GetTreated. հայկական ստարտափ, որը EU4Business-ի աջակցությամբ մուտք է գործում համաշխարհային շուկա
Ամեն ինչ սկսվեց վիրահատությունից: Րաֆֆին՝ Կանադայում ծնված վեբ ծրագրավորող, ով Հայաստան հայրենադարձեց 2011 թվին, երևանյան մի հիվանդանոց էր ընդունվել երկարատև առողջական խնդրի բուժման համար, որը հնարավոր չէր եղել բուժել Կանադայում: Նրան ուրախացրեց ոչ միայն բուժման արդյունքը, այլև զարմացրեց գնի ու որակի հարաբերակցությունը: «Հենց այդ ժամանակ էլ որոշեցի ստեղծել ծրագրային հավելված, որը ողջ աշխարհի այլ մարդկանց կօգնի մատչելի բուժում ստանալ»,- նշում է Րաֆֆին:
Արդյունքում ստեղծվեց GetTreated-ը՝ թվային ստարտափ, որը նախատեսված է ամբողջ աշխարհի հիվանդների համար ամենամատչելի և քիչ ժամանակատար բուժման հնարավորությունները գտնելու համար: «Ստարտափը սկզբում ֆինանսավորվում էր մեր վեբ ծրագրավորման ստուդիայի միջոցով ստացած եկամուտներով»,- բացատրում է Րաֆֆին: «Երբ սկսենք գործունեություն ծավալել այլ երկրներում, կփնտրենք ֆինանսավորման այլ աղբյուրներ»: Ահա այս փուլում օգնության ձեռք մեկնեց EU4Business-ը:
GetTreated-ը 15 հայկական ստարտափներից մեկն էր, որը վերջերս Բեռլինում ներկայացվեց Գերմանիայի գործարար շրջանակներին՝ «Հայաստանյան ստարտափների ակադեմիա Բեռլինում» (ASAB) միջոցառմանը, որը կազմակերպվել էր EU4Business-ի SMEDA (Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում) ծրագրի կողմից:
Կապերի հաստատում ներդրողների և խորհրդատուների հետ
«Մենք ակնկալում ենք կապեր հաստատել այլ ստարտափների, ներդրողների և խորհրդատուների հետ: Ավելին՝ ցանկանում ենք խորհրդատվություն ստանալ այն մասին, թե ինչպես պատշաճ կերպով կազմակերպենք մեր ստարտափը՝ համաշխարհային մասշտաբով գործունեություն ծավալելու համար»,- նշել է ընկերությունը իր նորարարության ներկայացման ելույթում՝ նախքան 2017 թ սեպտեմբերի 3-10-ը կայացած ակադեմիային մասնակցելը:
Ստարտափների ակադեմիան Բեռլինում ներառում էր քառօրյա ինտենսիվ դասընթացներ ներդրումների համար պատրաստվածության, բիզնեսի մոդելավորման, նորարարական գաղափարների ներկայացման, շուկայավարման և վաճառքի թեմաներով, ինչպես նաև անհատական հանդիպումներ հավանական գործընկերների, հաճախորդների և ներդրողների հետ:
Րաֆֆին ծնվել և մեծացել է Կանադայում` իռլանդական ծագմամբ կանադացի հոր և սիրիահայ մոր ընտանիքում: Նա բազմաթիվ անգամ Երևան էր այցելել նախքան 2011 թվին վերջնականապես Հայաստան հայրենադարձելը և Երևանում վեբ ծրագրավորման հաջող ընկերություն հիմնելը:
GetTreated-ը 2016 թվին գործարկվեց որպես նախատիպ և պաշտոնապես գրանցվեց Երևանում 2017 թ. հունվարին իր երկու հիմնադիրների՝ Րաֆֆի Էլիոթի և Շաղիկ Ագիլյանի կողմից: Թիմն այժմ բաղկացած է 3 անձից:
Մատչելի բուժման հնարավորություններ արտերկրում
Րաֆֆին վստահությամբ հայտնում է իր նորարարության ներկայացման ժամանակ. GetTreated-ը «հարթակ՝ որպես ծառայություն» է (Platform as a Service, PaaS), որը հիվանդներին օգնում է ծախսարդյունավետ ու քիչ ժամանակատար բուժման հնարավորություններ գտնել արտերկրում: Այն ավտոմատ կերպով նշանակում է բժշկական տեսակցությունները, վիրահատությունների ամսաթվերը, չվերթերը, հյուրանոցները և ավելին՝ հիվանդներին տրամադրելով ավելի հեշտ, անվտանգ ու լավ մշակված այլընտրանքային առաջարկներ, քան՝ բժշկական տուրիստական գործակալությունները»:
Հաշվի առնելով «Երևանում գործող մոտ 100 տեխնոլոգիական ստարտափների ... և Արևելյան Եվրոպայի մի շարք լավագույն ծրագրավորողների առկայությունը», ինչպես նաև կյանքի ցածր արժեքն ու բարենպաստ գործարար միջավայրը՝ Րաֆֆին Հայաստանը համարում է իդեալական սկզբնակետ, որտեղից կարող է սկսել իր ընկերության աճը:
GetTreated-ն ակնկալում է մուտք գործել բժշկական տուրիզմի հսկայական համաշխարհային շուկա, որը տարեկան կազմում է ավելի քան 50 միլիարդ ԱՄՆ դոլար և աճում է տարեկան մինչև 10%-ով: «Մենք մտադիր ենք զարգացնել այս ընկերությունը՝ միջազգային բժշկական ոլորտում լուրջ դերակատար դառնալու համար՝ միևնույն ժամանակ մնալով զուտ հայաստանյան ընկերություն»,- նշել է Րաֆֆին նախքան Բեռլինի ակադեմիային մասնակցելը:
Շնորհիվ EU4Business-ի և SMEDA ծրագրի՝ GetTreated-ն այժմ մի քայլ ավելի մոտ է իր նպատակների իրականացմանը:

It all started with an operation: Raffi – a Canadian-born web developer who repatriated to Armenia in 2011 – checked in to hospital in Yerevan for treatment on a long-overdue health issue that doctors back in Canada had failed to handle. Not only was he delighted with the result, he was stunned by the price-quality ratio. “It was then that I decided to create an app to help other people around the globe gain accessible medical treatment,” says Raffi.
The result was GetTreated – a digital start-up designed to find the most cost- and time-effective medical treatment opportunities for patients around the world. Our startup was initially bootstrapped through the revenues we made from our web development studio,” explains Raffi. “As we scale into other countries, we will be looking for other sources of financing.” Which is where EU4Business stepped in to help.
GetTreated was one of 15 Armenian startups recently unveiled to German business circles in Berlin at the Armenian Startup Academy Berlin (ASAB), organised by the EU4Business SMEDA project (Support to SME Development in Armenia).
Network with investors and mentors
“We expect to network with other startups, investors and mentors. More importantly, we are looking for advice on how to properly structure our startup to scale globally,” the company said in its pitch ahead of the academy, which ran from 3-10 September 2017.
The startup academy in Berlin included 4 days of intensive trainings on investor readiness, business modelling, pitching, marketing and sales, individual meetings with potential partners, clients, and investors.
Raffi was born and raised in Canada to an Irish-Canadian father and a Syrian-born Armenian mother. He had visited Yerevan many times before finally repatriating in 2011, and founding a successful web development company, based in Yerevan.
GetTreated ran as a prototype for 2016 and was officially registered in Yerevan in January 2017 by its two co-founders: Raffi Elliott and Shaghig Aguilian. The team currently includes 3 people.
Cost-effective medical treatment opportunities abroad
Raffi runs through his pitch with confidence: GetTreated is a PaaS [Platform as a Service] which helps patients find cost and time-effective medical treatment opportunities abroad. It automatically books consultations, operations dates, flights, hotels and more, all while offering easier, safer, and better-informed alternatives for patients than medical tourism agencies.”
With almost 100 tech startups based in Yerevan… and some of the best software engineers in Eastern Europe”, as well as low cost of living and business friendly environment, Raffi sees Armenia as the ideal base from which to grow his company.
GetTreated hopes to tap into the huge global market in medical tourism, worth over $50 billion annually, and growing at up to 10% a year. “We intend to grow this company to be a serious player in the international medical field, while remaining a corely Armenian company,” said Raffi ahead of the Berlin academy.
Thanks to EU4Business and the SMEDA project, GetTreated is now one step closer to meeting its objectives.