Ծիրանն ամենահայտնի հայկական միրգն է` փայփայված ազգային խորհրդանիշը և երկրի համար արտահանվող առանցքային գյուղատնտեսական ապրանքը: Բերքահավաքի սեզոնը սկսվում է հունիսին, երբ ամբողջ տարածաշրջանում ծառերը ճայթում են փարթամ ու անուշահամ մրգերից: Հունիսը զբաղված ամիս է նաև մատակարարման շղթայում ընդգրկված բոլոր ընկերությունների համար։
Բավականին երկար ժամանակ է, ինչ «Լաբորա պլաստը» գյուղատնտեսության ոլորտում գործարարությամբ է զբաղվում․ այն ներմուծում է սառցարաններ և սառնարաններ՝ գյուղատնտեսական արտադրանքը, այդ թվում և ծիրանը՝ թարմ և հյութալի վիճակում պահելու համար։  Վերջերս, նկատելով  մատակարարման շղթայում առկա բացը, ընկերությունը որոշեց լրացնել այն՝ արտադրելով գյուղատնտեսական արտադրանքի արտահանման մեջ գործածվող արկղեր։
Եվրոպական միությունը (ԵՄ), «ԵՄ-ն բիզնեսի համար» նախաձեռնությանը ՎԶԵԲ վարկային գծով իր մասնակցությունն ապահովելով, և ԱրմՍվիսբանկն ընկերության համար դարձան հուսալի գործընկերներ՝ օգնելով ընկերությանը տեխնոլոգիաներում ներդրում կատարելու իր հավակնություններն իրականություն դարձնել «ԵՄ-ն բիզնեսի համար»-ՎԶԵԲ վարկային գծի շրջանակներում։
«Թե’ ծրագիրը, թե’  ներդրումը բավականին շահավետ էին մեր ընկերության համար․ նոր սարքավորումը թույլ է տալիս մինչև 40 տոկոսով խնայել էներգետիկ ծախսերը: Միևնույն ժամանակ, մենք կարող ենք արտադրել կրկնակի շատ արկղ և նպաստել Հայաստանի արտահանման ծավալների մեծացմանը»,- ասում է ընկերության տնօրեն Արվին Նազարյանը։
ՎԶԵԲ-ի միջոցով ԵՄ-ն ընկերություններին առաջարկում է վարկեր՝ արտադրությունը ԵՄ չափանիշներին համապատասխանեցնելու միջոցով արտադրությունն արդիականացնելու  համար: Այս վարկերը տրամադրվում են տեղական այնպիսի գործընկեր ֆինանսական հաստատությունների միջոցով, ինչպիսին է ԱրմՍվիսբանկը: Միևնույն ժամանակ, այս վարկային աջակցությունը զուգորդվում է ԵՄ-ի կողմից՝ «ԵՄ-ն բիզնեսի համար»  նախաձեռնության շրջանակներում տրամադրվող դրամաշնորհների և տեխնիկական աջակցության հետ։
«Հիստոջեն» պաթոլոգիայի հայ-գերմանական գիտագործնական կենտրոնը «ԵՄ-ն բիզնեսի համար» - ՎԶԵԲ վարկային գծի հայաստանյան ևս մի շահառու է:
Արդյունավետ բուժումը սկսվում է ճշգրիտ ախտորոշումից, սա է Երևանում գործող կենտրոնի կարգախոսը։ «Մենք ապահովում ենք ամենաճշգրիտ, հուսալի պաթոմորֆոլոգիական ախտորոշումը՝ ժամանակակից բժշկական պահանջներին համահունչ և մեր բարձրակարգ մասնագետների թիմի օգնությամբ»,- ասում է կենտրոնի փոխտնօրեն Ռուզաննա Քոչարյանը։
2017 թվականին կենտրոնի բացումից ի վեր, «Հիստոջեն»-ի թիմի նպատակն է տեղացի բնակչությանը մատուցել ամենաբարձրորակ, արագ, ֆինանսապես և ֆիզիկապես մատչելի ծառայությունները:
«Ժամանկը խիստ կարևոր է, հատկապես, երբ խոսքը գնում է լուրջ հիվանդությունների մասին, և որքան ավելի արագ է ախտորոշում կատարվում, այնքան ավելի վաղ  է հնարավոր սկսել բուժումը։  Իսկ մեր գործընկերների աջակցությամբ ձեռք բերված սկաները միանշանակ օգնում է մեզ թեստերի արդյունքներն ուղարկել արտերկրի մեր գործընկերներին և ավելի մեծ թվով բժշկական կարծիքներ ստանալ՝  նպատակ ունենալով գտնել ճիշտ բուժումը»,- նշում է Ռուզաննան։
Նոր ձեռք բերված սկաները թույլ է տալիս փոխանցել բժշկական զգայուն տվյալներ՝ բարձր արագությամբ և որակով՝ հեռավար կարգով երկրորդ անգամ վերլուծության և ախտորոշման նպատակով: Ավելին, սկաները թույլ է տալիս «Հիստոջեն» -ին ավելի ակտիվորեն ներգրավվել գիտական հետազոտություններում և նպաստել ընթացիկ ուսումնասիրություններին:
Սա հատկապես կարևոր է Ռուզաննայի կենտրոնի դեպքում, որը հիմք է հանդիսանում Հայկական բժշկական ինստիտուտի համար, որտեղ երիտասարդ բժիշկները ձեռք են բերում գիտելիքներ և գործնական հմտություններ պաթոլոգիայի ոլորտում:
Մինչ օրս հայաստանյան ավելի քան 13 ընկերություն օգտվել է «ԵՄ-ն բիզնեսի համար» - ՎԶԵԲ վարկային գծից, և դրանց թիվը գնալով աճում է: Այս ծրագիրն իրականացվում է նաև Վրաստանում, Մոլդովայում և Ուկրաինայում։

The apricot is Armenia's most celebrated fruit, a cherished national symbol and key agricultural export for the country. Harvest starts in June, when trees across the region are bursting with lush and mellow fruit, and the month proves busy for all the companies involved in the supply chain.
Labora Plast has been in the agriculture business for quite some time, importing freezers and fridges to keep produce – including apricots – fresh and juicy. The company recently noticed a gap in the supply chain and decided to bridge it by producing boxes for agricultural exports.
The European Union (EU) as part of its EU4Business Initiative through the EBRD and ArmSwissBank have become stable partners helping the company to realise its ambition and invest in better technology under the EU4Business-EBRD Credit Line.
“The programme and investment were both highly beneficial for our company: the new equipment allows us to save up to 40 per cent of our energy. At the same time, we can produce twice as many boxes as before and contribute to growing Armenia’s export volume,” says Arvin Nazarian, Director.
The EU offers loans through the EBRD to modernise production by bringing it in line with EU standards. These loans, disbursed via local partner financial institutions such as ArmSwissBank, are coupled with grants and technical assistance funded by the EU under its EU4Business initiative.
Histogen, an Armenian-German scientific-practical centre of pathology, is another beneficiary of the EU4Business-EBRD Credit Line in Armenia.
“Efficient treatment starts with accurate diagnostics” – that’s the motto of the centre based in Yerevan. “We provide the most accurate and reliable pathomorphologic diagnostics in line with modern medical requirements and with help from our team of high-level professionals,” says Ruzanna Kocharian, Deputy Director.
Since opening in 2017, Histogen has aimed to bring the local population the highest quality services in a fast, affordable and easily accessible manner.
“Time is of the essence, especially with serious illness: the faster the diagnosis, the faster you can begin treatment. And a scanner purchased with support from our partners definitely helps us to share test results with our colleagues abroad and seek medical opinions more broadly, all with the aim of finding the right treatment,” notes Ruzanna.
The newly acquired scanner allows the transfer of sensitive medical data at high speed and in high quality for remote analysis and diagnostics. The scanner has also allowed Histogen to become more actively involved in scientific research and contribute to ongoing studies.
This is especially important for Ruzanna’s centre, which acts as a base for the Armenian Medicine Institute, where a young generation of medical professionals acquire knowledge and practical skills in pathology.
To date 13 companies in Armenia have already benefitted from the EU4Business-EBRD Credit Line and the number is growing. This programme is also active in Georgia, Moldova and Ukraine.