Հայտերի ընդունման վերջնաժամկետը` հոկտեմբերի 4, 2024
Հետաքրքրվա՞ծ ես ջրային ռեսուրսների կայուն կառավարման ոլորտով: Ունե՞ս գաղափար, որը կօգնի տվյալների կառավարման, պարզեցման և հանրությանը հասանելի դարձնելու հարցում։ Ուրեմն, միացի՛ր «Հայաստանի ջրային ռեսուրսների տվյալների հեքաթոնին»։
Հոկտեմբերի 23-24 կայանալիք այս հեքաթոնը նվիրված է ջրային ռեսուրսների կայուն կառավարմանը։ Միջոցառման մասնակիցները հնարավորություն կունենան համատեղել ջանքերը՝ մշակելու թվային լուծումներ, որոնք կաջակցեն որոշում կայացնողներին և կնպաստեն ջրային ռեսուրսների կառավարման գործընթացում շահակիր կողմերի ներգրավմանը։
Հեքաթոնը համատեղ կազմակերպում են Եվրոպական միությունը և ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալությունը՝ ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության հետ սերտ համագործակցությամբ
Ինչո՞ւ է կարևոր ջրային ռեսուրսների կայուն կառավարումը
Հայաստանի ջրային ռեսուրսների ոլորտում առկա են լուրջ մարտահրավերներ` պայմանավորված կլիմայի փոփոխությամբ, անարդյունավետ ջրօգտագործմամբ, ջրային ռեսուրսների աղտոտմամբ։ Լեռնային երկիր լինելով՝ Հայաստանը մեծապես կախված է գետերից, լճերից, ստորերկրյա ջրերից, որոնք կազմում են երկրի ջրային պաշարները։ Սակայն, գյուղատնտեսության և արդյունաբերության ոլորտներում ջրի նկատմամբ աճող պահանջարկը, ինչպես նաև հնամաշ ենթակառուցվածքները մեծ ճնշում են գործադրում այդ ռեսուրսների վրա։ Կլիմայի փոփոխությունն իր հերթին ավելի է սրում իրավիճակը՝ հանգեցնելով տեղումների նվազեցմանը, գոլորշիացման աճին և ձնածածկույթի ու ջրային ռեսուրսների կրճատմանը։
Ինչո՞ւ մասնակցել
Վստահելի և ամբողջական տվյալների հասանելիությունն անչափ կարևոր է ջրային ոլորտում որոշումներ կայացնողների համար։ Ոլորտում տեղեկացված որոշումների կայացումը մեծապես հիմնված է ջրային ռեսուրսների քանակի, որակի, օգտագործման և շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության վերաբերյալ ճշգրիտ տվյալների վրա: Տվյալների հասանելիությունն ու թափանցիկությունը նպաստում են նաև շահակիր կողմերի ներգրավմանը և խթանում պետական մարմինների, գիտական հաստատությունների, ՀԿ-ների և համայնքների միջև համագործակցությունը՝ նպաստելով ջրային ռեսուրսների անվտանգությանը և ոլորտի դիմադրողականությանն ուղղված ջանքերի մեկտեղմանը:
Մասնակցելով «Հայաստանի ջրային ռեսուրսների տվյալների հեքաթոնին»՝ հնարավորություն կունենաս շոշափելի ներդրում ունենալ երկրի կայուն զարգացման գործընթացում։
Միացի՛ր մեզ և օգնի՛ր ձևավորել Հայաստանի կայուն զարգացման օրակարգը՝ միաժամանակ ձեռք բերելով արժեքավոր փորձ և նորարար գաղափարներիդ համար ֆինանսավորում ստանալու հնարավորություն:
Ո՞վ կարող է մասնակցել
- Հայ ուսանողներն իրենց կրթական ծրագրերի շրջանակներում (ՏՏ, ջրային ռեսուրսներ, շրջակա միջավայր և աշխարհագրական տեղեկատվական համակարգեր (ԱՏՀ/GIS) մասնագիտացումներով)
- Հայ երիտասարդ մասնագետները պետական կամ մասնավոր կազմակերպություններից (օրինակ՝ ստարտափներ, ՓՄՁ, տեխնոլոգիական հարթակներ, ՀԿ-ներ, համալսարաններ և գիտահետազոտական ինստիտուտներ, արդյունաբերություն)
- Ցանկացողները կարող են դիմել անհատապես կամ թիմով: Թիմերը պետք է բաղկացած լինեն 3-5 անդամից:
- Անհատապես դիմելու դեպքում` կազմակերպիչները մասնակիցներին կխմբավորեն թիմերի:
- Թիմի ամենաօպտիմալ կազմը՝ առնվազն մեկական ջրային ռեսուրսների կամ շրջակա միջավայրի, ՏՏ և ԱՏՀ մասնագիտացում ունեցող անդամ
- Դիմորդները պետք է լինեն 18-35 տարեկան
- Խրախուսվում է աղջիկների և կանանց մասնակցությունը
Մասնակիցները հնարավորություն կունենան
- ստանալ արժեքավոր հմտություններ և գիտելիքներ ջրային ռեսուրսների տվյալների կառավարման ոլորտում
- համագործակցել Հայաստանի ջրային ոլորտի լավագույն փորձագետների հետ
- ստեղծել արդյունավետ կապեր ոլորտի փորձագետների, մենթորների, մասնագետների, երիտասարդների հետ
- ընտրված լավագույն երեք գաղափարները հեղինակած թիմերը, սահմանված չափանիշներին համապատասխանելու դեպքում, կստանան ֆինանսավորում (մինչև 2,500 եվրո)՝ իրենց գաղափարները մշակելու և նորարար թվային լուծումների ու ծառայությունների վերածելու համար:
Ինչպե՞ս դիմել
- Ներբեռնե՛ք հայտադիմումը
- Ուղարկե՛ք լրացված հայտադիմումը և ինքնակենս ագրականը
hackathon@eu4waterdata.eu էլ․ հասցեին - Դիմելու վերջնաժամկետը՝ ս․թ․ հոկտեմբերի 4, 2024, (23:59, CET)
- Ընտրված դիմորդները կտեղեկացվեն ս․թ․ հոկտեմբերի 7-ի շաբաթվա ընթացքում
- Մինչև միջոցառումը ընտրված մասնակիցների համար կկազմակերպվի առցանց դասընթաց՝ քննարկելու կազմակերպչական մանրամասները, տրամադրվող նյութերը և պատասխանելու մասնակիցների հարցերին։
Հայտադիմումների հետ խնդիր ունենալու դեպքում, խնդրում ենք կապ հաստատել կազմակերպիչների հետ
Կազմակերպչական հարցեր
- Մասնակիցների տեղափոխումը Երևանից մինչև միջոցառման անցկացման վայր և գիշերակացը կհոգան կազմակերպիչները

Are you studying or working in computer science, geographic information systems or water/environmental science?
Apply by 4 October 2024
Join us for an exciting hackathon focused on open data for water!
Are you passionate about sustainable water resource management? Do you have an idea that can help manage data, simplify it and make it more accessible for the public? Then join our “Water Data Hackathon” and help shape a sustainable future for Armenia.
The two-day “Water Data Hackathon” will take place on October 23-24 and will focus on sustainable water governance, allowing participants to join efforts in developing digital solutions that will support decision makers and help engage all stakeholders in water resource management.
Why care for sustainable water management?
Water resources in Armenia face significant challenges due to factors such as climate change, inefficient irrigation and water use practices, and pollution. With a predominantly mountainous terrain, Armenia relies heavily on its rivers, lakes and groundwater for freshwater supply. However, increased demand from agriculture and industry, coupled with aging infrastructure, strains these resources. Climate change exacerbates the situation further, leading to irregular precipitation patterns, increase in evapotranspiration and diminishing glacier meltwater.
Why participate?
Access to reliable and comprehensive data and information is indispensable for decision-makers in the water sector. Informed decision-making relies heavily on accurate information about water quantity, quality, usage patterns, and environmental impacts. Transparent data sharing also promotes stakeholder engagement and fosters collaboration among government agencies, research institutions, NGOs, and communities, facilitating collective efforts towards water security and resilience.
Participating in “Water Data Hackathon” is an opportunity to make a tangible difference in Armenia’s future and economic development.
Join us to help shape a more sustainable future for Armenia while gaining valuable experience and the chance to secure funding for your innovative ideas.
Eligibility Criteria
• Armenian students in the frame of their educational programme (IT, water and environment, Geographic Information System (GIS).
• Young Armenian professionals from public or private sector organisations (e.g. Start-ups, SMEs, or technology platforms, NGOs, universities and research institutes, industry).
• Applicants can apply individually or as part of a team. Teams can consist of 3-5 people.
• The ideal team will have at least one specialized in water or the environment, one in IT and one in GIS.
• If applying individually, participants will be grouped into teams by the event organizers.
• Applicants must be 18-35 years old.
• Female candidates are encouraged to apply.
Benefits of Participation
• Gain valuable skills and knowledge in sustainable water data management
• Work with the best experts of the water sector in Armenia
• Build a network with industry experts, entrepreneurs, and peers
• The three best teams, if they meet the set criteria, will receive funding (up to € 2 500) to develop prototypes into full innovative digital products and services for the environment.
Application Process
• Fill in the application form
• Send the application form and your CV to hackathon@eu4waterdata.eu
• Deadline for sending your application: October 4, 2024 at 23:59 (CET)
• Successful applicants will be informed during the week of October 7.
• A training for selected applicants will be held before the Hackathon.
If you experience any problems with your application, please email the organizers at: hackathon@eu4waterdata.eu
Logistics
• Accommodation and transportation from Yerevan to the venue place will be provided for all participants