Հայկական շատ փոքր և միջին ձեռնարկություններ (ՓՄՁ) կարծում են, որ իրենց խնդիրները սկսվում են երկրի սահմաններին՝ Հայաստանի իշխանությունների կիրառված հարկային և մաքսային կարգավորումների պատճառով: Այնուամենայնիվ, նրանից քչերն են բարձրացնում այս խնդիրները, քանի որ շատ ձեռնարկատերեր մտահոգված են իրենց գաղտնիության և քայլերի հետևանքների վերաբերյալ. Գործոններ, որոնք բիզնեսի զարգացման համար խոչընդոտներ են ստեղծում:
Այստեղ օգնության է գալիս bizprotect.am կայքը՝ նոր ազդարար կայք, որտեղ ՓՄՁ-ները կարող են անանուն հաղորդել բիզնես ռիսկերի և իրենց առաջ ծագող այլ խնդիրների մասին: Bizprotect.am կայքը ստեղծվել է ԵՄ-ի ֆինանսավորած SMEDA (Support to SME Development in Armenia, թարգմանաբար՝ Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում) նախագծի շրջանակներում, որը մաս է կազմում ԵՄ-ի՝ մասնավոր սեկտորին լայն աջակցությանը՝ EU4Business նախաձեռնության ներքո:
Երբ որ բիզնես ներկայացուցիչը կայքում տեղադրում է բողոքը, կայքի փորձագետները ուսումնասիրում են հաղորդումը և արագ պատասխան են տրամադրում: Նույնիսկ փորձագետները չգիտեն, թե ով է տեղադրում հաղորդումը, ինչը նշանակում է, որ կայքը 100 տոկոս անոնիմություն է ապահովում: Կայքը պատրաստվել է SMEDA-ի շրջանակներում Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը իր կոնսորցիում գործընկերներ Իրավաբանների հայկական ասոցիացիայի և Եվրոպական բիզնես ասոցիացիայի հետ: Կայքը ստեղծվել է 2017 թվականի ապրիլին: Եվ վերջին 5 ամսվա ընթացքում արդեն ստացել է 32 հայտ, որոնցից 10-ը հաստատվել է:
Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության իրավաբան Արկադի Սահակյանն ասում է, որ ծրագրի շրջանակներում իրենք բազմաթիվ հանդիպումներ են ունեցել բիզնես ներկայացուցիչների հետ ինչպես մայրաքաղաք Երևանում այնպես էլ Հայաստանի մարզերում: Նրանք քննարկել են հարկային և մաքսային ծառայությունների հետ կապված խնդիրներ, ինչպես նաև ազատ տնտեսական մրցակցության վերաբերյալ հարցերը. «Քննարկումների ժամանակ մենք բարձրացրել էինք մի շարք խնդիրներ, որոնք որ արդեն ծրագրի ավարտին որպես առաջարկությունների փաթեթ կներկայացվի կառավարությանը: Եվ մենք ծրագրից հետո հետամուտ ենք լինելու, թե որքանով են մեր ուղարկած առաջարկությունները կյանքի կոչվում, որովհետև դրանք եկել են պրակտիկ կյանքից և այսօր ամենաշատ հուզող հարցերն են, որոնք նաև խոչընդոտում են բիզնեսի առաջընթացին: Իսկ մենք ուզում ենք ունենալ հզոր տնտեսություն, և այդ ամենը կօգնի մեկ քայլ առաջ գնալ և զարգացնել մեր երկիրը»:
Եվրոպական բիզնես ասոցիացիայի գործադիր տնօրեն Դիանա Սարումովայի խոսքերով՝ նախագծի շրջանակներում իրենց հաջողվել է ստեղծել պետական-մասնավոր երկխոսության այնպիսի մի հարթակ, որտեղ բիզնեսները սկսեցին վստահել. «Մենք այս մի տարվա ընթացքում արդեն զգում ենք, որ այդ վստահության մակարդակը բարձրացել է, ու բիզնեսները ավելի ակտիվ են սկսել խոսել իրենց խնդիրների մասին: Բազմաթիվ հաջողության պատմություններ ունենք: Եվ հասկացանք, երբ միասին եք աշխատում, շատ մեծ արդյունքների կարելի է հասնել Հայաստանում»:
Միևնույն ժամանակ նույն նպատակով՝ բարելավել բիզնես մթնոլորտը Հայաստանում, SMEDA-ն ստեղծել է երկրորդ հարթակը՝ Palat.info-ն: Կայքը ստեղծել է Գեղարքունքի առևտրաարդյունաբերական պալատը իր կոնսորցիումի գործընկերներ Շիրակի և Սյունիքի առևտրաարդյունաբերական պալատների հետ միասին:
Palat.info-ն ՓՄՁ-ներին տրամադրում է խորհրդատվություն, տեղեկատվություն և շահերի պաշտպանություն: Արդեն կայքը տրամադրել է 400 խորհրդատվություն և 70 շահերի պաշտպանության ծառայություն, և բիզնես ներկայացուցիչներից ստացել է 50 նամակ:
Գեղարքունիքի առևտրաարդյունաբերական պալատի տնօրեն Արտյոմ Գրիգորյանը բարձր է գնահատում ծրագրի շարունակականությունը. «Մենք հիմքում դրեցինք երկու այլ առևտրաարդյունաբերական պալատների ուժեղացումը, որպեսզի ծրագրի ավարտից հետո, իրենք շարունակեն իրենց տեղերում նույն խորհրդատվությունը տալ: Հենց դա էր մեր հիմնական հաղթաթուղթը: Այսինքն մենք կարողացանք և՛ ապահովել ծրագրի ցուցանիշները և միևնույն ժամանակ երկու կառույց ուժեղացրեցինք համայնքներում՝ մեկը Սյունիքում, մյուսը՝ Շիրակում»:
Արտյոմ Գրիգորյանի խոսքերով՝ նրանք ծրագրում են ուժեղացնել Հայաստանի այլ մարզերի առևտրաարդյունաբերական պալատները ևս. «Մենք կարծում ենք, որ պետք է լինի անկախ աջակցող կառույց, որը միջնորդ օղակ կհանդիսանա պետության և բիզնեսների միջև»:
Բայց բիզնես մթնոլորտի բարելավում միայն մեկն է այն գործառույթներից, որն իրականացնում է SMEDA-ն: Ծրագիրը, որը համաֆինանսավորում է Եվրոպական միությունը և Գերմանիայի տնտեսական համագործակցության և զարգացման նախարարությունը իրականացվում է GIZ-ի «Մասնավոր սեկտորի զարգացումը Հարավային Կովկասում» ծրագրի շրջանակներում:
SMEDA-ի նպատակներից է տարբեր ոլորտներում ստեղծել աշխատատեղերի հնարավորություններ՝ մեծացնելով Հայաստանում հիմնված ՓՄՁ-ների թիվը և բարձրացնելով արդեն գործող ՓՄՁ-ների մրցակցությունը: Ինչպես նաև նպատակներից է բարելավել բիզնես միջավայր և այլ միջոցները, որոնք ներառում են դրամաշնորհներ և տեխնիկական աջակցություն զարգացնելու համար նորարարական արտադրաքներ ներքին և արտաքին շուկաների համար: EU4business-ի շրջանակներում ԵՄ-ն տրամադրում է 64 միլիոն եվրո SMEDA-ին, որի տևողությունն է 2016 թվականի հունիսից մինչև 2019 թվականի դեկտեմբեր:
SMEDA-ն արդեն հայտարարել է դիմումների ներկայացման երկրորդ փուլը: Դիմումների վերջնաժամկետը 2017 թվականի նոյեմբերի 10-ն է:
Ուժեղ ՓՄՁ-ները կարևոր են տնտեսական աճի և ներառական զարգացումներ ի համար, դա է պատճառը, որ ՓՄՁ-ների աջակցությունը ԵՄ՝ Հայաստանի հետ զարգացման համագործակցության հիմնասյուներից մեկն է, հայտնում է Հայաստանում ԵՄ պատվիրակությունը՝ հավելելով, որ փոքր ձեռնարկությունները ժամանակակից տնտեսության ձևավորման գործում կարևոր դեր են խաղում իրենց նորարարության և արագ փոփոխվող շուկաներին հարմարվելու կարողության շնորհիվ:
Իսկապես, SMEDA EU4Business նախաձեռնությունը ԵՄ կողմից ֆինանսավորվող այն մի քանի ծրագրերից է, որն ընդգրկում է մի շարք ոլորտների լայն շրջանակ՝ բիզնես խորհրդատվության ծառայություններ, հասանելիություն նորաստեղծ մասնավոր բաժնեմասնակցային ֆոնդին,ներկայացնում է ավելի քան 40 միլիոն ներդրում Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի միջոցով (ՎԶԵԲ), ֆինանսների հասանելիություն Եվրոպական ներդրումային բանկի միջոցով, աջակցություն մի շարք ՓՄՁ-ների զարգացման խնդիրների SMEDA նախագիծների շրջանակներում, և աջակցում է սոցիալական ձեռնարկատիրությանը:
Համայնքի զարգացում սոցիալական ձեռնարկատիրության միջոցով (CODE-SE) մեկ այլ նախագիծ է, որը իրականացվում է EU4Business նախագծի շրջանակներում: Այն նպաստում է համայնքի կայուն զարգացմանը և քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների կարողությունների բարելավմանը և ՓՄՁ-ներին եկամուտներ ստեղծել՝ սոցիալական ձեռներեցության ծրագրեր իրականացնելու միջոցով: Նախագծի ընթացքում 27 քաղաքացիական հասարակության կազմակերպություններ Հայաստանի տարբեր անկյուններից մասնակցել են վերապատրաստման դասընթացներին, սակայն նրանցից միայն 10-ն են ֆինանսավորվել: ԵՄ-ն CODE-SE-ին տրամադրում է 289,379 եվրո, որը սկսվել է 2015 թվականի հոկտեմբերին և ավարտվելու է 2017 թվականի դեկտեմբերին:
Սևանի երիտասարդական ակումբ հասարակական կազմակերպությունը հաջողակ 10-ից մեկն է: Այն հիմնադրել է «Բոհեմ» արվեստանոց-թեյարանը 2017 թվականի հուլիս ամսին՝ փոքր հարմարավետ սրճարան Սևանի կենտրոնում՝ քաղաքապետարանի մոտ: Այն իսկապես մշակութային կենտրոն է. այստեղ կարելի է ծանոթանալ Հայաստանի մշակույթի, պատմության, ավանդույթների հետ, ձեռք բերել տարբեր հուշանվերներ, որոնք պատրաստվել են տեղացի վարպետների կողմից: Այստեղ բոլոր մանրունքները մտածված են, նույնիսկ առաստաղը, որտեղ կախված են հայ գրողների և հասարակական գործիչների նկարները, ինչպես նաև աշխարհահռչակ կտավների լուսանկարները:Սևանի երիտասարդական ակումբի նախագահ Գոհար Մնացականյանը թեյատան հիմնադիրն է: Նրա խոսքերով՝ «Համայնքի զարգացում սոցիալական ձեռնարկատիրության միջոցով» նախագիծը իրենց ուշադրությունը գրավել է իր կրթական բաղադրիչով. «Ինքը շատ լավն էր, որովհետև դու մտնում էիր մի նավակի մեջ, որը ծովում լողում էր, չէիր կարող ծուլանալ և հետ դառնալ: Այդպես ինքը մեզ տարավ-տարավ և հասանք վերջին: Եվ նաև լավ էր այն առումով, որ ինքը քեզ հետո տալիս էր ինքնաֆինանսավորման հնարավորություն: Դրամաշնորհի ավարտից հետո, դու կարող ես շարունակել քո գործունեությունը: Վերջում դա դառնում է օգնություն քո բիզնեսը սկսելու համար»:
Կազմակերպության հետ բոլոր աշխատողները կամավորներ են, ինչպես մեր զրուցակից Հաննա Հանտլին, ԱՄՆ-ի Վաշինգտոն քաղաքից. «Սա այն էր, ինչի կարիքն համայնքն ուներ: Մինչև նախագիծը մենք հետազոտություններ ենք կատարել՝ հարցնելով համայնքի անդամներին, թե ինչի կարիքն ունեն, ինչքան գումար են նախատեսում ծախսել: Եվ մենք որոշում կայացրեցինք ստեղծել թեյատուն, որտեղ չեն ծխում: Նման այլ տեղեր Սևանում չկան: Այդպսիով՝ դժվար է երեխաների հետ գնալ սրճարան և սուրճ պատվիրել: Սևանում կան սրճարաններ, բայց նրանք նման են Երևանից դուրս գտնվող մյուս սրճարաններին՝ նրանք հաճելի չեն ընտանիքի մյուս անդամների համար»:
Հաննայի խոսքերով՝ Սևանի բնակիչները կարիք ունեին մի վայրի, որտեղ կարող էին հանգստանալ և մոռանալ իրենց առօրյա հոգսերի մասին: «Բոհեմը» դարձել է այդ վայրը. «Սկզբում՝ մարդիկ մի փոքր կասկածամիտ էին, նրանք խմում էին իրենց թեյը և մի անգամից հեռանում, նրանք չէին գիտակցում, որ կարող են մնալ: Բայց հիմա, ինչ մենք մի քիչ ավելի երկար ենք բաց, մարդիկ գալիս են և ժամանակն են անցկացնում: Նրանք գիտակցում են, որ նորմալ է ըմպելիք պատվիրել, հանդիպել ընկերներին և զրուցել»:
Մինչդեռ EU4Business-ի երկարաժամկետ նպատակն է նպաստել բիզնեսի և Հայաստանում ՓՄՁ ներդրումների մթնոլորտի բարելավմանը, արդեն երևում է, թե ինչպես ԵՄ աջակցությունը կարող է վստահություն պարգևել փոքր և միջին ձեռնարկություններին՝ ֆինանսների ավելի լավ հասանելիության, ավելի լավ պաշտպանության և խորհրդատվության միջոցով: Չնայած, որ ծրագիրը շարունակվում է, իր ազդեցությունը արդեն տեսանելի է, և այն դրական ազդեցություն է ունեցել Հայաստանի բիզնես աշխարհի վրա:
Հեղինակ՝ Ամի Չիչակյան
Այս հոդվածը հրապարակվել է “EU Neigbours east” նախագծի շրջանակներում: Արտահայտված տեսակետները բացառապես պատկանում են հոդվածի հեղինակին:

Many small and medium-sized enterprises (SME) in Armenia feel that their main problems start at their own borders, with the taxes and customs regulations applied by the Armenian authorities. However, few of them raise these issues, as most entrepreneurs are concerned about confidentiality and the consequences of their actions – factors that create obstacles to business development.
This is where bizprotect.am comes in, a new whistle-blowing website where SMEs can anonymously report corruption risks and other problems faced by their enterprise. Bizprotect.am has been created under the EU-funded SMEDA project (Support to SME Development in Armenia), part of the European Union’s broader support for private sector development under the EU4Business initiative.
As soon as a business submits a complaint, experts at bizprotect.am examine the report and provide a quick response. The experts do not know who has submitted the report, meaning it is 100 per cent confidential. The website was developed by the Union of Technology Enterprises (UITE), with its consortium partners the Armenian Lawyer’s Association and the European Business Association in the framework of the SMEDA project. The website was launched in April 2017. They have already received 32 reports within the last five months, with 10 of those complaints already resolved.
UITE lawyer Arkadi Sahakyan explains that, within the framework of the programme, they have had numerous meetings with business representatives both in the capital Yerevan and in regions around Armenia. They have discussed issues relating to tax and customs services, as well as issues of broader economic competitiveness: “During those meetings we have raised several issues, which we will communicate to the Government of Armenia in the form of suggestions and recommendations. And after the end of the programme, we will monitor whether our suggestions have been accepted and implemented. As those issues came out in practice, they hinder the development of the businesses. And we want to have a strong economy which will help to step up and develop our country.”
According to Diana Sarumova, Executive Director of the European Business Association, the project has succeeded in creating a dialogue platform for the public and private sectors which business representatives trust: “During this year we can already feel that the level of trust is increasing. Businesses are starting actively to voice their problems. As a result, we have many success stories. And we have realised that, when you work together, you can achieve great results in Armenia.”
At the same time, and with the same broader aim of improving the business climate in Armenia, SMEDA has created a second portal to support SME activities in Armenia – Palat.info. The portal has been developed by the Gegharkunik Chamber of Commerce and Industry (GCCI) together with the Shirak Chamber of Commerce and Industry and Syunik Chamber of Commerce and Industry.
Palat.info provides consultation, information and advocacy to SMEs. It has already provided 400 consultations and 70 advocacy services and has received 50 messages from business representatives.
Artyom Grigoryan, Director of GCCI, appreciates the continuity of the programme: “One of our priorities has become the reinforcement of two other chambers, as after the programme they will continue to provide information and consultation. This has become our main trump card. That is to say, we managed to provide the consultation and at the same time we have reinforced two chambers in the country’s regions: one in Shirak, the other one in Syunik.”
Grigoryan says they plan to reinforce chambers of commerce and industry in other regions of Armenia as well: “We believe that there should be an independent institution which will support businesses and which will be a mediator between the state and businesses.”
But improving the business climate is just one of the things that SMEDA does. The programme, which is co-funded by the European Union and the German Federal Ministry for Economic Cooperation and Development, is implemented as part of the German development agency GIZ’s programme for ‘Private Sector Development in the South Caucasus’.
SMEDA aims to create employment opportunities in various sectors by increasing the number of SMEs established in Armenia, as well as increasing the competitiveness of existing SMEs. As well as improving the business environment, other measures include providing grants and technical assistance to develop new innovative products for domestic and global markets. Under EU4Business, the EU contributes €6.4 million to SMEDA over its duration from January 2016 to December 2019.
SMEDA has already announced a second round of a call for proposals. Applicants must apply as a Consortium of Business Membership and/or Business Support Organisations. The deadline for the applications is 10 November 2017.
Strong SMEs are vital to economic growth and inclusive development, which is why SME support is one of the main pillars of EU development cooperation with Armenia, says the EU Delegation to Armenia, adding that small businesses play an essential role in building modern economies, due to their capacity to innovate and adapt to fast-changing markets.
Indeed, SMEDA is just one of several programmes funded by the EU under its EU4Business initiative, which covers a wide range of areas across several sectors: business advisory services, access to a newly established private equity fund representing more than €40 million of potential new investment through the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD); access to finance via the European Investment Bank (EIB); support to a range of SME development issues under the SMEDA project, and support to social entrepreneurship.
Community Development through Social Entrepreneurship (CODE-SE) is another project that falls under the EU4Business initiative. It contributes to sustainable community development and to improving the capacities of civil society organisations (CSOs) and SMEs in generating income through running social entrepreneurship projects. Under the project, 27 CSOs from different parts of Armenia have participated in training courses, and 10 of them have received funding. The EU is contributing €289,379 to CODE-SE, which began in October 2015 and will run until December 2017.
Gohar Mnatsakanyan, president of the Sevan Youth Club, is the founder of the teahouse. She explains that the ‘Community Development through Social Entrepreneurship’ initiative attracted their attention, as it also has an educational component: “We liked it as it seems like you are in a boat which is floating in the sea, and you cannot laze about and cannot return. And that boat brought us here. We also like the fact that the grant gives an opportunity to self-finance. Hence, after the termination of the grant, you can continue your activities. In the end, it becomes an aid to start your own business.”
All the people who are working with the organisation are youth volunteers, such as Hannah Huntley from Washington state in the United States. “This is what that community needed. We did surveys ahead of the project, asking the community what they needed, how much money they were going to spend. And we made a decision to be a smoke-free teahouse. There are no other places in Sevan that are smoke-free. So it is hard to go and have a coffee with your kids with you. There are cafés in Sevan, but much like the other places outside of Yerevan, they are not welcoming for other members of the family.”
According to Hannah, people in Sevan needed a space where they could relax from their everyday problems. ‘Bohem’ has become that place: “At first people were a little bit sceptical, they had their tea and left right away, they did not realise that they could stay and hang out. But now that we have been open for a little bit longer, people come and they hang out, they realise that it is OK to have a soda, to meet your friends and chitchat.”
While the long term purpose of EU4Business is to contribute to the improvement of the business and investment climate for SMEs in Armenia, it is already showing how EU support can give more confidence to small and medium-sized businesses through better access to finance, better protection and small business advice. Although the programme continues, its impact is already visible and has positively affected the Armenian business world.