EU-SMEDA ծրագիրը ուղղորդում է տրամադրում ԳՄԿ-ներին
Նոր տարին սկսվել է EU-SMEDA ծրագրի համար ԳՄԿ-ների (Գործարար մասնակցության կազմակերպություններ) կարողությունների հզորացմանն ուղղված գործունեությամբ: ԳՄԿ-ների խորհրդատու Քարեն Կոնոպկան հանդիպում ունեցավ մոտ տասնյակ ակտիվ ԳՄԿ-ների հետ՝ ուղղորդման և իր գործնական փորձի փոխանակման համար, որը նպատակաուղղված էր նրանց արդյունավետության բարձրացմանը, մասնավորապես՝ ավելի անկախ և կայուն կազմակերպություններ դառնալուն:
Կոնոպկան կիսվել է իր տպավորություններով՝ նշելով, որ իր հանդիպած բոլոր ԳՄԿ-ները բավականին ակտիվ էին և ունեին հիանալի գաղափարներ, սակայն զարգացման տարբեր փուլերում էին: «Նրանք շատ հավատարիմ են իրենց նպատակներին և մտահոգված են այն ոլորտի զարգացման համար, որտեղ իրենք գործունեություն են ծավալում, սակայն նրանք պետք է սկսեն իրենց ծառայությունների համար վճարներ հավաքել, որպեսզի դառնան ավելի կայուն և ուժեղ, ինչը, իր հերթին, ավելի շատ հնարավորություններ կտա արդյունքների վրա նպատակաուղղված գործունեության համար», - եզրափակել է նա:
Ուշադրության կենտրոնում գտնվող ԳՄԿ-ներն էին՝ Եվրոպական բիզնես ասոցիացիան (ԵԲԱ), Հայաստանի սոցիալական ձեռնարկությունների ասոցիացիան (ՀՍՁԱ), Հայաստանի զբոսաշրջության ասոցիացիան, Հայաստանի ճարտարագիտական ասոցիացիան, Հայաստանի ներգնա տուրօպերատորների միությունը, Հայաստանի տուրօպերատորների և տուրիստական գործակալությունների ասոցիացիան, Նորաձևության և դիզայնի պալատը (ՆԴՊ) և Հայաստանի անկախ կինոգործիչների ակումբը (ՀԱԿԱ):
ԳՄԿ-ների աջակցության ընդհանուր նախաձեռնությունը 2018 թ.-ի սկզբից իրականացվել է EU-SMEDA ծրագրի կողմից, այդ ընթացքում 13 հայկական ԳՄԿ-ների համար ձևավորվել է ԳՄԿ-ների ակադեմիան, որն իրենից ներկայացնում է ներուժի զարգացման չորս փուլից բաղկացած նախաձեռնություն և ներառում է վերապատրաստումներ, առցանց դասընթացներ, ուսումնական շրջագայություն դեպի Եվրոպական ԳՄԿ-ներ և գործարար միություն ու գործնական ուսուցում:

The new year started for the EU-SMEDA project with an activity aimed at strengthening the capacities of BMOs (Business Membership Organisations). The visiting BMO consultant Karen Konopka met with a dozen of active BMOs to provide guidance and to share her hands-on expertise that aimed to improve their efficiency in performance, in particular in becoming more independent and sustainable as entities.
Konopka shared her impressions, noting that all the BMOs she had met were rather active with great ideas but at different stages of development. “They are very committed to their purposes and do care for development of the sector they are active in; however, they should start collecting fees for their services in order to become more sustainable and stronger, which will in its turn provide them more opportunities for result-oriented activities," she concluded.
The BMOs under focus were: the European Business Association (EBA), Association of Social Enterprises of Armenia (ASEA), Tourism Armenia Association, Engineering Association of Armenia, Union of Incoming Tour Operators of Armenia, Association of Armenian Tour Operators and Tour Agents, Fashion and Design Chamber (FDC), and Independent Filmmakers Club of Armenia (IFCA).
The overall BMO support measure has been carried out by the EU-SMEDA project since early 2018, with the formation of a BMO Academy for 13 Armenian BMOs, as a four-stage capacity building initiative consisting of trainings, online coaching, a study tour to European BMOs and business association, and on-the-job training.