EU4Business-ի «Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում» (SMEDA) ծրագիրը «Tom Fleming Creative Consultancy» խորհրդատվական ընկերության և Լոնդոնի Գոլդսմիթս համալսարանի հետ համատեղ կազմակերպում է եռօրյա վերապատրաստման դասընթաց հայկական ստարտափների, և մեկօրյա դասընթաց՝ մարկետինգային ընկերությունների համար, որոնք տեղի կունենան դեկտեմբերի 5-8-ը:
Դասընթացը կներառի այն նախնական ճանապարհը, որը պետք է ձեռնարկություններն անցնեն բարեհաջող կերպով ֆինանսավորում ձեռք բերելու համար՝ հատուկ ուշադրություն դարձնելով հանրային դրամահավաքին (քրաուդֆանդինգ): Այն նախատեսված է ներկայումս նորարարական արտադրանքներ ու ծառայություններ, գաղափարներ ու լուծումներ մշակող ձեռնարկատերերի համար՝ նրանց անհրաժեշտ հմտություններ և գիտելիքներ տրամադրելու նպատակով, որպեսզի խթանեն, հետաքրքրություն առաջացնեն և, ի վերջո, ձեռք բերեն ներդրումներ ու ֆինանսավորում:
Դասընթացի նպատակն է բարելավել և ընդլայնել կոնկրետ նորարարական ստարտափների ու նրանց հետ աշխատող մարկետինգային ընկերությունների կարողություններն ու հմտությունները: Դասընթացի ընթացքում անդրադարձ կկատարվի արդյունավետ բիզնես տեսլական և ծրագիր մշակելու փուլերին, ինչպես նաև գործնական խորհրդատվություն կտրամադրվի հանրային դրամահավաքի հաջող քարոզարշավ անցկացնելու համար անհրաժեշտ հաղորդակցության գործիքների, այդ թվում՝ տեսահոլովակների, ստեղծման և օգտագործման վերաբերյալ:
Դասընթացը ներառում է նաև «Դասընթացավարների վերապատրաստման» ծրագիր, որպեսզի որոշ մասնակիցներ դառնան տեղական փորձագետներ՝ հետագայում հայաստանյան ընկերություններին հանրային դրամահավաքի քարոզարշավների վերաբերյալ աջակցություն ցուցաբերելու նպատակով:
SMEDA-ն համաֆինանսավորվում է Եվրոպական միության և Գերմանիայի տնտեսական համագործակցության ու զարգացման դաշնային նախարարության (BMZ) կողմից և Հայաստանում իրականացվում է Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (ԳՄՀԸ) «Մասնավոր հատվածի զարգացում Հարավային Կովկասում» ծրագրով։ SMEDA-ն Եվրոպական միության EU4Business նախաձեռնության մաս է կազմում:

Story-telling for crowdfunding campaigns – growing sustainable small businesses in Armenia
The EU4Business project for ‘Support to SME development in Armenia’ (SMEDA), in cooperation with the Tom Fleming Creative Consultancy and Goldsmiths University of London, is organizing a three-day training for Armenian startups and a one-day training for marketing companies, taking place on 5-8 December.
The training will cover the start-up journey that businesses need to go on to successfully obtain funding, with a particular focus on gearing up for crowdfunding. It is aimed at entrepreneurs currently developing innovative products and services, ideas and solutions and will equip them with the skills and knowledge to promote, raise interest and eventually obtain investments and funding.
The training aims at improving and enhancing the capacities and skills of selected innovative startups and the marketing companies who work with them. As well as going through the stages of creating an effective business vision and plan, the course will feature practical advice on creating and using communication tools including video clips to shape a successful crowd-funding campaign.
The training encompasses also a ‘Training of Trainers’ activity, so that some of the participants could become local experts capable to offer support to Armenian companies for crowdfunding campaign in the future.
SMEDA is co-funded by the European Union and the German Federal Ministry for Economic Cooperation and Development (BMZ) and implemented by GIZ’s Private Sector Development in South Caucasus Programme. SMEDA is part of the EU4Business initiative of the European Union.