ԵՄ-ն նոր Արտաքին ներդրումային պլան է սկսում Թբիլիսիում
Մարտի 21-ին ԵՄ-ն իր Արտաքին ներդրումային պլանը (External Investment Plan, EIP) ներկայացրեց Վրաստանի մայրաքաղաք Թբիլիսիում կազմակերպված տարածաշրջանային մեկնարկի միջոցառմանը: ԵՄ-ն այս պլանի շրջանակներում 2017-2020 թվականներին կներգրավի պետական և մասնավոր հատվածների ներդրումներ աշխարհի ավելի քան 70 տնտեսություններում, ներառյալ Վրաստանը և Արևելյան գործընկերության մյուս երկրները:
EIP-ն ուղղված կլինի Եվրոպական հարևանության երկրներում ներդրումները խթանելուն և առավել ներառական ու կայուն զարգացմանն աջակցելուն:
Թբիլիսիում կազմակերպված միջոցառումը տարածաշրջանում մասնավոր և պետական հատվածների համար նախատեսված տեղեկատվական միջոցառումների շարքի մի մասն է կազմում: Այս միջոցառումներին մասնակցել են ազգային իշխանությունների, գործարար համայնքների, մասնավոր հատվածի ձեռնարկությունների, գործընկեր միջազգային ֆինանսական հաստատությունների ներկայացուցիչներ և այլ շահագրգիռ կողմեր՝ տարբեր հատվածներում ներդրումների հնարավորություններ քննարկելու և մասնավոր ու պետական հատվածների առանցքային շահագրգիռ կողմերի հետ ցանցային համագործակցության հնարավորություն տրամադրելու համար:
Հարևանության և ընդլայնման բանակցությունների հարցերով Գլխավոր տնօրենի տեղակալ Կատարինա Մաթերնովան շեշտեց, որ EIP-ը Վրաստանում, ինչպես նաև Արևելյան գործընկերության այլ երկրներում մասնավոր և պետական ներդրումների միջոցով տնտեսական աճը խթանելու և դրան աջակցելու ԵՄ հաստատակամ հանձնառության ևս մեկ նշան է:
«Մեր գործընկերային մոտեցումն ուղղված է գործարարության, առևտրի և ներդրումների նոր հնարավորությունների խթանմանը: Նպատակը՝ աճի խոչընդոտների վերացում, ներառական աճի և աշխատատեղերի ստեղծման խթանում և տնտեսական ինտեգրման խորացում»,- ասաց նա:
Եվրոպական միությունը Արևմտյան գործընկերության տարածաշրջանում գործարարությանն ու առևտրին աջակցում է նաև իր EU4Business նախաձեռնության միջոցով, որը նպատակաուղղված է ՓՄՁ-ների աճի խոչընդոտների վերացմանը ֆինանսավորման, աջակցության և ուսուցման միջոցով՝ փոքր բիզնեսներին օգնելով իրագործել իրենց ամբողջ ներուժը: EU4Business-ի աջակցությունը տրամադրվում է այլ կազմակերպությունների հետ համատեղ, օրինակ՝ Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի և Եվրոպական ներդրումային բանկի:

On 21 March, the EU presented its External Investment Plan (EIP) at a regional launch event in the Georgian capital Tbilisi. Under this plan, the EU will mobilise investments from the public and private sector from 2017 to 2020 for more than 70 economies around the world, including Georgia and the other Eastern Partner countries.
The EIP will aim to boost investment and support more inclusive and sustainable development in the European Neighbourhood countries.
The event in Tbilisi is part of a series of outreach events for private and public sectors across the region. These events have brought together national authorities, business communities, private sector businesses, partner international financial institutions and other stakeholders to discuss investment opportunities in various sectors and to provide an opportunity to network with key private and public sector stakeholders.
Katarina Mathernova, Deputy Director-General for Neighbourhood Policy and Enlargement Negotiations highlighted that the EIP is another sign of the strong commitment from the EU to encourage and help boost economic growth through private and public investment in Georgia, as well as other Eastern Partner countries.
“Our partnership approach is geared at promoting entrepreneurship, trade and new investment opportunities. This is in view to address obstacles to growth, to promote inclusive growth and job creation, and to deepen economic integration,” she said.
The European Union also supports entrepreneurship and trade across the Eastern Partnership region through its EU4Business initiative, which seeks to break down the barriers to SME growth with finance, support and training to help small businesses realise their full potential. EU4Business support is delivered together with other organisations such as the European Bank for Reconstruction and Development and the European Investment Bank.