ԵՄ-ի անունից Եվրահանձնաժողովի և ՎԶՄԲ-ի միջև` Մաս II Եվրոպա 2020-ի ծրագրային ՄԴՀՖ թիվ ՀՖ073433 վերաբերյալ վարչական համաձայնագիր. Աջակցություն տնտեսական կառավարմանը, բիզնես միջավայրին և արդարադատության գործառութային վերանայմանը
Բանկն աշխատում է բազմապիսի ուղղություններով, որոնցից են` փոքր և միջին ձեռնարկությունների (ՓՄՁ) աջակցությունը և ֆիրմաների արտադրողականության բարելավումը: Այս ծրագիրը նպատակ ունի աջակցել ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարությանը. նախատեսվում է վերլուծել ֆիրմաների կարողություններն ու աշխատանքը` արտադրողականությունը բարձրացնելու և աշխատատեղերի աճը խթանելու եղանակները որոշարկելու համար: Բացի այդ, այն կհզորացնի ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի` կուռ տվյալների հավաքելու կարողությունը: Բանկը նաև գնահատում է ՓՄՁ-ներին, հատկապես արտահանումներ իրականացնողներին ուղղված քաղաքականությունները, որոնք խրախուսում են ընդունել թվայնացումը և նորարարությունը` սույնով հանգեցնելով այս ոլորտները հանրահռչակող նպատակային ծրագրերի և համաշխարհային արժեշղթաներին ինտեգրմանը (ՀԱՇ):
Հավաստարմագրային ֆոնդի կոնկրետ նպատակներն են` 1. աջակցել Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանը տնտեսական կառավարման բարելավման գործում` մեծացնելով հանրային ներդրումների սոցիալ-տնտեսական ազդեցությունը, այդ թվում` հզորացնելով պետական-մասնավոր գործընկերություններին նպաստելու կարողությունը և պետական գնումների համակարգը, ինչպես նաև ամրապնդելով հարկաբյուջետային կայունությունը, 2. սատարել ՀՀ կառավարությանը` որոշարկելու այն քաղաքականությունները, որոնք ուղղված են բիզնես միջավայրի հզորացմանը, ՓՄՁ-ներին աջակցությանը և ֆիրմաների արտադրողականությունը մեծացնելուն և 3. աջակցել Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարությանը` Հայաստանի Հանրապետության դատական համակարգի հետ խորհրդակցությունների միջոցով դատական ոլորտի համապարփակ գնահատման և արդյունքների տարածման, այդ թվում` դատարանների ֆիզիկական ենթակառուցվածքների լավարկմանն ուղղված առաջարկությունների տրամադրման, Հայաստանի դատարանների քարտեզի վերակազմակերպմանւ գործում (վերաձևավորելով և բարելավելով դատարանների ֆիզիկական կարողությունները և ենթակառուցվածքները):

Administration Agreement between the EC on behalf of the EU and the IBRD concerning part II Europe 2020 Promgrammatic SDTF No. TF073433: Support to Economic Governance, Business Environment and Justice Functional Review
The Bank manages multiple tasks, such as aiding Small and Medium Enterprises (SMEs) and improving firm productivity. It aims to help Armenia's Ministry of Economy by analyzing firms to find ways to enhance productivity and job growth. Additionally, it strengthens the National Statistics Agency's ability to collect firm data. The Bank also evaluates policies to encourage SMEs, especially those involved in exports, to adopt digitalization and innovation, leading to customized programs promoting these areas and integration into Global Value Chains (GVCs).
The specific objective of the Trust Fund are 1. to support the Government of Armenia to improve economic governance by enhancing the social and economic impact of public investment, including by strengthening its capacity to support public-private partnerships and its public investment, including by strengthening its capacity to support public-private partnerships and its public procurement framework, as well as reinforcing fiscal sustainability, 2. To support GoA identify policies aimed at strengthening  the business environment, supporting SMEs and increasing  firm productivity, and 3. assist the Armenian Ministry of Justice in consultation with judiciary of Armenia in generating and disseminating a comprehensive assessment of Judiciary sector, including providing recommendations for improving the physical infrastructure of courts, targeting a reorganization of the court map of Armenia (re-shaping and improving the physical capacities and infrastructure of the courts).