«Startup Boost Weekend»-ը, որը 54-ժամյա եզակի միջոցառում էր ոչ միայն Երևանից, այլև Հայաստանի տարբեր մարզերից շուրջ 120 համալսարանական ուսանողների մասնակցությամբ, տեղի ունեցավ սեպտեմբերի 14-16-ը: Այն մասնակիցներին հնարավորություն տվեց սահմանելու և ձևակերպելու իրենց ստարտափ գաղափարները, թիմեր ձևավորելու և փորձառու մենթորների վերահսկողությամբ ներկայացնելու թարմ և ստեղծարար գաղափարներ:
Միջոցառմանը երկրորդ տարին անընդմեջ աջակցել է ԵՄ-ի EU4Business նախաձեռնության ներքո գործող «Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում» (EU-SMEDA) ծրագիրը, որը նպատակ ունի առողջ ձեռներեցություն սերմանելու երիտասարդ և տաղանդավոր ուսանողների շրջանում՝ այդ կերպ խթանելով Հայաստանում ստարտափ էկոհամակարգը:
Միջոցառման մեկնարկին Հայաստանում Եվրամիության պատվիրակության համագործակցության բաժնի ղեկավար Գոնսալո Սեռանոն կարևորեց ԵՄ-ի աջակցությունը Հայաստանին՝ ձեռներեցության, քաղաքացիական հասարակության, երիտասարդական, նորարարական և գործարար միջավայրի զարգացմանն ուղղված մի շարք ծրագրերում: Նա ուսանողներին հորդորեց օգտվել եռօրյա միջոցառման հնարավորությունից՝ սովորելու և ստեղծելու նոր և ստեղծարար ստարտափ գաղափարներ ու կիսվելու իրենց գաղափարներով, և ամենակարևորը՝ համարձակ լինել և չվախենալ սխալներ անելուց, քանի որ դրանք նույնպես ուսումնառության և ապագա նվաճումների մասն են կազմում:
Միջոցառումը լի էր աշխույժ քննարկումներով, մտահղացումների ձևավորման խորհրդատվություններով, գաղափարների նախատիպերի մշակմամբ, վարկածների և ապացույցների առաջադրմամբ, տեխնիկական միջոցների բացահայտմամբ, 25 փորձառու մենթորներից հմտությունների ձեռքբերմամբ, հաջողության պատմությունների ներկայացմամբ և այլն, որոնք ուսանողներին հնարավորություն տվեցին միավորելու, մշակելու և բարելավելու իրենց ստարտափ գաղափարները: Իսկ միջոցառման վերջում երեք թիմեր ստացան մրցանակներ:
Միջոցառման վերջում երեք հաղթող նախագծեր ստացան մի շարք մրցանակներ և գործնական աջակցություն՝ իրենց գաղափարները զարգացնելու համար:
EU4Business-ի SMEDA ծրագիրն աջակցում է գործարարության և ներդրումային միջավայրի բարելավմանը Հայաստանի ՓՄՁ-ների համար: Այն նպատակ ունի ամրապնդելու մասնավոր հատվածը, աջակցելու ՓՄՁ-ի համակարգման մեխանիզմներին և խթանելու հետազոտական հաստատությունների ու մասնավոր հատվածի միջև կապերը, ինչպես նաև ապահովելու ֆինանսական միջոցների հասանելիությունը ՓՄՁ-ների համար:

The Startup Boost Weekend, a unique 54-hour event targeting around 120 university students not only from Yerevan but from various marzes of Armenia, took place from 14-16 September, providing participants with the opportunity to define and shape their startup ideas, develop teams, and under the supervision of experienced mentors present fresh and creative startup ideas.
For the second year now, the event was supported by the ‘Support to SME Development in Armenia’ (EU-SMEDA) project operating under the EU4Business initiative of the European Union, aiming to seed healthy entrepreneurship among young and talented students thus boosting the startup ecosystem in Armenia.
Launching the weekend, the Head of Cooperation at the European Delegation in Armenia, Gonzalo Serrano, highlighted EU support to Armenia in a number of interventions aimed at the development of  entrepreneurship, civil society, youth, innovation and business environment of Armenia. He encouraged the students to use the opportunities of the three-day event by learning, sharing and generating new and creative startup ideas and most importantly to dare and be bold without fear of mistakes, as they are also part of the learning and future achievements.
The event was full of lively discussions, sessions on idea generation, prototyping, hypothesis and validation, pitching techniques, learning from 25 experienced mentors, presentation of success stories and many more that enabled the students to team up, work and improve their startup ideas, with three teams winning awards at the end of the event.
At the end of the weekend, three winning projects received a range of prizes and practical support to develop their ideas.