Արևելյան գործընկերության (ԱլԳ) վեց երկրների տեղական իշխանություններին խրախուսվում է դիմել ֆինանսավորման համար, ինչն իրենց քաղաքներին կօգնի ստանձնել տարածաշրջանում տնտեսական աճի ու աշխատատեղերի ստեղծման առաջնորդությունը:
«Քաղաքապետները՝ հանուն տնտեսական զարգացման» մրցույթի հրավերի ուշադրության կենտրոնում այն քաղաքներն են, որոնք արդեն ունեն Տնտեսական զարգացման տեղական ծրագիր, որը համահունչ է նախաձեռնությանը և նախատեսված է «Քաղաքապետները՝ հանուն տնտեսական զարգացման» հայեցակարգում:
Ընտրված քաղաքները կդառնան «Քաղաքապետները՝ հանուն տնտեսական զարգացման» նախաձեռնության առաջատարներ՝ իրականացնելով այնպիսի փորձնական ծրագրեր, որոնց միջոցով ցույց կտրվի, թե ինչպես կարելի գործնականում իրագործել իրենց պլաններում ներառված կոնկրետ գործողությունները: Այդ գործողությունները, մասնավորապես, նպատակ են հետապնդում խթանելու ձեռներեցության զարգացումը, բարելավելու գործարար միջավայրը և (կամ) հեշտացնելու ֆինանսական ռեսուրսների տեղական հասանելիությունը:
Հայաստանի, Ադրբեջանի, Բելառուսի, Վրաստանի, Մոլդովայի և Ուկրաինայի դրամաշնորհային հայտերը ֆինանսավորելու համար տրամադրվում է ընդհանուր 9.5 միլիոն եվրո:
Խրախուսվում են նաև ոչ պետական դերակատարներ ներառող միավորումների, օրինակ՝ ՓՄՁ-ների և գործարար ասոցիացիաների, ինչպես նաև ԵՄ/ԵՏԳ կամ այլ ԱլԳ կամ IPA (Անդամակցության աջակցության գործիք) երկրների իրենց գործընկերների հետ ասոցացված տեղական իշխանության մարմինների հայտերը: Առանձնապես ողջունելի են կանանց և երիտասարդների զբաղվածությանը կամ ձեռներեցությանն ուղղված գործողությունները:
Դիմել
Հավակնորդ ծրագրերի հայեցակարգային փաստաթղթերը պետք է ներկայացվեն մինչև 2017 թ. մայիսի վերջը, իսկ ամբողջական հայտադիմումները՝ մինչև 2017 թ. օգոստոսի վերջը:

Eastern Partnership cities sought to become pioneers of economic growth
Local authorities in the six Eastern Partnership (EaP) countries are encouraged to apply for funding to help their cities lead economic growth and job creation in the region.
The Call for Proposals “Mayors for Economic Growth Pioneer Projects” targets those cities that already have a Local Economic Development Plan which is consistent with the initiative and outlined in the mayor for Economic Growth Concept.
Cities selected will become the pioneers of “Mayors for Economic Growth” by implementing pilot projects capable of showing how concrete actions included in their plans can be realised on the ground. These actions shall aim in particular to stimulate business development, improve the business environment and/or increase local access to finance.
A total of EUR 9.5 million is available for funding grant projects in Armenia, Azerbaijan, Belarus, Georgia, Moldova and Ukraine.
Applications from consortia including non-state actors, such as SMEs and business associations are encouraged, as well as those from local authorities associated with their counterparts in the EU/EEA or other EaP or IPA countries. Actions directly targeting women and youth employment or entrepreneurship are also particularly welcome.
Apply
Concept notes for candidate projects must be submitted by the end of May 2017 and full proposals by the end of August 2017.