Հայաստանի հյուսիսային, լեռնային Լոռու մարզի Վանաձորում ստեղծված Boo [Բու] լեռնահեծանվային պարկը լրացրել է աշխարհի լեռնա-հեծանվային քարտեզի դատարկ հատվածներից մեկը։
30-ամյա ձեռներեց Էմմա Պետրոսյանի տարիների աշխատանքի արդյունքը՝ հեծանվային նոր հանգույցը, ներառում է փամփթրեք՝ լեռնային հեծանվային մարզահրապարակ, նախատեսված dirt jump BMX հեծանիվների համար, ինչպես նաև լեռնահեծանվային արահետների ցանց։ ։
Պետրոսյանը, որ բակալավրի կոչում ունի զբոսաշրջության ոլորտում, բնության, հեծանվավազքի և յոգայի սիրահար է և երկար ժամանակ փայփայել է Հայաստանի մայրաքաղաք Երևանից դուրս հեծանվային պուրակ ստեղծելու գաղափարը։
2017 թվականին միավորելով ուժերը իր ամուսնու՝  Վաղինակ Կարապետյանի հետ, որը նաև արկածների սիրահար է, սկսել են զարգացնել լեռնային զբոսաշրջությունը Հայաստանում, մասնավորապես Լոռու մարզում, և խթանել լեռնա-հեծանվային սպորտը որպես առողջ ապրելակերպի մաս:
Հայերեն ասա՝ բուու՜
«Քանի որ լեռնային հեծանվավարությունն ու բնությունն իմ հոբբիներն են, վաղուց էի մտածում ապրել Երևանից դուրս՝ ուրբանիզացիայից հեռու»,- ասում է Պետրոսյանը։
Լոռու մարզն ունի զբոսաշրջության մեծ ներուժ, հարուստ մշակութային ժառանգություն, գեղեցիկ բնական լանդշաֆտներ։ Տարածաշրջանն ունի նաև բուսական և կենդանական աշխարհի հարուստ բազմազանություն՝ այն ամենն, ինչ անհրաժեշտ է էկոտուրիզմի և արկածային զբոսաշրջության համար: Ըստ այդ, Լոռին ու Վանաձորն, ըստ Պետրոսյանի, «բնական» ընտրություն էր։
Հեծանվային պուրակի արտասովոր անվանումը՝ «Բու», նույնպես կապ ունի բնության հետ, ինչպես բացատրում է Պետրոսյանը։
«Boo» հայերեն նշանակում է բու, և այս տարածաշրջանում ապրում է եվրասիական բվեճը, որը, որքան գիտեմ, 2010 թվականից որպես վտանգված տեսակ գրանցված է կարմիր գրքում»,- ասում է նա։
Մինչ փամփթրեքի կառուցմանը հասնելը, Պետրոսյանը և Կարապետյանը չորս տարվա ընթացքում ուսումնասիրել են տարածքը՝ ստեղծել լեռնա-հեծանվային և արշավային արահետներ, Վանաձորի հեծանվային շրջայցը երթուղին։ Boo [Բու] լեռնա-հեծանվային պուրակում նրանք նաև հիմնել են Հեծանվային կենտրոն և Հեծանվային սրճարան։
Այնուհետև՝ 2020 թվականին, նրանց գործունեությունը որոշակիորեն դանդաղել է՝ կորոնավիրուսային համավարակով և հարևան Ադրբեջանի հետ ռազմական հակամարտությամբ պայմանավորված։ Հենց այդ ժամանակ էլ ձեռնարկատերերը կենտրոնացել են բիզնեսի ընդլայնման հաջորդ փուլի պլանավորման վրա:
«Մեր գործընկեր Շվեյցարիայում՝ Velosolutions-ը, աջակցեց մեզ նոր փամփթրեքի կառուցման սկզբնական փուլում՝ գաղափարի ձևավորման և գործընթացի ծրագրման գործում: Իսկ երբ մենք իմացանք EU4Business նախաձեռնության մասին և դիմեցինք ֆինանսավորման համար՝ կարողացանք իրականություն դարձնել գաղափարը»,- ասում է Պետրոսյանը պուրակի ամենավերջին ավելացման մասին:
Հրաշալի հանգստյան օրեր
Ձեռնարկատերերը 2021 թվականին դիմել են «ԵՄ-ն՝ բիզնեսի համար» նախաձեռնության «Նորարարական տուրիզմի և տեխնոլոգիաների զարգացում Հայաստանի համար» ծրագրի դրամաշնորհին և ստացել 32,000 եվրո՝ փամփթրեքը զրոյից՝ հիմքից կառուցելու համար:
Հայաստանում փամփթրեքի կառուցման փորձագետների բացակայության պատճառով նրանք մի քանի միջազգային փորձագետների են հրավիրել Շվեյցարիայից, Չեխիայից և Հարավային Աֆրիկայից։ Ինչպես նաև աշխատանքի են ընդունել Վանաձորից 10 երիտասարդների՝ օգնելու շինարարության գործընթացին՝ նրանց հնարավորություն տալով սովորել նոր հմտություններ և ժամանակավոր աշխատանք ունենալ:
Boo հեծանվային պուրակի փամփթրեքը կառուցվել է 2022 թվականի հունիսից մինչև սեպտեմբեր և պաշտոնապես բացվել է հոկտեմբերի 1-ին: Սխեման ունի ասֆալտապատ ուղիներ (այնպես որ այն կարող է օգտագործվել նաև սքեյթբորդիստների և սկուտեր հեծանվորդների կողմից), և այն արդեն թեժ կետ է բոլոր տեսակի հեծանվորդների համար, ովքեր ուզում են համալրել զվարճալի և ակտիվ գործողություններով լի իրենց սպորտային փորձը: Այն նաև առաջարկում է ուսուցման հարմարություններ հեծանվորդների, սքեյթբորդիստների կամ բոլոր մակարդակների սկուտերների համար:
«Մենք գործում ենք միայն հանգստյան օրերին»,- ասում է Պետրոսյանը։ «Սովորաբար, ամեն շաբաթ-կիրակի հյուրընկալում ենք մոտ 50 հյուրի, որոնք վայելում են փամփթրեքը: Մենք նաև առաջարկում ենք հեծանիվների վարձույթ, և հեծանիվների մաքրման և վերանորոգման ծառայություններ, այնպես որ յուրաքանչյուր ոք, ով գալիս է մեզ մոտ, կարող է վայելել բնությունը, մաքուր օդը և ադրենալինի հոսքը այն բոլոր փորձառություններից, որոնք մենք կարող ենք առաջարկել հանգստյան օրերին»:
Հրավիրված են բոլորը
«Վանաձորն այժմ աշխարհի փամփթրեքինգի քարտեզի վրա է»,- ասում է Պետրոսյանը հպարտությամբ։
«Նման ենթակառուցվածքները խթանում են ինչպես ներքին, այնպես էլ արտաքին զբոսաշրջությունը: Մենք արդեն հյուրընկալել ենք Վրաստանից փոքր խմբերի՝ մարդկանց, ովքեր գալիս են երկու օրով՝ վայելելու Հայաստանի լեռները Վրաստանով շրջագայությունից հետո: Կարծում եմ՝ բոլորովին այլ բնույթի զբոսաշրջիկների հոսք կլինի Հայաստան շնորհիվ մեր Boo հեծանվային պուրակի»։
Հեծանիվ վարելը բավական վտանգավոր է Հայաստանի ճանապարհներին, ուստի պուրակի նախագիծը նաև խրախուսում է անվտանգ հեծանիվ վարելը և այն հասանելի է դարձնում ինչպես մեծահասակների, այնպես էլ երեխաների համար ողջ երկրում: Պուրակը հնարավորություններ է առաջարկում է՝ հարմարեցված երեխաների և մեծահասակների, հեծանվորդների և արշավականների կամ նրանց համար, ովքեր պարզապես ցանկանում են գնալ լեռներ՝ վայելելու հիասքանչ տեսարանները:
Պետրոսյանը վստահ է, որ պուրակը նաև կատալիզատոր է լինելու Վանաձորի տեղական տնտեսության զարգացման համար, ավելին ոչ միայն քաղաքի, անգամ մարզի մակարդակով։
«Մենք նաև պատկերացնում ենք, որ Boo-ն դառնալու է Հայաստանում հեծանվային մրցարշավների և սպորտային փառատոնների հյուրընկալման լավագույն վայր, էլ չեմ խոսում արտերկրից հեծանվային սպորտի սիրահարների ներգրավման մասին»,- ասում է Պետրոսյանը:
01.09.2022
Ծիրանն ամենահայտնի հայկական միրգն է` փայփայված ազգային խորհրդանիշը և երկրի համար արտահանվող առանցքային գյուղատնտեսական ապրանքը: Բերքահավաքի սեզոնը սկսվում է հունիսին, երբ ամբողջ տարածաշրջանում ծառերը ճայթում են փարթամ ու անուշահամ մրգերից:

Unique, EU4Business-supported mountain biking project in Armenia aims to bring more tourists to the region
A blank space on the world mountain-biking map has been filled in – by the Boo Mountain Bike Park in the Armenian city of Vanadzor, in the country’s northern, mountainous Lori region.
The new biking hub, which includes a pump track-a cycling playground combined jumps, corners, berms, rollers, as well as mountain bike trails, is the result of years of work by 30-year-old entrepreneur Emma Petrosyan.
Petrosyan, who has a bachelor’s degree in tourism, is passionate about nature, biking and yoga, and long nurtured the idea of creating one biking hub outside Armenia’s capital Yerevan.
So in 2017, she joined forces with her husband Vaghinak Karapetyan, an adventure lover, to develop outdoor tourism in Armenia – specifically in Lori province – and to promote the sport of mountain biking as part of a healthy lifestyle.
Say ‘boo,’ in Armenian
“Since mountain biking and nature are my hobbies, I’d long had the idea of living outside of Yerevan, far from urbanization,” says Petrosyan.
The Lori region has great tourism potential, a rich cultural heritage, and beautiful natural landscapes. The region also has a rich diversity of flora and fauna: In short – everything necessary for ecotourism and adventure tourism. Vanadzor, Lori, was thus the “natural” choice, according to Petrosyan.
And why the unusual name for the biking park, “Boo?” That too has a link to nature, as Petrosyan explains.
“’Boo’ means ‘owl’ in Armenian, and this region is home to the Eurasian eagle owl, which as far as I know has been on the list of threatened species since 2010,” she says.
Before the latest idea of building a pump track emerged, over a period of four years Petrosyan and Karapetyan explored the area, laying out and building mountain biking and hiking trails, and creating a Vanadzor bicycle tour. They also set up the Bike Centre and the Bike Café at the Boo Mountain Bike Park.
Then, in 2020, some of their activities had to be put on hold due to the coronavirus pandemic and the military conflict with neighbouring Azerbaijan. The two entrepreneurs focused on planning the next round of the expansion of the business.
“Our partner in Switzerland – Velosolutions – supported us at the early stage of building the new pump track – the formation of the idea and the realization of the process plan. But it was only when we learned about the EU4Business initiative and applied for funding (that we could go ahead with the idea),” Petrosyan says of the most recent addition to the park.
Wonderful weekends
The two entrepreneurs applied for a grant from the EU4Business “Innovative Tourism and Technology Development for Armenia (ITTD)” project in 2021, and were awarded EUR 32,000 to construct the pump track from scratch.
Due to the lack of experts in pump track construction in Armenia, they brought in some international experts from Switzerland, the Czech Republic, and South Africa. They also hired 10 young people from Vanadzor to help in the construction process, giving them the chance to learn new skills and have some temporary employment.
Meanwhile, the EU4Business “Innovative Tourism and Technology Development for Armenia (ITTD)” project continues in Armenia. Its overall objective is to ensure there is shared, balanced and inclusive growth in tourism and innovative industries. The project works with innovative tourism ventures in the northern regions of Armenia, providing support to hi-tech and innovative entrepreneurs, organizing international knowledge exchanges for hi-tech researchers, and establishing networks to foster a business culture among students and the general public.
More than 150 ventures have already received support under the ITTD project, which has helped sustain or generate 400 jobs, and provided training for over 1,000 individuals.
The pump track at the Boo biking park was constructed from June to September 2022, and Boo officially opened it on 1 October. Rather than dirt, the circuit has asphalted tracks (so it can be used by skateboarders and scooter riders too), and it is already a hotspot for all kinds of riders seeking a fun and action-filled sports experience. It also offers training facilities for bikers, skateboarders, or scooter riders of all skill levels.
“We operate on weekends only,” Petrosyan says. “Usually, we host about 50 guests each weekend, who ride on the pump track and enjoy it very much. We also offer bike rental, and bike cleaning and repair services, so anyone who comes to us can enjoy the wilderness, fresh air, and an adrenaline rush from all the experiences we can offer over the weekend.”
Everyone welcome
“Vanadzor is on the pump track map of the world now!” Petrosyan says proudly.
“Infrastructure like this promotes both domestic and foreign tourism. We’ve already hosted small groups from Georgia – people who come to enjoy the mountains in Armenia for two days in addition to doing a tour of Georgia. I reckon there will be a flow of tourists of a completely different nature to Armenia, thanks to our Boo bike park!”
Biking is quite dangerous on the roads in Armenia, so the park project also encourages safe biking, and makes it accessible to both adults and children throughout the country. The park offers activities tailored for children and adults, bikers and hikers, or for those who just want to go to the mountains to enjoy the breath-taking views.
Petrosyan is also confident the park will also act as a catalyst for the development of the local economy in Vanadzor, giving a boost to not just the city, but the entire region.
“We also envision Boo becoming a top place to host cycling races and sports festivals in Armenia – not to mention attracting cycling enthusiasts from abroad,” says Petrosyan.