Նորարար զբոսաշրջության համար հիմքերի ստեղծում Հայաստանի մարզերում
Ապրիլի 7-ին Հայաստանի Լոռու մարզում՝ Վանաձորի տեխնոլոգիական կենտրոնում, մեկնարկեց զբոսաշրջության համար նորարարական գաղափարների մշակմանն ուղղված հաքաթոն, որին աջակցում է ԵՄ-ի կողմից ֆինանսավորվող՝ Հայաստանում ՓՄՁ զարգացմանն ուղղված SMEDA ծրագիրը՝ Վանաձորի տեխնոլոգիական կենտրոնի (ՎՏԿ) և «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի (ՁԻՀ) հետ համատեղ:
Մոտ 50 երիտասարդ և խանդավառ թիմեր հավաքվեցին ՎՏԿ-ում՝ մրցակցելու այնպիսի նորարար գաղափարների շուրջ, որոնք կարող են դառնալ մոդելներ և ինտեգրվել մարզային տուրիզմի զարգացմանը:
Բացման արարողությանը ներկա էր Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին, ով շեշտեց Հայաստանի տնտեսության խթանման նպատակով երիտասարդների էներգիան ու ստեղծագործական միտքը կենտրոնացնելու կարևորությունը:
Նա շնորհակալություն հայտնեց և քաջալերեց մրցակից թիմերին. «Պետք չէ վախենալ պարտվելուց, քանի որ կյանքը բաղկացած է և՛ ձախողումներից, և՛ հաջողություններից»: Դեսպանը ավելացրեց, որ ԵՄ-ն պատրաստ է աջակցելու զբոսաշրջությանը Հայաստանում՝ հաշվի առնելով ոլորտի աճի մեծ ներուժը:
Լոռու մարզպետ Արթուր Նալբանդյանն ասաց, որ միջոցառումը մեծ կարևորություն ունի Լոռու համար, և որ իրենք նախատեսում են այն այսուհետ անցկացնել ամեն տարի: Նա ասաց, որ մարզի վարչակազմը կաջակցի հաքաթոնի արդյունքում ձևավորված հաղթող գաղափարներին և դրանք կներկայացնի կառավարությանը՝ իրագործման նպատակով:
Զբոսաշրջության պետական կոմիտեի նախագահ Զարմինե Զեյթունցյանն ասաց, որ ՏՏ-ի և նորարարության ներմուծումը զբոսաշրջության ոլորտում երկար ժամանակ է քննարկվել, և հաքաթոնը դրա մեկնարկն է: «Երկիրը թվայնացման և խելացի գաջեթների աշխարհում պետք է արձագանքող լինի և ռեսուրսներ ուղղի զբոսաշրջիկների համար համապատասխան հավելվածների մշակմանը առաջատար, համատեղելի և օգտագործման համար հարմար եղանակներով: Այդպիսով, շատ շնորհակալ կլինենք հաքաթոնի արդյունքում ակնկալվող նորարար գաղափարների համար»,- ասաց նա:
«Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում» (SMEDA) ծրագրի թիմի ղեկավար Եվա Նահերն ասաց, որ SMEDA-ն ուրախությամբ մասնակցում է հաքաթոնին և աջակցում է Վանաձորի տեխնոլոգիական կենտրոնին (ՎՏԿ) և «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամին (ՁԻՀ)՝ այն իրագործելու հարցում: Նա հավատում է, որ ստեղծարար և ներշնչող գաղափարները կարող են հիմք ստեղծել մարզում զբոսաշրջության զարգացման համար: «Մենք ակնկալում ենք ամբողջությամբ նոր գաղափարներ, որոնք կարող են ապահովել Լոռիում զբոսաշրջության ոլորտի վերելքը, թիմերը պետք է ազատ լինեն իրենց գաղափարներում և չպիտի հիասթափվեն անհաջողությունից, այլ պետք է ուժեղանան, բարելավեն իրենց գաղափարներն ու ավելի առաջ տանեն դրանք»,- մասնակիցներին խորհուրդ տվեց նա:
Ժյուրին կընտրի ներկայացված լավագույն գաղափարները, և դրանց համար մրցանակներ կշնորհվեն SMEDA ծրագրի, ՁԻՀ-ի և Լոռու մարզպետարանի կողմից:

Laying the ground for innovative tourism in Armenia’s regions
A hackathon aimed at generating innovative ideas for tourism was launched on 7 April at the Vanadzor Technology Centre (VTC) in Armenia’s Lori Region, supported by the EU-funded SMEDA project for support to SME development in Armenia, in partnership with VTC and the Enterprise Incubator Foundation (EIF).
Around 50 young and enthusiastic teams gathered at the VTC to compete around innovative ideas that could be turned into models and embedded into regional tourism development.
The opening ceremony was attended by the Head of the EU Delegation to Armenia, Ambassador Piotr Antoni Świtalski, who stressed the importance of mobilising the energy and creativity of young people to boost Armenia’s economy.
He thanked the competing teams and encouraged them: “Don’t be afraid to lose as life is about failures but also successes!” The Ambassador added the EU was ready to support tourism in Armenia, given the strong growth potential of the sector.
The Governor of Lori Marz Artur Nalbandyan said the event was of great importance for Lori and that they planned to hold it annually from now on. He said the regional administration would support the winning ideas to emerge from the hackathon and present them to the government to bring them to life.
Zarmine Zeituntsian, Chairperson of the State Committee for Tourism said the idea of bringing IT and innovation into the tourism sector was being discussed for a long time and that the hackathon is the start of it. “In the world of digitisation and smart gadgets, the country will be responsive and direct resources to develop related applications for tourists with advanced, compatible and user-friendly methods. Thus, the innovative ideas expected from the hackathon are highly appreciated,” she said.
The team leader of the ‘Support to SME Development in Armenia’ (SMEDA) project, Eva Naeher, said SMEDA was delighted to become part of the hackathon and support Vanadzor Technology Centre (VTC) and Enterprise Incubator Foundation (EIF) to make it happen. She believes creative and inspiring ideas could set the ground to develop regional tourism. “We expect never-seen-before ideas that could lift up the tourism sector in Lori, the teams should be brave with their ideas and should not be disappointed if they fail, but rather become stronger, improve their ideas and push them further,” she advised the participants.
The best ideas pitched to the jury will be selected and awarded with prizes by the SMEDA project, EIF and Lori Regional Administration.