ԵՄ-ն և ՎԶԵԲ-ը կաջակցեն ՄՓՄՁ-ներին և լայնաշերտ ենթակառուցվածքների ու ծառայությունների զարգացմանը ԱլԳ երկրներում
Ավելին, ՎԶԵԲ-ը և ԵՄ-ն ավելացնում են հասանելի ֆինանսական միջոցները՝ նշված տարածքներում լայնաշերտ ենթակառուցվածքների և ծառայությունների զարգացման համար:
Վաշինգտոնում Համաշխարհային բանկի և ԱՄՀ-ի տարեկան ժողովների շրջանակում ստորագրվել են ԵՄ երկու ֆինանսական երաշխիքների վերաբերյալ համաձայնագրեր, որոնց ընդհանուր գումարը կազմում է 150 միլիոն եվրո:
Մինչև 115 միլիոն եվրոյի առաջին ֆինանսական երաշխիքը կուղղվի գործընկեր ֆինանսական հաստատություններին՝ թերսպասարկվող ՓՄՁ-ներին, մասնավորապես՝ կանանց կամ երիտասարդների կողմից ղեկավարվող, գյուղական վայրերում գործող կամ նախկինում ֆինանսավորման հետ կապված խնդիրների բախված այլ ձեռնարկություններին վարկավորելու նպատակով։
Մոտ 35 միլիոն եվրոյի երկրորդ ֆինանսական երաշխիքը կուղղվի բարձրորակ և հուսալի լայնաշերտ ծառայությունների ուղղությամբ ներդրումներին։
«Ես հատկապես գոհ եմ, որ այսօր տրամադրվող ֆինանսավորումից կկարողանան օգտվել թերսպասարկվող բիզնեսները և բարձրորակ լայնաշերտ ծառայությունները՝ դրանով իսկ նպաստելով ԵՄ «Համաշխարհային դարպաս» [նախաձեռնության] շրջանակում իրականացվող ԵՄ Արևելյան և Հարավային հարևանության տնտեսական և ներդրումային ծրագրերի նպատակներին»,- ասել է Եվրոպական հանձնաժողովի Հարևանության քաղաքականության և ընդլայնման բանակցությունների հարցերով գլխավոր տնօրենի տեղակալ Կատարինա Մատերնովան:

Furthermore, the EBRD and EU are increasing available finance to develop broadband infrastructure and services in these areas.
Agreements on two EU financial guarantees, totalling as much as €150 million, were signed on the margins of the World Bank/IMF Annual Meetings in Washington, DC.
The first financial guarantee of up to €115 million will support partner financial institutions in on-lending to underserved MSMEs, in particular, women- or youth-led businesses, those located in rural areas and others previously facing challenges in accessing finance.
A second financial guarantee, worth up to €35 million, will support investments including high-quality and reliable broadband services.
“I am particularly pleased that underserved businesses and high-quality broadband services will be able to benefit from the financing opportunities made available today, thus contributing to the objectives of the Economic and Investment Plans for the EU Eastern and Southern Neighbourhood, which implement the EU’s Global Gateway,” said Katarina Mathernova, the European Commission’s Deputy Director General for Neighbourhood Policy and Enlargement Negotiations.