Հայտարարվում է նորարարությանն ուղղված համաֆինանսավորվող դրամաշնորհների մրցույթի երկրորդ փուլը, տեխնոլոգիական ուղղվածությամբ ստարտափերի և գործող ընկերությունների համար՝ Եվրոպական միության ԵՄ-ն՝ բիզնեսի համար նախաձեռնության շրջանակում գործող Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում» ծրագրի կողմից՝ Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի (ՁԻՀ) հետ համատեղ:
Մրցույթին կարող են մասնակցել այն ընկերությունները և թիմերը, որոնք ունեն տեխնոլոգիական ուղղվածություն և համապատասխան փորձ, օրինակ` ճարտարագիտության, մաքուր տեխնոլոգիաների, կենսատեխնոլոգիաների, ինչպես նաև ՏՀՏ-ի առաջատար ոլորտներում (օրինակ՝ արհեստական ինտելեկտ, բլոքչեյն և այլն)։ Հայտատուները պարտավոր են ծրագրի համար անհրաժեշտ չափով համաֆինանսավորում ապահովել. Երևանի դեպքում՝ 50 տոկոսի (այսինքն՝ մինչև 35,000 եվրո), իսկ մարզերի դեպքում՝ 15 տոկոսի չափով։
Մրցույթի առաջին փուլը մեկնարկել է 2018 թվականի հունվարին, որի համատեքստում ինը ընկերությունների ֆինանսավորում է տրամադրվել։
2018 թվականի մարտին ԵՄ-ի «Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում» ծրագիրը և ՁԻՀ-ը համատեղ հայտարարում են նորարարությանն ուղղված համաֆինանսավորվող դրամաշնորհների մրցույթի երկրորդ փուլը։ 2018 և 2019 թվականների ընթացքում նախատեսվում է տրամադրել ևս 9 դրամաշնորհ, որոնցից յուրաքանչյուրը՝ 35,000 եվրոյի չափով և 9 ամիս տևողությամբ։
Դրամաշնորհի շրջանակում նախատեսվում են մի շարք գործողություններ, որոնք իրականացվում են ստորև նկարագրված քայլերի միջոցով՝
Հայտադիմումների ներկայացման վերջնաժամկետն է 2018 թվականի ապրիլի 3-ը, ժամը՝ 23:59-ը։
Հետաքրքրված թեկնածուների և հարցերին պատասխանելու համար ՁԻՀ-ը կազմակերպում է խորհրդատվական հանդիպումներ 2018 թվականի մարտի 3-ից մինչև ապրիլի 2-ը, երեքշաբթի և հինգշաբթի օրերին՝ ժամը 15։00-ից 18։00-ը, իսկ չորեքշաբթի օրերին՝ 11:00-ից 13:00-ը։
Կկազմակերպվեն նաև ծանուցողական հանդիպումներ հետևյալ ժամանակացույցի համաձայն.
Երևանի պետական համալսարանի ԻԼՏԿ-ում (ISTC) ՝ 2018 թ.-ի մարտի 15-ին
Գյումրիի ԳՏԿ-ում (GTC)` 2018 թ.-ի մարտի 16-ին
Վանաձորի ՎՏԿ-ում (ՎՏԿ)՝ 2018 թ.-ի մարտի 16-ին
Գիտությունների ազգային ակադեմիայում 2018 թ.-ի մարտի 20-ին
Ձեռնակրությունների ինկուբատոր հիմնադրամում 2018 թ.-ի մարտի 22-ին
Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի ՁՊՆԿ-ում (EPIC)՝ 2018 թ.-ի մարտի 26-ին։
Դրամաշնորհների վերաբերյալ լրացուցիչ տեղեկությունների համար այցելել ՁԻՀ-ի ինտերնետային էջը՝ www.eif.am։Գրանցման հայտադիմումները լրացնելու համար այցելել հետևյալ հղմամբ՝ https://goo.gl/forms/tNqrtDpSRS7mArM13
ԶԼՄ-ների կողմից հարցերի դեպքում խնդրում ենք դիմել Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում ծրագրի հաղորդակցության գծով պատասխանատու Նունե Քոչինյանին՝ էլ. փոստ՝ nune.kochinyan@giz.de, հեռ.՝ 37410 26 99 86։
Ամփոփ տեղեկություն ծրագրի մասին.
Եվրոպական միության ԵՄ-ն՝ Բիզնեսի համար նախաձեռնությունը հովանոցային նախաձեռնություն է, որը ներառում է ՓՄՁ աջակցությանն ուղղված ԵՄ-ի կողմից իրականացվող բոլոր գործողությունները Արևելյան գործընկերության երկրներում:
Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում ծրագիրը համաֆինանսավորվում է Եվրոպական միության և Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Տնտեսական համագործակցության և զարգացման նախարարության կողմից և իրականացվում ԳՄՀԸ Մասնավոր հատվածի զարգացումը Հարավային Կովկասում» ծրագրի շրջանակում: Ծրագիրը հանդիսանում է Եվրոպական միության ԵՄ-ն՝ բիզնեսի համար և ԵՄ-ն՝ նորարարության համար նախաձեռնությունների մաս:
Ծրագրի նպատակն է բարելավել երկրի գործարար ու ներդրումային միջավայրը և աջակցել փոքր և միջին ձեռներեցության (ՓՄՁ) ստեղծմանը և զարգացմանը՝ խթանելով ընդգրկուն աճ Հայաստանում: Այս համատեքստում ծրագիրը նպատակաուղղված է ՓՄՁ քաղաքականությունների գործընթացների, բիզնես ասոցիացիաների և տնտեսական կլաստերների հզորացմաը: Ավելին, ծրագիրը աջակցում է նորարարությանն ուղղված տարբեր ձեռնարկությունների և օգնում է մեծացնել գործող ՓՄՁ-ների մրցունակությունը՝ նորարարական պրոդուկտների, ինչպես նաև տեղական և համաշխարհային շուկաների համար ծառայությունների մշակման ու ձևավորման նպատակով ֆինանսական և տեխնիկական աջակցության տրամադրման միջոցով։ Ծրագիրը նպատակ է հետապնդում խթանել տեխնոլոգիաների յուրացման տեմպը, տեխնոլոգիաների փոխանցումը, նորարարությունը, գիտահետազոտական արդյունքների առևտրայնացումը, ինչպես նաև խրախուսել գիտահետազոտական կենտրոնների և ՓՄՁ-ների միջև համագործակցությունը։

The second cycle of IMG Grants – for technology-oriented Start-ups and existing companies launched under the EU4Business initiative
The 2nd cycle of the “Innovation Matching Grants – Business Development Support for innovative technology Start-ups” grant competition under the scope of the #EU4Business "Support to SME Development in Armenia" (SMEDA) project and in cooperation with Enterprise Incubator Foundation (EIF) is announced.
The competition is open to companies and teams with a technology background, e.g. in the field of Engineering, CleanTech, Biotech, Advanced ICT (e.g. Artificial Intelligence, Blockchain) etc. The applicants are obliged to provide the necessary co-financing of 50% of funding (i.e. up to 35,000 EUR) in Yerevan and 15 % in the regions
The first cycle of EU Innovation Matching Grants started in January 2018 with nine companies having received funding. In March 2018, SMEDA and EIF are jointly announcing the second cycle of the Innovation Matching Grants competition. Here nine more grants will be provided in 2018/2019 with an amount of up to 35,000 Euro each with a duration of nine months.
The grant scheme provides various activities and follows below mentioned steps:
The application deadline is April 03, 2018 at 23:59.
Dedicated information sessions are also scheduled as follows: Yerevan State University-ISTC on March 15 2018, at Gyumri-GTC on March 16 2018, at Vanadzor-VTC- March 16 2018, National Academy of Science on March 20, Enterprise Incubator Foundation on March 22 2018, as well as at the American University of Armenia-EPIC on March 26 2018.More information on the IMG grants may be found on EIF’s webpage www.eif.am. The registration form for applications is available via this link: https://goo.gl/forms/tNqrtDpSRS7mArM13
For media inquiries, please contact Nune Kochinyan, SMEDA’s communication officer, email: nune.kochinyan@giz.de, or +37410 26 99 86.
Background information on project:
The European Union’s EU4Business initiative is an umbrella initiative that covers all EU activities supporting SMEs in the Eastern Partnership countries.
SMEDA project is co-funded by the European Union and the German Federal Ministry for Economic Cooperation and Development (BMZ) and implemented by GIZ’s Private Sector Development in South Caucasus Programme.
SMEDA aims at improving the business and investment climate and supporting the creation and development of small and medium enterprises (SMEs) to enable broad-based growth in Armenia. In this realm the project focuses on SME policy processes, strengthening business associations and economic clusters. Furthermore, the project supports various technology-oriented ventures and helps increase the competitiveness of existing SMEs by providing financial and technical assistance to develop new innovative products and services for domestic and global markets. Additionally, the project aims at stimulating the rate of technology absorption, technology transfer, innovation, and commercialisation of research ideas in the private sector, and also fostering the collaboration between research centers and SMEs.