Ավելի քան 100 քաղաք միացել է «Քաղաքապետները՝ հանուն տնտեսական զարգացման» ծրագրին
Ուկրաինական 20 քաղաքների վերաբերյալ հունիսի 20-ին Կիևում կայացած ստորագրման արարողությամբ՝ Արևելյան գործընկերության երկրների տեղական իշխանությունների թիվը, որոնք միացել են «Քաղաքապետները՝ հանուն տնտեսական զարգացման» (M4EG) նախաձեռնությանը, հատեց 100-ի սահմանը:
Ստորագրման արարողությունը տեղի ունեցավ M4EG նախաձեռնության Ղեկավար խմբի առաջին հանդիպման ընթացքում՝ Կիևի քաղաքապետարանում, որին մասնակցում էին ազգային կառավարությունների, ինչպես նաև տեղական իշխանությունների ասոցիացիաների, Եվրոպական հանձնաժողովի Հարևանության և ընդլայնման բանակցությունների հարցերով գլխավոր տնօրինության (DG NEAR), Տարածաշրջանային քաղաքականության հարցերով գլխավոր տնօրինության (DG REGIO), ԵՄ երկրների պատվիրակությունների և Համաշխարհային բանկի ներկայացուցիչներ:
Եվրամիության 10 միլիոն եվրո արժողությամբ M4EG նախաձեռնությունը, որն ուղղված է Արևելյան գործընկերության վեց երկրների կայուն տնտեսական զարգացմանը, մեկնարկեց 2016 թ. հոկտեմբերին: Նախաձեռնության ընդհանուր նպատակն է աջակցել Արևելյան գործընկերության երկրների քաղաքապետներին ու քաղաքապետարաններին՝ տեղական մակարդակում դառնալու տնտեսական աճի և աշխատատեղերի ստեղծման ակտիվ օժանդակողներ:
Սկսած 2017 թ. հունվարից՝ Արևելյան գործընկերության քաղաքներին տեխնիկական աջակցություն է տրամադրվել M4EG-ի քարտուղարության միջոցով: Ծրագրի առաջին արդյունքները ներառում են «Քաղաքապետները՝ հանուն տնտեսական զարգացման» հայեցակարգի մշակումը և տարածումը բոլոր մասնակից երկրներում:
Տեղական կառավարման մարմիններն ու քաղաքապետները հրավիրվում են գրանցվել «Քաղաքապետները՝ հանուն տնտեսական զարգացման» ծրագրի անդամակցության համար, եթե պատրաստ են ընդունելու M4EG-ի ղեկավար սկզբունքները` խթանելու տեղական տնտեսական աճը սեփական ռեսուրսների հաշվին, աշխատելու տեղական մակարդակով առաջադրվող լուծումների մշակման ուղղությամբ և դրանք իրագործելու M4EG-ի քարտուղարության առաջնորդությամբ ու աջակցությամբ:
Մրցույթի հրավեր է հայտարարվել նաև ապրիլին՝ ֆինանսավորելու այն փորձնական ծրագրերը, որոնք կկարողանային ցույց տալ, թե ինչպես կարելի է գործնականում իրականացնել Տեղական տնտեսական զարգացման պլաններում ներառված կոնկրետ գործողությունները: «Քաղաքապետները՝ հանուն տնտեսական զարգացման» մրցույթի հրավերով, որի հայտերի ընդունումը փակվել է 2017 թ. մայիսի 31-ին, տարածաշրջանից ստացվել է ընդհանուր թվով 164 հայտ:

Over 100 cities have joined the Mayors for Economic Growth project
A signing ceremony for 20 Ukrainian cities in Kiev on 20 June brought the number of local authorities in Eastern Partnership countries joining the Mayors for Economic Growth (M4EG) initiative to over 100.
The signing ceremony took place during the first Steering Group meeting for M4EG, held in Kiev City Hall, attended by representatives of national governments, as well as associations of local authorities, the European Commission DG NEAR and DG REGIO, EU country Delegations, and the World Bank.
M4EG, a EUR 10 million EU initiative promoting local sustainable economic development in the six Eastern Partnership countries, was launched in October 2016. Its overall goal is to support Mayors and municipalities of the Eastern Partnership countries to become active facilitators for economic growth and job creation at the local level.
Since January 2017 technical assistance has been made available for Eastern Partnership cities through the M4EG Secretariat The first results of the project include the development of the Concept of Mayors for Economic Growth and its dissemination among all the participating countries.
Local administrations and mayors are invited to sign up for the Mayors for Economic Growth membership if they are ready to accept the M4EG guiding principles in order to spur self-sustained local economic growth; work to develop locally inspired solutions; and implement them with M4EG Secretariat guidance and support.
A Call for Proposals was also launched in April to finance pilot projects capable of showing how concrete actions included in the Local Economic Development Plans can be realised on the ground.. The Call for Proposals “Mayors for Economic Growth Pioneer Projects”, which was closed for applications on 31 May 2017, has gathered the total of 164 applications from the region.