Նորաձևության և դիզայնի բիզնես ակումբ. նոր հարթակ հայ դիզայներների համար
Նորաձևության և դիզայնի բիզնես ակումբն իրականություն է դարձել Նորաձևության և դիզայնի պալատի մի խումբ երիտասարդ հայ դիզայներների և Ազդեցության գործարար ակումբի համատեղ ջանքերով ու EU4Business նախաձեռնության «Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում» (SMEDA) ծրագրի աջակցությամբ:
Ակումբը կծառայի որպես նորաձևության և դիզայնի ոլորտի զարգացման հարթակ՝ նոր հնարավորությունների ու գործիքների ներդրման և թիրախային խմբերի՝ նորաձևության դիզայներների, ստարտափների և ոլորտում գործող ձեռնարկատերերի, ինչպես նաև այն երիտասարդների կարողությունների բարելավման միջոցով, ովքեր ցանկանում են մուտք գործել և զարգացնել նորաձևության ու դիզայնի ոլորտները:
Մի շարք միջոցառումներ արդեն իսկ մշակվել են և կիրականացվեն այս մեկամյա ծրագրի ընթացքում: Հիմնական միջոցառումները ներառում են՝
• ՊՄԵ (պետական-մասնավոր երկխոսություն) 8 կլոր սեղան տեքստիլ ոլորտի արտադրողների հետ համատեղ՝ քննարկելու առցանց վաճառքի, ներմուծման և արտահանման կանոնակարգերի և այլ հարցեր,
• հայ դիզայներների աշխատանքները տեղական և միջազգային մակարդակով խթանելու նպատակով՝ նորաձևության և դիզայնի առցանց ամսագրի հրատարակում,
• նորաձևության և դիզայնի ոլորտի զարգացման ռազմավարության մշակում,
• ակումբի անդամների կարողությունների զարգացման նախաձեռնություններ, այդ թվում՝ նորաձևության դիզայներների համար տարբեր սոցիալական ցանցերի օգտագործման վերաբերյալ դասընթացներ, նորաձևության ոլորտի ներկայացուցիչների համար հատուկ նախատեսված անգլերեն լեզվի դասընթաց, նորաձևության ոլորտի բիզնեսի կառավարման դասընթաց, նորաձևության հավաքածուի մշակման գործընթացը՝ Ա-ից Ֆ, և այլն,
• երկօրյա նորաձևության ֆորում Երևանում՝ միջազգային փորձագետների վարպետության դասերով:
Փետրվարի 24-ին կայացած միջոցառման շնորհանդեսի ժամանակ, որտեղ հավաքվել էին ոլորտի մոտ 120 ներկայացուցիչներ, կազմակերպիչները հայտնեցին կարողությունների զարգացմանն ուղղված առաջիկա տարբեր բնույթի դասընթացների մասին, որոնց մասնակցելու համար պետք է հետաքրքրված դիզայներները և այլ անձինք դառնան ակումբի անդամ:
Հնարավոր է առցանց գրանցվել հետևյալ հղումով՝ www.facebook.com/fashiondesignchamber/
Փետրվարի 26-ին կայացավ կարողությունների զարգացման առաջին դասընթացը՝ ոգեշնչող և ինտենսիվ դասընթաց «Նորաձևության միտումների կանխատեսում» թեմայով, որն անցկացրեց նորաձևության միտումների խորհրդատու Գվինեթ Հոլանդը: Դասընթացին մասնակցող 25 նորաձևության դիզայներները ծանոթացան նորաձևության և այլ ոլորտների ներկայիս միտումներին ու զարգացրին կանխատեսելու, պլանավորելու և սեփական միտումները մշակելու ու ոճերը փոխելու իրենց հմտությունները՝ շուկայի և սպառողների պահանջները բավարարող ապրանքներ ստեղծելու համար:

The Business Club for Fashion and Design has become a reality thanks to the efforts of a group of young Armenian designers from the Fashion and Design Chamber jointly with the Business Club for Impact, supported by EU4Business Support to SME Development in Armenia SMEDA project.
The club will serve as a platform for the development of the fashion and design cluster trough the introduction of new opportunities and tools, enhancement of capacities of the target groups who are fashion designers, start-ups and operating entrepreneurs from the sector, as well as young individuals willing to enter and develop within the fashion and design segments.
A set of activities has been planned and will be implemented in the course of this one-year project. The activities include:
- 8 PPD roundtables in cooperation with textile producers, online sales, importing and exporting regulations, etc.;
- the publication of an Online fashion and design magazine to promote Armenian designers locally and internationally;
- the development of a Fashion and Design Sector Development Strategy;
- Capacity development initiatives for the members of the club including trainings on the use of different social media for fashion designers, an English language course specially tailored for fashion industry representatives, fashion business management training, fashion collection development from A to Z, etc.;
- a two-day Fashion Forum in Yerevan with master classes held by international experts.
At the launching event, where around 120 representatives of the sector gathered on February 24, the organisers announced the various upcoming capacity building trainings, for which the interested designers and individuals should become a club member.
Online registration is possible through the following link: www.facebook.com/fashiondesignchamber/
On February 26, the first of the capacity development trainings took place, an inspiring and intensive training on Trend Forecasting with trend consultant Gwyneth Holland. The 25 participating fashion designers were introduced to current trends in fashion and beyond, refining their abilities to foresee, plan and develop own trends and changing styles to create products that meet the needs of the markets and consumers.