Հայաստանում ներդրումային հնարավորությունների վերաբերյալ հետաքրքրության հայտերի ընդունման հայտարարություն
Եվրոպական միությունը հայտարարել է Հայաստանում ներդրումային հնարավորությունների վերաբերյալ հետաքրքրության հայտերի ընդունման մասին՝ հրավիրելով ԵՄ/ԵՏԳ և Հայաստանի մասնավոր ընկերություններին ներկայացնել ներդրումային ծրագրեր։
Նախաձեռնության նպատակն է աջակցել ներդրումներին, որոնք համահունչ են EU Global Gateway ռազմավարության առաջնահերթություններին և նպաստում են ԵՄ–Հայաստան տնտեսական համագործակցության, մրցունակության և արժեքային շղթաների ինտեգրման ամրապնդմանը։
Առաջնահերթ ոլորտներն են՝
• Էներգետիկա, կլիմա և կանաչ անցում
• Տրանսպորտ, լոգիստիկա և առևտրի դյուրացում
• Թվային տեխնոլոգիաներ, նորարարություն և գիտելիքահեն տնտեսություն
• Առողջապահություն
• Կրթություն և հետազոտություն
• Առաջադեմ արտադրություն և արդյունաբերականացում
• Գյուղատնտեսություն և ագրոպարենային արդյունաբերություն
Մրցույթին կարող են մասնակցել ԵՄ/ԵՏԳ երկրներում կամ Հայաստանում գրանցված մասնավոր ընկերությունները, համատեղ ձեռնարկությունները և կոնսորցիումները։ Իրավասու նախագծերը պետք է իրականացվեն Հայաստանում և ունենան առնվազն 30 միլիոն եվրո ընդհանուր ներդրումային ծավալ, որի առնվազն 20%-ը պետք է ֆինանսավորվի ծրագրի նախաձեռնողի սեփական միջոցներով։
Ներդրումային առաջարկները կգնահատվեն ռազմավարական համապատասխանության, սոցիալ-տնտեսական ազդեցության, նորարարական ներուժի, ֆինանսական կենսունակության և ԵՄ բնապահպանական, սոցիալական և կառավարման (ESG) չափանիշներին համապատասխանության հիման վրա։
Հայտերի ընդունման հարթակը բաց է 2026 թվականի մայիսի 5-ից՝ 12 ամսվա ընթացքում։ Հայտերը կդիտարկվեն ներկայացման հերթականությամբ։
Հետաքրքրված ընկերությունները կարող են ներկայացնել իրենց առաջարկները EU Survey հարթակի միջոցով։
Հարցերի և պարզաբանումների համար կարող եք կապ հաստատել հետևյալ էլ. հասցեով՝ ENEST-A3@ec.europa.eu։
Ներկայացրեք ձեր հետաքրքրությունը այստեղ՝
EU Survey submission form
Բացահայտեք ԵՄ բիզնես և ներդրումային այլ հնարավորություններ
ԵՄ-ի կողմից աջակցվող բիզնեսի, ներդրումային և ֆինանսավորման հնարավորություններով հետաքրքրված ընկերությունները կարող են նաև այցելել Եվրոպական հանձնաժողովի հատուկ Business Opportunities հարթակը, որտեղ ներկայացված են բաց հայտեր, ֆինանսավորման հնարավորություններ և ներդրումային նախաձեռնություններ գործընկեր երկրներում։

Call for Expressions of Interest: Investment Opportunities in Armenia
The European Union has launched a Call for Expressions of Interest inviting EU/EEA and Armenia-based private companies to explore concrete investment opportunities in Armenia.
The initiative aims to support investments aligned with the EU’s Global Gateway priorities and strengthen EU-Armenia economic cooperation, competitiveness and value chain integration.
Priority sectors include:
• Energy, climate and green transition
• Transport, logistics and trade facilitation
• Digital technology, innovation and knowledge-based economy
• Health
• Education and research
• Advanced manufacturing and industrialisation
• Agriculture and agri-food industry
The Call is open to private enterprises, joint ventures and consortia established in EU/EEA countries or Armenia. Eligible projects must be implemented in Armenia and have a minimum total investment size of EUR 30 million, with at least 20% equity participation by the project promoter.
Project proposals will be assessed based on strategic relevance, socio-economic impact, innovation potential, financial viability and alignment with EU environmental, social and governance standards.
The submission portal is open from 5 May 2026 for a period of 12 months. Proposals will be reviewed on a rolling basis.
Interested companies are invited to submit their proposals through the EU Survey platform.
For questions and clarification requests, participants may contact: ENEST-A3@ec.europa.eu.
Express your interest:
EU Survey submission form
Explore more EU business and investment opportunities
Companies interested in EU-supported business, investment and financing opportunities can also consult the European Commission’s dedicated Business Opportunities webpage, which features open calls, funding possibilities and investment-related initiatives across partner countries.