EU4Business-ի շնորհիվ՝ ՎԶԵԲ-ը ՏՏ ոլորտի հայկական ընկերությանն օգնում է արտահանման աճ ունենալ
EU4Business նախաձեռնության շրջանակներում ֆինանսավորվելով Եվրոպական միության կողմից՝ Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ) ՏՏ ոլորտի հայկական ընկերությանն աջակցել է միջազգային չափանիշներին համապատասխանող տեղեկատվական անվտանգության կառավարման համակարգեր ներդնելու գործում, ինչը հանգեցրել է արտահանման կտրուկ աճի:
Իր «Խորհրդատվություն փոքր բիզնեսներին» (ASB) ծրագրի շրջանակներում ՎԶԵԲ-ը ՏՏ ոլորտի խորհրդատվական ընկերություն «ՎՕԼՕ» ՍՊԸ-ին, որը մասնագիտացած է արտապատվիրված ծրագրային ծառայությունների և ՏՏ բիզնես լուծումների ոլորտներում, աջակցել է ներդնել անվտանգության կառավարման համակարգեր, ինչը հանգեցրել է անվտանգության քաղաքականության ու վերահսկողության բարելավմանը, ինչպես նաև համապատասխանեցմանը միջազգային ստանդարտներին:
Արդյունքում՝ ընկերությունը կարողացել է ընդլայնել իր գործունեությունն ինչպես տեղական, այնպես էլ համաշխարհային մակարդակով: Բացելով նոր գրասենյակ Հայաստանի երկրորդ քաղաք Գյումրիում և ներկայացուցչություններ Ուկրաինայում ու Ճապոնիայում՝ այն արձանագրել է արտահանման 168% և շրջանառության 191% աճ:
«ՎՕԼՕ» ՍՊԸ-ն հիմնադրվել է 2006 թվին Հայաստանում՝ որպես ՏՏ խորհրդատվական ընկերություն: Այն մասնագիտացած է ամբողջ աշխարհի տարբեր երկրներում գործող ընկերություններին մատուցվող արտապատվիրված ծրագրային ծառայությունների և ՏՏ բիզնես լուծումների ոլորտում, որոնք նախատեսված են անվտանգ, ծավալուն և հուսալի բիզնես համակարգերի համար:
Նորարարական մոտեցումներ
Նորարարական մոտեցումները, ծառայությունների բազմազանությունն ու կոնկրետ նպատակներին հարմարեցված լուծումներն ընկերությանը հնարավորություն տվեցին արագորեն ընդլայնելու իր շուկան, հիմնականում՝ դեպի ԱՄՆ և Կանադա: Ընկերության արտադրանքի շուրջ 87%-ն արտահանվում է:
ՎՕԼՕ-ն ողջ աշխարհի մակարդակով արդեն իրականացրել է 140 ծրագրեր այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են ֆինանսները, հեռահաղորդակցությունը, էներգետիկան, առողջապահությունը, էլեկտրոնային առևտուրը, զբոսաշրջությունը, սնունդը և խմիչքը, կրթությունը և էլեկտրոնային ուսուցումը, նյութատեխնիկական ապահովումը:
Ընկերության ռազմավարական նպատակներից մեկը եվրոպական շուկան է և, մասնավորապես, ԵՄ երկրները: Դա պահանջում է համապատասխանեցում Ստանդարտացման միջազգային կազմակերպության (ԻՍՕ) կողմից սահմանված տեղեկատվական անվտանգության միջազգային ստանդարտներին: Ընկերության ներկայիս գործընկերները նույնպես աստիճանաբար ավելի շատ են պահանջում համապատասխանեցում որակի կառավարման միջազգայնորեն ընդունված ստանդարտներին: Հենց այստեղ էլ օգնության եկան ՎԶԵԲ-ը և EU4Business-ը:
Փորձագետ խորհրդատու
Ելնելով բացահայտված բիզնես կարիքներից՝ ՎԶԵԲ-ը կապ հաստատեց ընկերության և որակի կառավարման ու ԻՍՕ-ի վկայագրման ոլորտներում մասնագիտացած տեղական խորհրդատուի միջև, որը՝
• ձևակերպեց անվտանգության պահանջները և նպատակները.
• կառավարեց անվտանգության ռիսկերը՝ ծախսերի արդյունավետության տեսանկյունից.
• ապահովեց համապատասխանեցում օրենքներին ու կանոնակարգերին.
• մշակեց ընթացակարգային շրջանակ՝ վերահսկողության իրականացման և կառավարման համար.
• սահմանեց ներքին աուդիտի գործընթաց.
• համապատասխան տեղեկություններ տրամադրեց տեղեկատվական անվտանգության կանոնակարգերի, հրահանգների, ստանդարտների և ընթացակարգերի մասին:
Ընկերությունը նշված գործողությունների արդյունքում բազմապատկեց իր արտահանման ծավալն ու շրջանառությունը՝ արտադրողականությունը մեծացնելով 44%-ով:
Հիմնվելով տեղական խորհրդատուի հետ ունեցած դրական փորձառության վրա՝ ՎՕԼՕ-ն արտահայտեց իր հետաքրքրվածությունը «Խորհրդատվություն փոքր բիզնեսներին» ծրագրի կողմից միջազգային խորհրդատվություն ստանալու հարցում: Ծրագիրն արդեն սկսվել է՝ առանձնապես կենտրոնանալով մարդկային ռեսուրսների կառավարման, արտահանումների, մարկետինգային ռազմավարության և գործառնությունների ոլորտների վրա:
ՎԶԵԲ-ի խորհրդատվություն փոքր բիզնեսներին
ՎԶԵԲ-ի «Խորհրդատվություն փոքր բիզնեսներին» ծրագիրը, որը Արևելյան գործընկերության երկրներում ֆինանսավորվում է ԵՄ-ի կողմից՝ իր EU4Business նախաձեռնության շրջանակներում, նպատակ է հետապնդում խթանելու ՓՄՁ ոլորտի արդյունավետ կառավարումը՝ աջակցություն տրամադրելով առանձին ձեռնարկությունների և նրանց օգնելով զարգացնել իրենց բիզնեսը: Այն օժանդակում է ՓՄՁ-ներին կառուցվածքային փոփոխություններ կատարել և նոր գործարար հմտություններ զարգացնել՝ նրանց օգնելով բարգավաճել և մրցակցել շուկայական տնտեսություններում: Ծրագիրը ՓՄՁ-ներին նաև տալիս է ծախսերի բաշխման հիմունքներով տեղական խորհրդատվական ծառայություններ ստանալու հնարավորություն` տրամադրելով մինչև 10000 եվրոյի դրամաշնորհներ:

With funding from the European Union under the EU4Business initiative, the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) has helped an Armenian IT company to introduce Information Security Management Systems in accordance with international standards, leading to a soaring growth in exports.
Under its Advice for Small Businesses (ASB) programme, the EBRD supported VOLO LLC, an IT consulting company specialised in outsourced software services and IT business solutions, to introduce Security Management Systems, resulting in improved security policies and control, as well as compliance with international standards.
As a result, the company managed to expand both locally and globally. With a new office opened in Armenia’s second city of Gyumri, and representations in Ukraine and Japan, it saw a 168% growth in exports and 191% increase in turnover.
VOLO LLC was established in Armenia in 2006 as an IT consulting company. Its speciality is outsourced software services and IT business solutions to companies from around the world, designed for secure, scalable and reliable business systems.
Innovative approaches
Innovative approaches, a wide range of services, and customised solutions enabled the company rapidly to expand their market – primarily into the USA and Canada. As much as 87% of the company’s output is exported.
VOLO has already completed 140 projects all over the world covering such sectors as finance, telecommunications, energy, healthcare, e-commerce, tourism, food and beverages, education/eLearning, and logistics.
One of the strategic targets is the European market and EU countries specifically. This requires compliance with information security international standards set by ISO. The company’s existing partners also increasingly require alignment with internationally recognised quality management standards, and this is where the EBRD and EU4Business stepped in to help.
Expert consultant
Based on the identified business needs the EBRD connected the client with a local consultant specialised in Quality Management and ISO certification, who:
• formulated security requirements and objectives
• managed security risks in terms of cost efficiency
• ensured compliance with laws and regulations
• set a process framework for the implementation and management of control
• defined an internal audit process
• provided relevant information about information security policies, directives, standards and procedures.
As a result, the company multiplied its export volume and turnover, all the while increasing its productivity by 44%.
Based on the positive experience with the local consultant, VOLO expressed interest in International Advisory with ASB. The project has already started, with a specific focus on HR management, exports, marketing strategy, and operations.
EBRD Advice for Small Businesses
The EBRD Advice for Small Businesses programme, funded in the Eastern Partnership countries by the EU under its EU4Business initiative, aims to promote good management in the SME sector by providing assistance to individual enterprises, helping them to grow their businesses. It supports SMEs to make structural changes and develop new business skills, helping them to thrive and compete in market economies. The programme also enables SMEs to access local consulting services on a cost-sharing basis by providing grants of up to €10,000.