Հայաստանի մշակութային մայրաքաղաք Գյումրիում արվեստը, ուսումն ու գիտությունը բարձրագույն արժեքներ են տեղացիների համար, իսկ քաղաքն ինքնին՝ ապրելու և գլուխգործոցներ ստեղծելու վայր: Գյումրին ու այնտեղ գործունեություն ծավալող փոքր ձեռնարկությունները միանգամից զգացին covid-19 համավարակի ազդեցությունը։ Ձեռագործ փայտե արևային ակնոցների հայ արտադրող Twinz-ը բացառություն չէր:
2014թ․-ին հիմնադրված և էկոլոգիապես մաքուր գործելաոճ որդեգրած արհեստանոցն Երկիր մոլորակը ավելի կանաչ տեսնելու գաղափարի ջատագով է։ Անցյալ տարի համավարակի պատճառով վաճառքները խիստ նվազեցին։ «ԵՄ-ն՝ բիզնեսի համար» նախաձեռնության աջակցությամբ Twinz-ը ոչ միայն կարողացավ ստեղծել կայք և առցանց վաճառքներ իրականացնել, այլև մշակել լրացված իրականության՝ AR լուծումներ։ Այս մոտեցման շնորհիվ նրանք կարողացան առցանց թեստավորումներ անել ու լսողության համակարգով «խելացի» արևային ակնոցներ ստեղծել:
Մեծ ծրագրերը բախվեցին համավարակին
Տարիների փորձարկումներից և նախատիպերի մշակումից հետո էնտուզիաստ Բաբկեն և Դավիթ Խաչատրյան եղբայրները (երկվորյակ չեն) 2014թ․-ին հիմնեցին Twinz դիզայներական արհեստանոցը, որն արտադրում է ձեռագործ փայտե արևային ակնոցներ և աչքերի համար նախատեսված այլ պարագաներ։ Ընկերության տնօրեն, 35-ամյա Բաբկեն Խաչատրյանը մասնագիտությամբ դիզայներ է՝ շվեյցարական ժամագործական ընկերությունում աշխատանքի երկարամյա փորձով: Դավիթը Twinz-ի արտադրության ղեկավարն է։
«Մենք ինքնուրույն փոքր ներդրումներով փոքր քայլերով առաջ էինք շարժվում,- նշում է Բաբկենը։ - Մի շարք փորձերի միջոցով մենք կարողացանք զարգացնել մեր սեփական հայեցակարգը և տեխնոլոգիան, իսկ հաջողության համար պարտական ենք Twinz թիմի նվիրումին և քրտնաջան աշխատանքին»:
Յուրաքանչյուր Twinz ակնոց անհատական է, ձեռագործ, փորձարկված և փաթեթավորված: Twinz-ն օգտագործում է էկոլոգիապես մաքուր փայտ, մետաղ և այլ նյութեր, որոնք շրջանակները դարձնում են ամուր և ճկուն, պաշտպանում դրանք դեֆորմացիայից, խոնավությունից և արևից: Բացի այդ, Twinz ակնոցներն ապահովում են 100%-անոց պաշտպանություն ուլտրամանուշակագույն ճառագայթներից:
Հայաստանի՝ մեծությամբ երկրորդ քաղաքում՝ Գյումրիում միաժամանակ գործարկվեցին Twinz-ի առաջին վինտաժ արհեստանոցն ու խանութը, ինչը ի սկզբանե հետաքրքիր հայեցակարգ էր․ պոտենցիալ գնորդները ոչ միայն կարող էին փորձել և գնել Twinz ակնոցներ, այլև հետևել արտադրության գործընթացին:
«Հենց համավարակից առաջ Twinz-ը բավական լուրջ հաջողություններ էր արձանագրում, - հիշում է Twinz-ի տնօրենը: - Մենք ներդրումներ կատարեցինք բիզնես վարկի հիման վրա և պատրաստվում էինք դուրս գալ եվրոպական շուկա։ Մեր թիմը պատրաստվում էր մասնակցել ակնոցների ամենամեծ միջազգային շոուին՝ MIDO-ին»։
Բայց Խաչատրյանները այդպես էլ չհասան Միլան. ցուցահանդեսը հետաձգվեց համավարակի պատճառով։ Նրանց ծրագրերը փլուզվեցին, եղբայրների բիզնեսի վրա բացասական ազդեցությունն ակնթարթային էր։ «Համավարակը խառնեց բոլոր խաղաքարտերը՝ մեզ մենակ թողնելով չկատարված ծրագրերի և վարկային բեռի հետ»,- ասում է Բաբկենը։
Հետքովիդյան վերականգնում՝ ԵՄ դրամաշնորհների միջոցով
«ԵՄ-ն` բիզնեսի համար» նախաձեռնության «Նորարարական տուրիզմի և տեխնոլոգիաների զարգացում Հայաստանի համար» ծրագրի դրամաշնորհների մասին իմանալով՝ եղբայրները, կարծես, լսեցին իրենց բիզնեսի զարգացման համար հիանալի հնարավորության մասին։
«Մենք որոշեցինք դիմել՝ առցանց գնումների համար մեր ներկայությունն առցանց հարթակներում ամրապնդելու և նոր կայք բացելու նպատակով, - հիշում է Բաբկենը՝ մանրամասնելով իրենց նոր ջանքերի հիմքում ընկած գաղափարը։ -Գաղափարն այն էր, որ հաճախորդներին հնարավորություն տրվի փորձել ակնոցները AR-ի միջոցով: Մեկ այլ՝ շատ հավակնոտ, միտք էլ ունեինք «խելացի» ակնոցների մշակման ուղղությամբ: Դրամաշնորհի շնորհիվ մենք կարողացանք դրա նախատիպը պատրաստել»։
ԵՄ-ի շուրջ 5,5 միլիոն դրամի կամ մոտ 10,000 եվրոյի դրամաշնորհն այնքան էլ շատ չէր Twinz-ի մեծ ծրագրերի համար, բայց բավական էր նրանց ժամանակ և միջոցներ տրամադրելու՝ հեռահար նպատակների սերմերը ցանելու համար: «Դա օգնեց մի քանի շատ կարևոր, նորարարական քայլեր ձեռնարկել՝ 21-րդ դարի կարիքներին համապատասխանելու համար», - ասում է Բաբկենը: «Այսօր մենք նոր կայք ունենք ու նոր թիմակիցներ, որոնք շարունակելու են աշխատել մեզ հետ նաև դրամաշնորհային ծրագրի ավարտից հետո»:
«ԵՄ-ն՝ բիզնեսի համար» նախաձեռնության դրամաշնորհը նրանց նաև օգնեց «խելացի» գումարներ ներգրավել․ այս տարի Twinz-ը դիմել է տեղական բաձրտեխնոլոգիական արդյունաբերության «Գաղափարից դեպի բիզնես» դրամաշնորհային ծրագրին: Նոր դրամաշնորհով Smart Twinz ակնոցները կլրացվեն լսողական համակարգով, ինչը ընկերության համար կարևոր առաջընթաց է։
«Ակնոցի առաջին տարբերակը, որը չէր կարող պատրաստվել առանց ԵՄ դրամաշնորհի, արդեն ներկայացվել է Հայաստանի Հանրային հեռուստատեսության «Գաղափարից դեպի բիզնես» հաղորդաշարի ժամանակ»,- հպարտությամբ հայտնում է Բաբկենը։
Հայաստանում շարունակվում է «ԵՄ-ն` բիզնեսի համար» նախաձեռնության «Նորարարական զբոսաշրջության և տեխնոլոգիաների զարգացում Հայաստանի համար (ITTD)» ծրագիրը, որի նպատակն է ապահովել զբոսաշրջության և նորարարական ոլորտների ընդհանուր, հավասարակշռված և ներառական աճը: Ծրագիրն աշխատում է Հայաստանի հյուսիսային շրջանների նորարարական զբոսաշրջային ձեռնարկությունների հետ՝ աջակցություն տրամադրելով բարձր տեխնոլոգիաների և նորարար ձեռներեցներին, կազմակերպելով գիտելիքի միջազգային փոխանակումներ բարձր տեխնոլոգիաների հետազոտողների համար և ստեղծելով ցանցեր՝ ուսանողների ու հանրության շրջանում բիզնես մշակույթը խթանելու համար:
ITTD ծրագրի շրջանակներում ավելի քան 100 ձեռնարկություն արդեն ստացել է աջակցություն, տրամադրված օժանդակությունը օգնել է պահպանել կամ ստեղծել ընդհանուր առմամբ 400 աշխատատեղ, ավելի քան 800 անհատներ անցել են տարբեր դասընթացներ:

In Gyumri, Armenia’s cultural capital, art, learning and science are considered the highest values for locals, and their town — a place to live and create masterpieces. When the COVID-19 pandemic hit, Gyumri and its small businesses felt the impact very directly. Twinz, an Armenian maker of handcrafted wooden sunglasses, was no exception.
Founded in 2014, the eco-friendly studio encourages tree-planting and greening the Earth but last year, it saw sales suddenly drop significantly. With the EU4Business support, Twinz was not only able to set up a website and start online sales, but the company also developed an augmented reality or AR solution. This has made online testing possible and resulted in “smart” sunglasses equipped with a hearing system!
Great plans collide with pandemic
Amateur enthusiasts and (non-twin!) brothers Babken and Davit Khachatryan founded Twinz, a design atelier producing handmade wooden sunglasses and eyewear in 2014, after years of experiments and prototypes. Babken, 35, the director of the company, is a designer by profession with years of experience at a Swiss watchmaking firm. Davit is the head of production at Twinz.
“We have been taking small steps with investments all on our own!” notes Babken. “Through a series of experiments, we were able to develop our own concept and technology. We owe our success to the dedication and hard work of the Twinz team.”
Each pair of Twinz glasses is individually designed, handcrafted, tested and packed. Twinz uses eco-friendly wood, metal and composite materials that make the frames strong and flexible, and protect them from deformation, moisture and sunburn. As well, Twinz eyeglasses are 100% UV-protected.
The first vintage-styled Twinz workshop and a store were launched simultaneously in Gyumri, Armenia’s second largest city. It was an interesting concept from the start: not only could potential buyers fit and buy Twinz glasses—they were also able to follow the manufacturing process.
“Right before the pandemic, Twinz was beginning to enjoy quite serious success,” the Twinz director recalls. “We invested on the basis of a business loan and were ready to enter the European market.  Our team was preparing to participate in the largest international eyewear show, MIDO.”
But the Khachatryans never made it to Milan: the exposition was postponed due to the COVID-19 pandemic. Their plans in a ruin, the impact on the brothers’ business was immediate: “The pandemic mixed all the cards, leaving us alone with unfulfilled plans and the burden of a credit line,” says Babken.
Post-Covid recovery through EU grants
When they found out that an EU4Business project called Innovative Tourism and Technology Development for Armenia (ITTD) was providing grants seemed to the brothers like a great opportunity for the development of their business.
“We decided to apply, with the idea of strengthening our presence on online platforms and launching a new website with options for online shopping,” Babken recalls, detailing the idea behind their new effort. “The idea was to give customers an opportunity to try the glasses through AR. Another very ambitious venture we were thinking of was developing ‘smart’ glasses. Thanks to the grant, we were able to make a prototype for that.”
An EU grant of around 5,5 million Armenian drams or around €10,000, was not that much for Twinz’s big plans, but it was enough to give them the time and the means to plant the seeds for their far-reaching intentions. “It helped to take some very important steps into the world of innovation and meet the needs of the 21st century,” Babken says. “Today, we have our new website and new team members who will continue to work with us, even after the grant project is completed.”
EU4Business grant also helped them to develop smart fundraising and this year Twinz applied to Armenia’s “From Idea to Business,” a grant programme initiated by the domestic hi-tech industry. They have submitted a bid to improve the Smart Twinz glasses by equipping them with a hearing system, and to level up the company.
“The first version of the glasses, which could not have been made without the EU grant, was already presented during the ‘From Idea to Business’ TV programme on Armenia’s Public Television,” Babken proudly reports.
The EU4Business “Innovative Tourism and Technology Development for Armenia (ITTD) project is ongoing in Armenia. Its overall objective is to ensure shared, balanced and inclusive growth in tourism and innovative industries. The project is working with innovative tourism ventures in the northern regions of Armenia, providing support to hi-tech and innovative entrepreneurs, organizing international knowledge exchanges for hi-tech researchers, and establishing networks to foster a business culture among students and the general public.
Under the ITTD project, more than 100 ventures have already received support, the provided assistance has helped sustain or generate a total of 400 jobs, and more than 800 individuals have undergone various trainings.