Հայաստանում մեկնարկել են ձեռներեցության աջակցության «Հաջող սկիզբ» ծրագրերի նոր փուլերը
Հայաստանում EU4Business-ի «Տարածաշրջանային ՓՄՁ-ների մրցունակության խթանում» ծրագիրն Արմավիրի, Լոռու և Սյունիքի մարզերում մեկնարկում է իր «Հաջող սկիզբ» ծրագրի երկրորդ և երրորդ փուլերը, որոնք ուղղված են ստարտափներին, վերջին երեք տարվա ընթացքում գործունեություն ծավալող ՓՄՁ-ներին և բիզնեսի կառավարման ոլորտում աշխատանք փնտրողներին:
Ծրագրի թիրախային ոլորտներն են սննդամթերքի վերամշակումը և զբոսաշրջությունը
«Հաջող սկիզբ» ծրագիրն իրականացվում է Փոքր և միջին ձեռնարկատիրության զարգացման ազգային կենտրոնի (ՓՄՁ ԶԱԿ) կողմից՝ Եվրոպական միության ու Տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարության հետ համատեղ:
Արմավիրի մարզում ծրագիրը կիրականացվի Արմավիրում, Վաղարշապատում և Բաղրամյանում:
Լոռու մարզում ծրագիրը կիրականացվի Սպիտակում, Վանաձորում և Ստեփանավանում:
Սյունիքի մարզում ծրագիրը կիրականացվի Սիսիանում, Գորիսում և Տաթևում:
Ծրագիրը ներառում է հետևյալ բաղադրիչները՝ ուսուցում, տեղեկատվության տրամադրում, մասնագիտական խորհրդատվություն և ֆինանսական աջակցություն:
Ծրագրին մասնակցելով՝ ստարտափները և գործող ՓՄՁ-ները կբարելավեն իրենց ձեռնարկատիրական հմտությունները և ձեռք կբերեն գիտելիքներ շուկայավարման, կառավարման, արտադրության, ֆինանսների պլանավորման ոլորտներում, ինչպես նաև՝ համապատասխան գործարար հմտություններ:
Ծրագրի ընթացքում ստարտափ ձեռնարկությունները փորձառու մասնագետների ուղղորդմամբ առաջին հերթին կմշակեն իրենց բիզնես ծրագրերը, ապա կսկսեն դրանց իրականացումը:
Ամենաբարձր գնահատականի արժանացող ամենակենսունակ բիզնես գաղափարների համար հնարավորություն կտրվի դիմելու ֆինանսական աջակցության համար. մինչև 2 միլիոն ՀՀ դրամ՝ նոր աշխատատեղերի ստեղծման համար տրվող դրամաշնորհների միջոցով, և վարկեր, որոնք տրամադրում են ՓՄՁ ԶԱԿ-ի գործընկեր բանկերը հետևյալ պայմաններով՝
• գումարը՝ 5 միլիոն ՀՀ դրամ,
• տարեկան տոկոսադրույքը՝ 10%,
• ժամկետը՝ առավելագույնը 5 տարի,
• ապահովումը՝ ՓՄՁ ԶԱԿ-ի 100% երաշխիք:
Հարցազրույցների երկրորդ փուլը տեղի կունենա ըստ հետևյալ ժամանակացույցի՝
Լոռու մարզ, ք. Ստեփանավան – սեպտեմբերի 15, ժ. 13:00, հասցե՝ ք. Ստեփանավան, Սոս Սարգսյան 1 (Քաղաքապետարանի շենք):
Արմավիրի մարզ, ք. Վաղարշապատ – սեպտեմբերի 20, ժ. 12:00, հասցե՝ ք. Վաղարշապատ, Չարենցի 3բ:
Սյունիքի մարզ, ք. Սիսիան – սեպտեմբերի 22, ժ. 13:00, հասցե՝ ք. Սիսիան, Գարեգին Նժդեհի 2:
Հարցազրույցների երրորդ փուլը տեղի կունենա ըստ հետևյալ ժամանակացույցի՝
Լոռու մարզ, ք. Վանաձոր – հոկտեմբերի 9, ժ. 12:00, հասցե՝ ք. Վանաձոր, Լազարյան 35/9:
Սյունիքի մարզ, գյուղ Տաթև – հոկտեմբերի 12, ժ. 13:00, հասցե՝ գ․ Տաթև, Շինուհայրի գյուղապետարան:
Արմավիրի մարզ, գյուղ Մյասնիկյան – հոկտեմբերի 16, ժ. 12:00, հասցե՝ գ․ Մյասնիկյան, Մյասնիկյան փ. 4:
Գրանցվելու համար կարող եք դիմել Հայաստանի ՓՄՁ ԶԱԿ-ի Արմավիրի, Լոռու, Սյունիքի մասնաճյուղեր:
Ծրագրի մասին
Ֆինանսավորվելով Եվրոպական միության կողմից՝ Հայաստանում EU4Busines-ի «Տարածաշրջանային ՓՄՁ-ների մրցունակության խթանում» ծրագիրն ուղղված է մարզային ՓՄՁ-ների մրցունակության խթանմանը և ՀՀ Լոռու, Սյունիքի և Արմավիրի մարզերում աշխատատեղերի ստեղծմանը՝ կենտրոնանալով սննդի վերամշակման և զբոսաշրջության ոլորտների վրա: Այն նպաստում է ձեռնարկատիրության զարգացմանը՝ բարենպաստ պայմաններ ստեղծելով ստարտափների համար և հզորացնելով տեղական ՓՄՁ-ների կարողությունները, ինչպես նաև զարգացնելով աշխատանք որոնող անձանց համապատասխան հմտությունները և հզորացնելով տեղական կարողությունները տնտեսական զարգացմանն ուղղված նախաձեռնությունների հետագա խթանման նպատակով:

New rounds of ‘Successful Start’ business support programmes launched in Armenia
The EU4Business project for ‘Boosting competitiveness of regional SMEs’ in Armenia is launching the second and third rounds of its ‘Successful Start’ programme aimed at start-ups, SMEs that have been in business for the last three years, and job seekers in business managerial positions, in the regions of Armavir, Lori, and Syunik.
The targeted sectors of the programme are food processing and tourism
The ‘Successful Start’ programme is being rolled out by the Small and Medium Entrepreneurship Development National Centre (SME DNC), jointly with the European Union and the Ministry of Territorial Administration and Development.
In the Armavir region, the programme will be available in Armavir, Vagharshapat and Baghramyan.
In the Lori region, the programme will be available in Spitak, Vanadzor and Stepanavan.
In the Syunik region, the programme will be available in Sisian, Goris and Tatev.
The programme includes: training, information, professional consulting and financial support components.
By participating in the programme, start-ups and acting SMEs will improve their entrepreneurial skills and will obtain knowledge of marketing, management, production and finance planning and relevant business skills.
During the programme, with the guidance of experienced professionals, start-up businesses will first develop their own business plan, then embark on its implementation.
The most viable business ideas receiving the highest appraisal will have an opportunity to apply for financial support through grants for the creation of new jobs of up to 2 million AMD, and loans through partner banks of SME DNC under the following conditions:
• amount - 5 million AMD,
• annual interest rate - 10%,
• period – maximum 5 years,
• collateral – SME DNC Guarantee 100% .
The second round of interviews will take place according to the following schedule:
Lori marz, Stepanavan – September 15, 13:00, Sos Sargsyan 1 (Municipality building), Stepanavan.
Armavir marz, Vagharshapat – September 20, 12:00, Charents 3b, Vagharshapat.
Synuk marz, Sisian – September 22, 13:00, Garegin Nzhdeh 2, Sisian.
The third round of interviews will take place according to the following schedule:
Lori marz, Vanadzor – October 9, 12:00, address: Lazaryan 35/9, Vanadzor.
Syunik marz, Tatev village – October 12, 13:00, Shinuayr  municipality, Tatev village.
Armavir marz, Myasnikyan village – October 16, 12:00, Myasnikyan 4, Myasnikyan village.
For registration, contact the Armavir, Lori and Syunik branches of SME DNC of Armenia.
About the project
Funded by the European Union, the EU4Business project for ‘Boosting competitiveness of regional SMEs’ in Armenia works to boost the competitiveness of regional SMEs and to create employment opportunities in the Armenian regions (marzes) of Lori, Syunik and Armavir, focusing on the sectors of food-processing and tourism. It promotes the development of entrepreneurship by creating favourable conditions for start-ups and strengthening the capacity of local SMEs, while also providing relevant skills to job seekers, and developing local capacity to encourage the further promotion of economic development initiatives.