«ՍԻՍ Նատուրալ»-ը  Հայաստանում որակյալ նյութերի, մրգերի և բանջարեղենների պահածոների արտադրության ոլորտում մասնագիտացած առաջատար ընկերությունն է։  ՎԶԵԲ-ի կողմից իրականացվող «ԵՄ-ն՝ բիզնեսի համար» նախաձեռնության աջակցությամբ բիզնեսը վերանայել է իր ապրանքների բրենդինգը և փաթեթավորումը և ստեղծել է նոր, «բիզնեսը՝ բիզնեսին» կողմնորոշմամբ կայք և հարթակ՝ նպատակ ունենալով հաղորդակցվել և ընդլայնել իր ներկայիս լսարանը։
Ձեռներեց և այժմ ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն Արմեն Հակոբյանի կողմից հիմնադրված «ՍԻՍ Նատուրալ» ընկերությունը բազմաթիվ տարիների ծանր աշխատանքի արդյունքն է՝ դառնալով 1990-ականներին Արմենի կարողությունները ձևավորող բիզնես ձեռնարկությունների գագաթնակետը։
Խորհրդային Միության փլուզումից հետո Արմենը ներգրավվել է սպառողական ապրանքներ արտադրող բազմաթիվ, տարբեր ընկերություններում, մինչև 1999թ. կանգ կառներ «ՍԻՍ Նատուրալ» ընկերության վրա, ինչը նրա ընկալմամբ ամենամեծ ներուժն ունեցող ընկերությունն էր։ «Այդ ժամանակահատվածի ընթացքում շատ ընկերություններ փորձում էին ընդօրինակել եվրոպական ապրանքները, իսկ մենք գնացինք այդ ալիքին դեմ՝ ձգտելով հավատարիմ մնալ մեր արմատներին և ստեղծել իսկապես «հայկականը»՝ թե' բրենդինգի, թե' համերի առումով», - ասում է նա։
Ընկերության անվանման մեջ «ՍԻՍ» հատվածը հղում է անում Սիս լեռանը՝ այն հրաբխին, որը գտնվում է դրա զանգվածեղ հարևան Արարատ լեռան արևելյան լանջին, մի տարածք, որտեղ աճեցվում է հայկական մրգերի և բանջարեղենների մեծ մասը, իսկ «Նատուրալ» բառը խորհրդանշում է ընկերության՝ առողջարար ապրանքներ արտադրելու նպատակով բնական բաղադրամասերի օգտագործման վրա կենտրոնացումը։ Ընկերության հիմնական արտադրական գիծը կոչվում է «Յան», որը հայկական ազգանունների մեծ մասի վերջածանցն է։
Արմենը հանձնառու է՝ ցույց տալու, որ հայկական արտադրանքը կարող է գրավիչ լինել միջազգային շուկաների համար, իսկ բիզնես գործառություններն ապացուցել են, որ հսկայական պահանջարկ կա աշխարհագրական շատ տարածքներում՝ արդարացնելով նրա ինտուիտիվ ակնկալիքները։
Այս նոր շուկաներ մուտք գործելու ընթացքում ընկերության հիմնական նպատակները փոխվել են. այն սկսել է ձգտել առաջնայնորեն ներդրումներ ներգրավել և խորհրդատվական աջակցություն ստանալ, որպեսզի կարողանա բավարարել ավելացած պահանջարկը, բազմազանեցնել ապրանքատեսականին և պահպանել մրցունակությունը։
Աճի նախագիծ
Ընկերությունն աջակցություն է ստացել Խորհրդատվություն փոքր բիզնեսներին հայաստանյան թիմի կողմից, նախքան Blue Ribbon ծրագրի հաճախորդը դառնալուց և նոր ռազմավարական մոտեցում ստանձնելուց առաջ։ Այս հնրավարությունն էական նշանակություն ունեցավ նոր «ՅԱՆ» գազավորված ըմպելիք բրենդը և բիզնեսը բիզնեսին կողմնորոշում ունեցող կայքի ստեղծման և հաջող մեկնարկի համար։ Այս նոր նախաձեռնությունները աշխարհի տարբեր անկյուններից ընկերության հաճախորդների և դիստրիբյուտորների համար ավելի դրական փորձառություն են ապահովում գնումներ կատարելիս։
Արմենը երախտապարտ է բանկին այս աջակցության համար։ «Կայուն զարգացման համար պահանջվում է կայուն ներդրում, այսպիսով մենք ուրախ ենք ունենալ ՎԶԵԲ-ի հեղինակությունն ունեցող գործընկեր», - ասում է նա։
Ակնհայտ է, որ Blue Ribbon ծրագրի շահառուն դառնալուց ի վեր ընկերությունը վարձել է ավելի մեծ թվով աշխատողներ, մոտավորապես կրկնապատկել է շրջանառությունը և վերջերս ֆինանսավորում է ստացել լրացուցիչ բաժնետոմսերի թողարկմամբ, ինչն ուղղված է սատարելու աճին և դեպի նոր շուկաներ մուտքն ընդլայնելուն ուղղված ջանքերի շարունակականությանը։
Նոր փաթեթավորում
Ընկերության ապրանքային դիզայնը՝ իր դրսևորումներով, միջազգային ճանաչման է արժանացել, իսկ դրա՝ «ՅԱՆ գազավորված» շարքի շշերի բրենդինգը յուրահատուկ է։ Փաթեթավորման վերնամասը գնդաձև է և նկարագրում է ներսում պարունակվող կլոր միրգը՝ զվարճալի տառատեսակով և դրա տակ, պատկերը լրացնող գունային գամմայով։
«Յանը արտասովոր համերի և բաղադրամասերի համադրություններով ստացված մաքուր հյութերի մեր բարձրակարգ բրենդն է», - ասում է Արմենը,  - «իսկ հիմա ՍԻՍ բրենդը շարունակում է արտադրել որակյալ հյութեր, բայց արդեն՝ ավելի մատչելի գներով»։
Կայուն զարգացման նպատակներն ու տնտեսական մարտահրավերները
«ՍԻՍ Նատուրալը» նաև ներդրումներ է անում կայուն զարգացմանը միտված գործարար աշխատակարգերում։ «Որպես բիզնես՝ մենք շատ ռեսուրսներ ենք հատկացրել՝ բավարարելու Բնապահպանական, սոցիալական և կառավարման (ԲՍԿ) սկզբունքներին, վերջերս էլ խոշոր արևային էլեկտրակայան ենք տեղադրել՝ ի նշան բնության պահպանության մեր հանձնառության», - ասում է Արմենը։ «Մենք նաև զգալի գումարներ ենք ներդնում թվային լուծումներում՝ մեր գործառնական արդյունավորությունը մեծացնելու համար»։
Բիզնեսի համար հիմնական մարտահրավերները ներկայումս միջազգային լոգիստիկ ծառայությունների գներն են, Հայաստանում մշակովի գյուղատնտեսական հողերի բացակայությունը և որակյալ աշխատողների պակասը։
Վերջերս տեղի ունեցող արժութային ճգնաժամերին ի պատասխան՝ ընկերությունը գործընկեր բանկի հետ հեջինգային համակարգ է ներդրել՝ ձգտելով մեղմել արտարժույթի գների տատանման ռիսկերը։ Չնայած միջազգային շուկայում մի շարք անորոշություններին՝ բիզնեսը շարունակում է ծաղկել ԵՄ աջակցության և թողարկված բաժնետոմսերի դիմաց ֆինանսական ներդրումների ստացման խթանմամբ։
«ՍԻՍ Նատուրալում» հիմա 220 աշխատակից կա։ «Մեր բրենդերն արդեն ներկայացված են աշխարհի ավելի, քան 20 երկրներում», - ասում է Արմենը։ «Մենք կցանկանայինք զարգացնել այս շուկաները և ապագայում նոր շուկաներ մուտք գործել։ Մեր հիմնական նպատակը հանրահայտ, կայացած միջազգային բրենդ դառնալն է»։

SIS Natural is a market leader in Armenia, specialising in the production of quality juices and fruit and vegetable preserves. With support from the EU4Business implemented by the EBRD, the business revamped its branding and product packaging, and developed a new B2B website and portal to reach a wider audience and help it to grow.
Founded by entrepreneur and CEO Armen Hakobyan, SIS Natural was the outcome of many years of hard work, arising through the culmination of Armen’s formative business ventures in the 1990s.
After the collapse of the Soviet Union, Armen was involved in many different consumer goods companies before settling on SIS Natural in 1999, which he perceived as having the most potential. “During that period, many Armenian producers were trying to copy European products, so we went against the tide and sought to stay true to our roots and create something truly ‘Armenian’ in terms of branding and flavours,” he says.
The ‘SIS’ in the company’s name is a reference to Mount Sis, a volcano located on the eastern flank of its massive neighbour Mount Ararat, the region where most Armenian fruits and vegetables are grown, and the ‘Natural’ reflects its focus on using natural ingredients to produce healthy products. The company’s main product line is called ‘Yan’, which is the suffix of most Armenian surnames.
Armen is committed to demonstrating that Armenian products can be attractive to international markets, and his business has proven that demand exists in spades across multiple geographic areas, vindicating his intuition.
As it entered these new markets, the company’s main objectives changed to attracting investment and advisory support in order to help it cope with this increased demand, diversify its product portfolio, and maintain competitiveness.
A blueprint for growth
The company received support from the Advice for Small Businesses team in Armenia, before becoming a client of the Blue Ribbon programme and taking a new strategic approach. This relationship has been instrumental in successfully creating and launching the new ‘Yan Sparkling’ brand and a B2B-oriented website, providing a better purchasing experience for customers and distributors around the world.
Armen is grateful for the support from the Bank. “Sustainable development requires consistent investment, so we are glad have a partner with the reputation of the EBRD,” he says.
Indeed, since becoming an Blue Ribbon beneficiary, the company has hired more employees, nearly doubled its turnover, and recently received equity financing to support its efforts to grow and continue to expand into new markets.
Novel packaging
The company’s product designs have achieved international recognition and the branding on its ‘Yan Sparkling’ range of bottles is particularly unique. The top of the packaging is spherical and depicts the rounded fruit contained inside, with a playful typeface and complementary colour scheme below.
“Yan is our premium brand of pure juices with extraordinary flavours and ingredient combinations,” says Armen, “whereas the SIS brand still produces quality juices, but at more affordable prices.”
Sustainable goals and economic challenges
SIS Natural also invests in sustainable business practices. “As a business, we dedicate a lot of resources to ensuring Environmental, Social and Governance (ESG) principles are met, and have recently installed a large-scale solar power system to mark our commitment to the environment,” says Armen. “We also invest heavily in digital solutions to increase our operational efficiencies.”
The main challenges for the business are currently the price of international logistics, the lack of cultivated agricultural land in Armenia and a shortage of qualified labour.
In response to recent currency crises, the company has implemented a hedging system with a partner bank, involving different currency credit lines to allow it to mitigate the risk of FX fluctuations. Despite some uncertainties in the international marketplace, the business continues to thrive, propelled by the EU support and the receipt of equity investment.
SIS Natural now employs 220 people. “Our brands are already represented in more than 20 countries worldwide,” says Armen. “We would like to develop these markets and enter new ones in the future. Our main goal is to become a well-known, established international brand.”