Հայաստանի պատվիրակությունը «Hannover Messe 2018» առևտրային տոնավաճառի ուշադրության կենտրոնում
Աջակցություն ստանալով ԵՄ-SMEDA ծրագրից՝ ճշգրիտ ճարտարագիտության և IIoT-ի (արդյունաբերական իրերի ինտերնետ) չորս հայաստանյան ընկերություններ վերջերս հնարավորություն ունեցան մասնակցելու այս տարվա «Hannover Messe 2018» առևտրային տոնավաճառին, որը ճարտարագիտության ոլորտի ամենամեծ տոնավաճառն է աշխարհում:
ԵՄ-SMEDA-ն առևտրային տոնավաճառից առաջ անցկացրել էր կարողությունների զարգացման և նախապատրաստման մի քանի աշխատաժողովներ: Բացի այդ, կազմակերպվել էր շրջիկ ցուցադրություն ճարտարագիտության ոլորտում մասնագիտացած գերմանական մի քանի հանրահայտ ընկերություններում, ինչպիսիք են՝ Գերմանիայի ինժեներների ասոցիացիան (VDMA)՝ Գերմանիայում և Եվրոպայում ՓՄՁ-ների կողմից գերիշխվող մեխանիկական և համակարգային ճարտարագիտության ոլորտի ավելի քան 3200 անդամ ընկերություններով, Բեռլինի Ադլերսհոֆը՝ Եվրոպայի առաջատար գիտական և տեխնոլոգիական պարկը, և հայտնի Autostadt Volkswagen-ը Վոլֆսբուրգում:
Չորս հայաստանյան ընկերություններն էին՝ ՌԱՖԱ Սոլյուշնս (rafasolutions.com), Բիթլիս-ՄԵՆ (www.bitlismen.com), Volterman Inc. (www.volterman.com) և Grovf (www.grovf.com): Նրանց ուղեկցում էին Հայաստանի երեք Ազատ տնտեսական գոտիների ներկայացուցիչներ, այն է՝ «Ալյանս» ԱՏԳ (www.fez.am), «Մերիդիան» ԱՏԳ (www.meridianfez.com) և «Մեղրի» ԱՏԳ (www.meghrifez.am), ինչպես նաև Գյումրու տեխնոլոգիական կենտրոնը (www.gtc.am), Վանաձորի տեխնոլոգիական կենտրոնը (www.vtc.am), Ճշգրիտ ճարտարագիտության ձեռնարկությունների միավորումը (www.upee.am) և ՀՀ Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությունը:
Հաննովերի տոնավաճառում հայկական պատվիրակությունը Հայաստանի գործարար հնարավորությունները ներկայացրեց «Հայաստան. բացահայտեք նոր հնարավորություններ» խորագրով:
2018 թ. ապրիլի 26-ին տեղի ունեցավ «Գործարար հնարավորությունները Հայաստանում» ֆորումը, որին հաջորդեց համագործակցության ցանցերի հաստատման միջոցառում:
Ֆորումի ընթացքում անցկացվեց խմբային քննարկում ճշգրիտ ճարտարագիտության ոլորտի ընկերությունների, տեխնոպարկերի և ազատ տնտեսական գոտիների գործադիր ղեկավարների հետ, ովքեր շահագրգիռ միջազգային ներդրողներին և բիզնես գործընկերներին ներկայացրին ներդրումային և գործարար հնարավորությունները, իրենց ընկերությունների զարգացման միտումներն ու կարողությունները: Ցուցադրությանը մասնակցող տարբեր ընկերություններ և կազմակերպություններ կարողացան մեծ հետաքրքրություն առաջացնել հավանական բիզնես գործընկերների և ներդրողների շրջանում, որոնց հետ քննարկեցին ապագայի համագործակցության հեռանկարները:
«Հայաստանը՝ որպես կամուրջ Եվրասիական տնտեսական միության, Իրանի և Եվրոպական միության միջև, նոր իրական հնարավորություններ է ընձեռում: Այն առաջարկում է ոչ միայն բարձր որակավորում ունեցող աշխատուժ, այլև զարմանալի և նորարարական գաղափարներ, որոնք կարող են խթանել չորրորդ արդյունաբերական հեղափոխությունը (Արդյունաբերություն 4.0), ճշգրիտ ճարտարագիտությունը և, ընդհանուր առմամբ, հետագա զարգացումը»,- եզրափակեց ԵՄ-SMEDA ծրագրի թիմի ղեկավար Էվա Նահերը՝ խոսելով ֆորումի և «Hannover Messe»-ին Հայաստանի առաջին մասնակցության վերաբերյալ:

Armenian delegation in the spotlight at Hannover Messe 2018
Supported by the EU-SMEDA project, four Armenian Precision Engineering and IIoT (industrial internet of things) companies recently had the opportunity to be part of this year's Hannover Messe 2018, the world’s biggest trade fair for engineering.
Prior to the trade fair, several sessions for capacity development and preparation had been conducted by EU-SMEDA. Additionally, a road show was organised to a number of outstanding German entities specialised in engineering, such as the Association of German Engineers VDMA (with over 3,200 member companies in the SME-dominated mechanical and systems engineering industry in Germany and Europe), Berlin Adlershof – one of the leading Science and Technology parks in Europe – and the famous Autostadt Volkswagen in Wolfsburg.
The four Armenian companies were RAFA Solutions (rafasolutions.com), Bitlis-MEN (www.bitlismen.com), Volterman Inc. (www.volterman.com) and Grovf (www.grovf.com); they were accompanied by representatives of the three Free Economic Zones in Armenia, namely Alliance FEZ (www.fez.am), Meridian FEZ (www.meridianfez.com) and Meghri FEZ (www.meghrifez.am), as well as the Gyumri Technology Centre (www.gtc.am) and Vanadzor Technology Centre (www.vtc.am), the Union of Precision Engineering Enterprises (www.upee.am) and the Ministry of Economic Development and Investments of Armenia
At the Hannover fair, the Armenia delegation presented the business opportunities in Armenia under the slogan “Armenia – Explore New Opportunities!”
A forum on ‘Business Opportunities in Armenia’ was also held, followed by a networking event. During the forum a panel discussion was held with precision engineering companies, Technoparks and FEZ executives who presented investment and business opportunities, development trends and capacities of their entities to interested international investors and business partners. The various exhibiting companies and entities were able to raise a high interest among potential business partners and investors with whom they discussed cooperation perspectives for the future.
“Armenia provides some real new opportunities at the bridge between the Eurasian Economic Union, Iran, and the European Union. It offers not only highly skilled labour, but showcases also some surprising and highly innovative ideas, that can drive Industry 4.0, Precision Engineering and future development in general,” concluded Eva Naeher, Team Leader of the EU-SMEDA project about the forum and Armenia’s first participation at Hannover Messe.