Սևանում նորարարական բիզնես միջավայրի ստեղծում ԵՄ-ի աջակցությամբ
Հայաստանի Սևան քաղաքը դրամաշնորհ է ստացել ԵՄ-ի կողմից ֆինանսավորվող «Քաղաքապետները՝ հանուն տնտեսական զարգացման» (M4EG) ծրագրից՝ առաջիկա երկու տարիների ընթացքում բիզնեսի զարգացման և նորարարության ՓՄՁ հարթակ իրագործելու համար:
Գեղարքունիքի մարզի Սևան քաղաքը ԵՄ-ի M4EG նախաձեռնությանը միացել է 2017 թվին: «EU4Sevan. ՓՄՁ հարթակ բիզնեսի զարգացման և նորարարության համար» պիլոտային ծրագիրը կիրականացվի 2018-2020 թթ. (24 ամիս) և նպատակ ունի նախապայմաններ ստեղծելու քաղաքի բիզնես միջավայրի բարելավման, տնտեսական զարգացման խթանման և նոր աշխատատեղերի ստեղծման համար:
Մարտի 1-ին ծրագրի շնորհանդեսին մասնակցում էին Հայաստանում ԵՄ դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին, ՀՀ տարածքային կառավարման և զարգացման նախարար Դավիթ Լոքյանը, Գեղարքունիքի մարզպետ Կարեն Բոթոյանը և Սևանի քաղաքապետ Սարգիս Մուրադյանը:
Տարածաշրջանային զարգացում
Դեսպան Սվիտալսկին քաղաքապետին շնորհավորեց հաղթող առաջարկ ներկայացնելու կապակցությամբ. «Եվրոպական միության համար գերակա նպատակ է Հայաստանում տնտեսական զարգացման խթանումը, և շատ կարևոր է այդ զարգացումն սկսել մարզերից: Ցանկացած երկրի տնտեսական զարգացումը պայմանավորված է շրջանների համաչափ զարգացմամբ»:
Նա ավելացրեց, որ ՓՄՁ-ները տնտեսական աճի շարժիչ ուժն են, և նշեց, որ ԵՄ-ի ՓՄՁ-ներն ապահովում են ԵՄ երկրների ՀՆԱ-ի 70-80%-ը: «Ըստ առկա տվյալների՝ Հայաստանում այդ ցուցանիշը շատ ցածր է և կազմում է մոտ 30%: Ուստի ցանկացած նախաձեռնություն, որն աջակցում է ՓՄՁ-ներին, մասնավորապես՝ երիտասարդ ձեռնարկատերերին, շատ կարևոր գործոն է մարզերի զարգացման համար: Սկսնակ գործարարները և ՓՄՁ-ները կարող են ապավինել ԵՄ-ի աջակցությանը», - ասաց դեսպանը:
Ծրագիրը կիրականացվի Սևանի քաղաքապետարանի և Գեղարքունիքի առևտրաարդյունաբերական պալատի կողմից: Այն ունի 538000 եվրո ընդհանուր բյուջե, որի 90%-ը ֆինանսավորվում է Եվրոպական միության կողմից:
Նորարարական բիզնես կենտրոն
Ծրագրի շրջանակներում Սևան քաղաքում կհիմնադրվի նորարարական բիզնես կենտրոն, որը հանգույց կհանդիսանա և ֆիզիկական ենթակառուցվածքներ կտրամադրի մարզի ՓՄՁ-ներին, օրինակ՝ 15 համատեղ աշխատանքային տարածքներ, որտեղ ձեռնարկատերերը կարող են իրենց ամենօրյա աշխատանքի ընթացքում օգտվել ծառայություններից, գրասենյակային գույքից ու տեխնիկայից: Սևանում առաջին անգամ կկառուցվի նաև համաժողովների դահլիճ և աշխատանքային հանդիպումների սենյակ գործարարների համար: Ծրագիրը նաև կօգնի գործարար կապեր հաստատել և կտրամադրի խորհրդատվական ու տեխնիկական աջակցություն:
Գործարար աջակցությանը զուգահեռ՝ ծրագիրը նաև վերապատրաստման դասընթացներ և օժանդակություն կտրամադրի աշխատանք որոնողներին, հատկապես երիտասարդներին, կանանց և հաշմանդամություն ունեցող անձանց: Վերապատրաստման արդյունքում նրանք կկարողանան աշխատանք ստանալ ծրագրի շահառու ՓՄՁ-ներում՝ որպես որակավորված մասնագետներ:
EU4Business-ի առաջնայնություն
ՓՄՁ-ների տարածաշրջանային զարգացման խթանումը Հայաստանում EU4Business նախաձեռնության առաջնահերթություններից մեկն է, որը ներառում է այդ նպատակին ուղղված երկու ծրագիր.
• «Տարածաշրջանային ՓՄՁ-ների մրցունակության խթանում». այս ծրագիրն ուղղված է տարածաշրջանային ՓՄՁ-ների մրցունակության խթանմանը և ՀՀ Լոռու, Սյունիքի և Արմավիրի մարզերում աշխատատեղերի ստեղծմանը՝ կենտրոնանալով սննդի վերամշակման և զբոսաշրջության ոլորտների վրա:
«Տեխնոլոգիական զարգացման խթանում Շիրակի մարզում». այս ծրագիրն աջակցում է Շիրակի մարզում տնտեսական զարգացմանը՝ ուսուցման և ֆինանսական օգնության միջոցով երիտասարդ գործազուրկ անձանց հմտությունները և ՏՏ համայնքի գործարար զարգացումը խթանելով:

Creating an innovative business environment in Sevan with EU support
The city of Sevan in Armenia has received a grant through the EU-funded ‘Mayors for Economic Growth’ (M4EG) initiative to implement an SME platform for business development and innovation over the next two years.
Sevan, in Gegharkunik marz, joined the EU’s M4EG initiative in 2017. The ‘EU4Sevan: SME platform for Business Development and Innovation’ pilot project will be implemented from 2018-2020 (24 months), and aims to create the preconditions to improve the city’s business environment, boost economic development, and create new jobs.
On 1 March, the EU Ambassador to Armenia, Piotr Świtalski, the Armenian Minister of Territorial Administration and Development, Davit Lokyan, the Governor of Gegharkunik marz, Karen Botoyan, and the Mayor of Sevan, Sargis Muradyan, attended the project launch event.
Regional development
Ambassador Świtalski congratulated the Mayor for the city’s winning proposal: “Promoting economic development in Armenia is a priority for the European Union, and it is an important factor to start this development in the regions. The economic development of any country is related to the equal development of the regions.”
He added that SMEs were the engine of economic growth, and pointed out that in the EU SMEs provide 70-80% of countries’ GDP. “According to available data, in Armenia, this figure is too low at around 30%. Therefore, any initiative that helps SMEs, especially young entrepreneurs, is a very important factor in marz development. Start-up businessmen and SMEs can rely on EU support,” the ambassador said.
The project will be implemented by the Sevan Municipality and the Gegharkunik Chamber of Commerce and Industry. It has a total budget of €538,000, 90% of which is financed by the European Union.
Innovative business centre
It will establish an innovative business centre in Sevan, which will be a hub and provide physical infrastructure for SMEs of the marz, such as 15 co-working spaces where entrepreneurs can use services, furniture and equipment for their everyday work. A conference hall and working meeting room for businessmen will also be built, a first for Sevan. The project will also help to establish business contacts, and provide consulting and technical assistance.
In parallel with business support, the project will also provide training and assistance to job seekers, especially to young people, women and persons with disabilities. As a result of this training, they will be able to get jobs in beneficiary SMEs as qualified professionals.
EU4Business priority
Boosting the regional development of SMEs is one of the priorities of the EU4Business initiative in Armenia, which includes two projects working towards this objective:
• Boosting competitiveness of regional SMEs: this project works to boost the competitiveness of regional SMEs and to create employment opportunities in the Armenian regions of Lori, Syunik and Armavir, focusing on the sectors of food-processing and tourism.
• Boosting Technological Development in Shirak Marz: this project supports economic development in the Shirak marz by boosting the skills of young unemployed, and business development of the IT community through training and financial assistance.