EU4Business-ի օգնությամբ հայկական ստարտափը մշակել է նոր տեսախաղ, որը, հուսով է, շուտով կթողարկվի բոլոր եվրոպական լեզուներով:
Cyber Mantis Games-ը՝ ոգեշնչված Սասունցի Դավիթ հայկական առասպելով, մշակել է իր խաղը՝ «Վերջին կտրիճը»: Այս «մարտախաղը» կերպավորում է հնագույն հերոսին և ներկայացնում նրան մի անսպասելի կիբերպանկ (գիտաֆանտաստիկ) միջավայրում, ինչը թույլ է տալիս նրան ուսումնասիրել իր ինքնությունը՝ ճանապարհորդելով երկակի աշխարհների միջով: Նրա առաջընթացը կատարվում է պատմության և մարտերի միջոցով:
«Cyber Mantis Games»-ի թիմը բաղկացած է տարբեր ոլորտների 8 աշխատակիցներից: Ըստ «Cyber Mantis Games»-ի գործադիր տնօրեն Ալբերտ Հովակիմյանի՝, ամեն ինչ սկսվեց հայկական մշակույթի մասին զրույցի ընթացքում տեղի ունեցած կատակից:
«Երկու համահեղինակները զրուցում էին և կատակով ասացին. «Ինչպե՞ս է պատահել, որ կիբերպանկ միջավայրում ոչ մի տեսախաղ չկա հայկական հերոսի՝ Սասունցի Դավթի մասին»։ Ողջ գաղափարն այն էր, որ հայկական մշակույթը հաճախ ներկայացվում է կամ հայկական կամ արևմտյան խորհրդանիշների ձևով: Այդ ժամանակ մենք որոշեցինք փորձարկել այնպիսի մի մեդիա, որը կլիներ միմիայն հայկական, սակայն միևնույն ժամանակ կհամապատասխաներ ժամանակակից միջավայրին»։
«Հետագայում իմացանք, որ մեր ընկերների խումբը համապատասխան գիտելիքներ ու հմտություններ ունեն այս արտադրանքը մտացածին գաղափարից իրականություն դարձնելու համար: Բարեբախտաբար, մեր գաղափարը միևնույն ժամանակ նաև հիանալի բիզնես միտք էր, քանի որ այն վերաբերվում էր 9 միլիարդ դոլար արժողությամբ ոլորտին, որն ունի նոր արտադրանքները ողջունող թիրախային լսարան», - ասում է Հովակիմյանը:
«Cyber Mantis Games» ընկերությունը 2018 թվականի նոյեմբերին Գիտական և տեխնոլոգիական ձեռներեցության (ԳՏՁ) դրամաշնորհ ստացավ EU-SMEDA ծրագրից: Ինչպես նշում է Հովակիմյանը, իրենք պատրաստվում են դրամաշնորհն օգտագործել տեսախաղերի անկախ հրապարակողի հետ պայմանագիր կնքելու համար:
«Մեր ոլորտում նորեկների համար ավելի հեշտ է խաղը շուկայահանել վետերանի օգնությամբ, իսկ դա տեսախաղեր հրապարակողն է: Նախքան դրամաշնորհը շահելը, մենք ստեղծել էինք մեր արտադրանքի տեխնիկական դեմո տարբերակը: Այժմ մենք մշակում ենք արտադրանքը, մենք մեծացրել ենք թիմը և կատարելագործում ենք մեր արտադրանքը», - ասում է նա:
Ինչպես նշում է Ալբերտ Հովակիմյանը, իրենց արտադրանքը անպայման կներկայացվի եվրոպական խաղացողներին:
«Աշխարհում տեսախաղ խաղացողների ավելի քան 30%-ը Եվրոպայից է, և մեր խաղը պետք է թողարկվի բոլոր հիմնական եվրոպական լեզուներով, որպեսզի ավելի մատչելի լինի եվրոպական լսարանին»:
«Cyber Mantis Games» ընկերության գործադիր տնօրենը նշել է, որ ստարտափի հիմնական դժվարություններից մեկը աշխատանքի ընդունման հարցն էր:
«Քանի որ ոլորտը այնքան էլ լավ չէ ներկայացված, դժվար է գտնել ավագ և կրտսեր մասնագետներ: Բայց, բարեբախտաբար, մենք կարողացանք ձևավորել շատ տաղանդավոր և մոտիվացված ստեղծագործական մասնագետների թիմ: Մյուս դժվարությունը կայանում է նրանում, որ դժվար է ներգրավել այնպիսի ներդրումներ, ինչպես մերն է»։
Հաջորդ տարվա ընթացքում «Cyber Mantis Games» ընկերությունը պլանավորում է հանրության համար թողարկել իր խաղի դեմո տարբերակը, ուղարկել այն ոլորտի ազդեցիկ ընկերություններին՝ իրենց կարծիքը հայտնելու և վերանայելու համար, ինչպես նաև պայմանագիր կնքել անկախ հրապարակողի հետ, ինչպես օրինակ՝ Devolver Digital-ը կամ Raw Fury-ը:
Տեղեկություններ EU-SMEDA-ի մասին
2017 թ.-ից ի վեր՝ «Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում» (EU-SMEDA) ծրագիրը, որը ֆինանսավորվում է Եվրոպական միության կողմից EU4Business նախաձեռնության շրջանակներում և իրականացվում GIZ-ի և «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամ»-ի (ՁԻՀ) համագործակցությամբ, աջակցում է հայաստանյան ստարտափներին երկու տեսակի դրամաշնորհների՝ Նորարարության զարգացման համաֆինանսավորվող դրամաշնորհների (ՆԶՀԴ) և Գիտական և տեխնոլոգիական ձեռներեցության (ԳՏՁ) դրամաշնորհների միջոցով:
Սևանցի երիտասարդ ձեռներեց Մերի Վարդանյանը ԵՄ-ի կողմից ֆինանսավորվող Էրազմուս երիտասարդ ձեռներեցների համար փոխանակման ծրագրով այցելել է Իսպանիայի Սեզանտես քաղաք, հյուրընկալվել մի կին ձեռներեցի։
13.02.2024
Ստեփանավանում բնակվող երիտասարդ ամուսիններ Դավիթ Դավթյանը և Լենա Սարգսյանը համատեղ կյանքի 15 տարիների ընթացքում իրենց օրինակով են ապացուցում, որ աշխատանքը ստեղծագործություն է, և այն իրական ուրախություն է պարգևում կյանքում:
12.02.2024
Լոռու մարզի Սպիտակ համայնքում է բնակվում Կարինե Հերիքնազյանի և Արտաշես Կարապետյանի ընտանիքը։ Մինչև ամուսնությունը Կարինե Հերիքնազյանի մտքով անգամ չէր անցնի, որ կլինի մի գործ, որն իրեն նույնքան հոգեհարազատ կլինի, որքան իր բուն մասնագիտությունը՝ բժշկությունը։

With the help of EU4Business, an Armenian start-up has developed a new video game that it soon hopes to release in all European languages.
Cyber Mantis Games developed its game, 'The Last Daredevil', inspired by the Armenian legend of David of Sassoun. The hack’n’slash game takes the ancient hero and places him in an unexpected cyberpunk setting, making him explore his identity by traveling through dual worlds. Its progression is done through story and combat.
The Cyber Mantis Games team consists of 8 employees from different fields. According to Albert Hovakimyan, CEO of Cyber Mantis Games, it all started from a joke in a conversation about Armenian culture.
“Two of the co-founders were having a conversation and jokingly said: 'How come there is no video game about the Armenian hero David of Sassoun in a cyberpunk setting?!' The whole idea was that Armenian culture is often presented either in the form of Armenian or Western symbols. That’s when we decided to try and experiment by making a piece of media that would be distinctively Armenian, but also would fit in a contemporary setting."
"Later, we discovered that our friend group has the exact skillset to turn this product into reality from a thought experiment. Luckily, our thought experiment was also a great business idea, as it belonged to a $9 billion industry with a target audience eager to welcome new products,” saysHovakimyan.
Cyber Mantis Games received a Science and Technology Entrepreneurship (STEP) grant from the EU-SMEDA project in November 2018. Hovakimyan says their goal is to use the grant to prepare themselves for a contract with an indie video game publisher.
“In our industry, for newcomers, it’s easier to market your game with the help of a veteran – which is the video game publisher. Before winning the grant, we had achieved a technical demo of our product. Now we’re refining the product, we’ve enlarged the team and we’ll bring our product closer to perfection,” he says.
Albert Hovakimyan notes that their product will definitely target European players.
“More than 30% of video game players worldwide are from Europe and our game is going to be released in all major European languages to be more accessible for the European audience.”
The CEO of Cyber Mantis Games said recruitment difficulties were one of the start-up's major challenges.
“Because the industry is under-represented, it’s hard to find both senior and junior professionals. But luckily for us, we were able to form a team out of very talented and motivated creatives. The other difficulty is that it’s hard to raise investment as large as ours.”
Over the next year, Cyber Mantis Games is planning to release the demo version of its game for the public, send it to industry influencers for feedback and review, and sign a contract with an indie publisher such as Devolver Digital or Raw Fury.
Since 2017, the ‘Support to SME Development in Armenia’ (EU-SMEDA) project, which is funded by the European Union under the EU4Business initiative and implemented by GIZ in cooperation with the Enterprise Incubator Foundation(EIF), has been supporting Armenian startups with two types of grant – Innovation Matching Grants (IMG) and Science and Technology Entrepreneurship (STEP) grants.