EU4Business-ը նոր ծրագիր է մեկնարկել Հայաստանի երեք մարզերում՝ Լոռիում, Սյունիքում և Արմավիրում՝ երիտասարդ ձեռներեցներին իրենց ստարտափ ընկերությունների զարգացման վերաբերյալ ուսուցում տրամադրելու նպատակով:
Հայաստանի Փոքր և միջին ձեռնարկատիրության զարգացման ազգային կենտրոնի (ՓՄՁ ԶԱԿ)՝ մայիսին մեկնարկած «Բարեհաջող սկիզբ» ծրագիրը մեծ թվով սկսնակ ձեռնարկատերերին կաջակցի կենսունակ ընկերություններ հիմնելու հարցում՝ զարգացնելով նրանց գործարար հմտությունները և օգնելով օգտվել ֆինանսավորման նոր աղբյուրներից ու շուկաներից:
«Բարեհաջող սկիզբ» ծրագրին մասնակցելու համար կընտրվեն առնվազն 135 ստարտափներ և ձեռներեցներ: Ծրագիրը կկազմակերպվի երեք դասընթացների միջոցով՝ յուրաքանչյուր մարզից 15 մասնակցով:
Գործարար ծրագրերի մշակում
Դասընթացի շրջանակներում մասնակիցներից շատերը դասընթացավարների ուղղորդմամբ կմշակեն գործարար ծրագրեր և հետագա խորհրդատվություն կստանան իրենց նպատակների իրականացման համար:
Նրանց նաև կուսուցանվեն գործարար ծրագրերի մշակում, մարկետինգ և կառավարում, մասնավորապես՝ ֆինանսական:
«Բարեհաջող սկիզբ» ծրագիրն ուղղված է երիտասարդ ձեռներեցներին, ովքեր ունեն գործարար մտահղացումներ և ցանկանում են գործ սկսել, ինչպես նաև՝ արդեն գործող և մինչև երեք տարվա պետական գրանցում ունեցող ստարտափներին:
Ծրագրով նախատեսված է ստեղծել առնվազն 10 նոր աշխատատեղ և ավելի քան 20 նոր ընկերություն: Այն մաս է կազմում «Տարածաշրջանային ՓՄՁ-ների մրցունակության խթանում» ծրագրի, որը Հայաստանում մեկնարկել է 2016 թ. վերջին:

Successful Start project to help young entrepreneurs in Armenian provinces
EU4Business has launched a new project in three Armenian provinces – Lori, Syunik and Armavir – to train young people in growing their start-ups.
Successful Start, launched in May by the Small and Medium Entrepreneurship Development National Center (SME DNC) in Armenia, will help scores of budding entrepreneurs establish viable companies by developing their business skills and helping them access new sources of finance and markets.
At least 135 start-ups and entrepreneurs will be selected to participate in Successful Start. The programme will be organised into three courses of 15 people per region.
Development of business plans
Most participants will develop business plans, under the guidance of coaches, as part of their training and receive follow-up consultancy to further their aims.
They will also be trained in business planning, marketing and management, particularly financial.
Successful Start is aimed at young entrepreneurs with ideas and willing to start a business, as well as existing start-ups with up to three years of state registration.
The project expects to create at least 10 new jobs and over 20 new companies. It is part of the “Boosting Competitiveness of Regional SMEs” project launched in Armenia at the end of 2016.