Մարզերի հզորացումը բարձր տեխնոլոգիաների խթանմամբ. EU4Business ծրագիրն աջակցում է Գյումրիի համաժողովին
Արդեն երկրորդ տարին է, ինչ դեկտեմբերի 7-8-ը Գյումրիում՝ Հայաստանի երկրորդ խոշոր քաղաքում, EU4Business-ի SMEDA ծրագրի աջակցությամբ տեղի է ունենում «Մարզերի հզորացումը բարձր տեխնոլոգիաների խթանմամբ» համաժողովը: Միջոցառմանը հավաքվել էին Հայաստանի բոլոր մարզերից ավելի քան 200 երիտասարդներ և մասնագետներ` բարձր տեխնոլոգիաների, ստարտափների և նորարարության ոլորտներից:
Երկու օրվա ընթացքում մասնակիցները կիսվեցին փորձով, ներկայացրին իրենց ստարտափները և ընկերությունները, ստեղծեցին նոր կապեր և հրավիրված խոսնակներից իմացան համաշխարհային ՏՏ և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտներում տեղի ունեցող նոր զարգացումների մասին:
Ֆորումին ներկա էին մի շարք բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, այդ թվում նաև՝ փոխվարչապետի պաշտոնակատար Տիգրան Ավինյանը, Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին, Հայաստանում Գերմանիայի դեսպան Մաթիաս Կյեսլերը և ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարի պաշտոնակատար Հակոբ Արշակյանը: Նրանք բոլորն ընդգծեցին համաժողովի նշանակությունը Հայաստանի մարզերի հավասար զարգացման և տարածաշրջանային մրցունակության բարձրացման համար:
«Կառավարությունը մտադիր է մեծացնել մարզերում գործող բարձր տեխնոլոգիաների կենտրոնների աջակցումն ու խթանել նոր կենտրոնների ստեղծումը, քանի որ մարզային զարգացումը Հայաստանի համար ռազմավարական առաջնահերթություն է»,- նշեց փոխվարչապետի պաշտոնակատար Տիգրան Ավինյանը:
Իր ելույթում Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին հայտարարեց, որ մարզերի համար գիտելիքների և նորարարության վրա հիմնված տնտեսությունը խթան է տնտեսական աճի և զարգացման համար: «Այս առումով բոլոր շահագրգիռ կողմերը պետք է համատեղ ջանքեր գործադրեն, որպեսզի առաջ մղեն նորարարության օրակարգը Հայաստանում»,- նշեց դեսպանը:
Բացի դրանից, անցկացվեցին մի շարք խմբային քննարկումներ հետևյալ թեմաներով.
• Տեղական ձեռնարկատիրության էկոհամակարգի մակարդակի բարձրացում,
• Միջազգային բիզնեսի մարտահրավերները մարզերում,
• Տեխնոլոգիաների ազդեցությունը ոչ տեխնոլոգիական արդյունաբերության վրա:
Արդեն երկրորդ տարին է, որ համաժողովը տեղի է ունենում EU-SMEDA ծրագրի աջակցությամբ և Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի և Գյումրիի տեխնոլոգիական կենտրոնի հետ համագործակցությամբ:

The ‘Empowering Regions through High-Tech Forum’ has been held for the second year in Gyumri, Armenia’s second largest city from 7-8 December, with the support of the EU4Business SMEDA project. The event gathered around 200 young people and specialists from all regions of Armenia engaged in high-tech, start-ups and innovation.
During the two days, participants shared experiences, presented their start-ups and companies, established new connections, and learned from guest speakers about new developments in the global IT and high-tech sectors.
The forum was attended by a number of high-ranking officials, including Acting Deputy Prime Minister Tigran Avinyan, Head of EU Delegation to Armenia, Ambassador Piotr Switalski, German Ambassador to Armenia Matthias Kiesler, and acting Armenian Minister of Transport, Communication and Information Technologies Hakob Arshakyan. All of them emphasised the significance of the forum for the equal development of regions of Armenia and for increasing regional competitiveness.
“The government plans to maximise its efforts in supporting the existing high-tech centres in regions and encourage the creation of new ones, as regional development is a strategic priority for Armenia,” said Tigran Avinyan, Acting Deputy Prime Minister.
In his speech, the Head of the EU Delegation to Armenia, Ambassador Piotr Świtalski said a knowledge- and innovation-based economy for the regions was a driver for economic growth and development. “In this regard concerted efforts are needed by all stakeholders to drive the innovation agenda forward across Armenia,” the Ambassador said.
In addition, a number of panel discussions were held on:
• Local entrepreneurship ecosystem level-up;
• International business challenges in the regions;
• Technology’s impact on non-tech industries.
The forum was supported by the EU-SMEDA project for the second year and organised in partnership with the Enterprise Incubator Foundation and Gyumri Technology Centre.