Հայկական ստարտափը EU4Business-ի օժանդակությամբ պատրաստ է զարգանալու մեծ տվյալների աշխարհում
Մեծ տվյալների և արհեստական բանականության աշխարհում տվյալների մշակման հզորությունը նոր արդյունաբերական հեղափոխության շարժիչ ուժն է: Ստեղծվող տվյալների անընդհատ աճի պայմաններում պրոցեսորների՝ տվյալներ պահելու և վերլուծելու կարողությունը բավարար չէ և հետ է մնում արդիական զարգացումներից: Ահա այս ոլորտում է գործում հայկական Grovf ստարտափը, որն ակնկալում է EU4Business-ի օժանդակությամբ միանալ տվյալների հեղափոխությանը:
Grovf-ը առաջարկում է տվյալների բազայի հիմնական գործառույթների ապարատային արագացում IIoT (արդյունաբերական իրերի ինտերնետ) տվյալների մշակման համար՝ նոր իրականություն, որը վերափոխում է այս ոլորտը: Արդյունաբերական իրերի ինտերնետը համատեղում է գերազանց սարքավորումները, առաջատար վերլուծական համակարգերը և աշխատուժը՝ ստեղծելով հաղորդակցության տեխնոլոգիաներով կապակցված բազմաթիվ սարքերի ցանց, ինչը հանգեցնում է այնպիսի համակարգերի ձևավորմանը, որոնք կարող են, ինչպես երբեք նախկինում, վերահսկել, հավաքել, փոխանակել, վերլուծել և ներկայացնել նոր տվյալներ:
Սակայն դրանք խիստ ծանրաբեռնում են պրոցեսորների վրա հիմնված ավանդական տվյալների կենտրոնների աշխատանքը: Այսօրվա բարձր կատարողականությամբ հաշվողական համակարգերը կարող են զգալիորեն շահել, եթե հիմնական ալգորիթմներն ու պրոցեսներն իրականացվեն ապարատային արագացմամբ, ինչը, ճիշտ մշակման դեպքում, կհանգեցնի արագագործության աճի և ծախսի նվազեցման։
Արտավազդ Խաչատրյանը և Խաչիկ Սահակյանը ընկերներ ու գործընկերներ էին. նրանք համատեղ զգացին ապարատային արագացման լուծումների պոտենցիալը և որոշեցին, որ ժամանակն է կատարելու առաջին վճռական քայլը՝ 2017 թ. փետրվարին հիմնելով Grovf ընկերությունը:
«Մեր տվյալների բազայի ապարատային նախատիպն ապահովել է 10 անգամ ավելի արագ գործառնություններ և հարյուր անգամ ավելի արագ արձագանք՝ ծրագրային տվյալների բազաների համեմատ: Grovf-ի մշակած տեխնոլոգիան կտրուկ կնվազեցնի սերվերների քանակը, ինչը կպարզեցնի տվյալների կենտրոնի աշխատանքը և կնպաստի էլեկտրաէներգիայի խնայողությանը»,- բացատրում է Grovf-ի գլխավոր տնօրեն Խաչիկ Սահակյանը:
EU4Business-ի՝ զարգացման խթանմանն ուղղված աջակցությունը
Մայիսին Grovf-ը մասնակցեց «Նորարարության զարգացման համաֆինանսավորվող դրամաշնորհային մրցույթի» հայտատուների համար կազմակերպված վենչուրային ֆորումին: Ընկերությունը 15 հաղթող թիմերից մեկն է, որը ֆինանսական օժանդակություն կստանա EU4Business-ի SMEDA (Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում) ծրագրի շրջանակներում, որն ուղղված է նորարարական տեխնոլոգիական ստարտափներին:
Ֆինանսական աջակցությունից բացի, SMEDA-ն արդեն իսկ ընկերությանը տրամադրել է խորհրդատվություն, գործարար կապերի հաստատման հնարավորություններ և փորձառություն նորարարության առևտրայնացման ռազմավարությունների և բիզնեսի զարգացման ոլորտներում, ինչպես նաև կապեր պոտենցիալ ներդրողների հետ:
Այս աջակցությունն ընկերության համար ապահովել է այն խթանը, որն անհրաժեշտ էր իր առաջին նախատիպը մշակելու համար: «Այժմ մենք համագործակցում ենք National Instruments կազմակերպության հետ՝ օգտագործելով նրանց ապարատային լուծումները սարքի նախագծման և թեստավորման համար։ Եվրոպայում արդեն կան բազմամիլիարդանոց ընկերություններ, որոնք պատրաստ են վճարելու սարքի համար: Grovf-ի թիմը մեծանում է. մենք այժմ հինգ հոգի ենք և ակտիվորեն ինժեներներ ենք փնտրում Վանաձորի տեխնոլոգիական կենտրոնի թիմին միանալու համար»,- վերջերս PanARMENIAN.Net լրատվական գործակալությանը հայտնեց ընկերությունը:
Նորարարության ներկայացում գերմանական տեխնոլոգիական ընկերություններին
Grovf-ը մեկն էր հայկական 15 նորարարական ստարտափներից, որոնք SMEDA ծրագրով մեկնեցին Գերմանիա՝ մասնակցելու «Հայաստանյան ստարտափների ակադեմիա Բեռլինում» (ASAB) միջոցառմանը: Ակադեմիան ներառում էր քառօրյա ինտենսիվ դասընթացներ ներդրումների համար պատրաստվածության, բիզնեսի մոդելավորման, նորարարական գաղափարների ներկայացման, շուկայավարման և վաճառքի թեմաներով, ինչպես նաև անհատական հանդիպումներ հավանական գործընկերների, հաճախորդների և ներդրողների հետ:
Գործադրված ջանքերն անմիջապես պտուղ տվեցին. «ASAB-ի շրջանակներում՝ վերջերս Բեռլինում էինք, ուր ներկայացնում էինք մեր ընկերությունը IFA Berlin-ի (էլեկտրոնիկայի ամենախոշոր ցուցահանդեսը Եվրոպայում) և Հայկական ստարտափների երեկոյի ընթացքում: Ներկայումս մենք հնարավոր համագործակցության շուրջ բանակցություններ ենք վարում երկու հայտնի միջազգային ընկերությունների հետ, ինչպես նաև վաճառքի տարբերակներ ենք քննարկում երկու գերմանական ՏՏ դիստրիբյուտոր ընկերությունների հետ»:
Grovf-ի մշակած լուծումն ապահովում է 10 անգամ ավելի արագ գործառնություններ, 3 անգամ ավելի շատ էներգախնայողություն և 100 անգամ ավելի արագ պատասխանի ժամանակ՝ համեմատած շուկայում գործող հանրահայտ տվյալների բազաների հետ: Այս առավելությունները կարող են հանգեցնել տվյալների կենտրոնների պարզեցմանը և 5-10 գործակցով նվազեցնել սերվերների քանակը՝ ապահովելով ավելի բարձր արտադրողականություն:
Շուկան հսկայական ներուժ ունի: «Տվյալների բազաների սերվերների շուկան չափազանց մեծ է և այժմ հասնում է մոտ 110 մլրդ դոլարի: Մենք թիրախավորում ենք NoSQL տիպի բազաների շուկան, որի չափը դեռ համեմատաբար փոքր է՝ 10 մլրդ դոլար, սակայն առաջիկա երեք տարիների ընթացքում ունի մինչև 30 մլրդ դոլար աճի պոտենցիալ՝ Իրերի ինտերնետի շնորհիվ»,- նշում է ընկերությունը։

In a world of big data and artificial intelligence, processing power is the motor of a new industrial revolution. With ever more data being generated, the capacity of processors to store and analyse data is failing to keep up. This is where Grovf comes in, an Armenian start-up hoping to join the data revolution with the help of EU4Business.
Grovf works on hardware acceleration of core database functionalities for data processing for the Industrial Internet of Things (IIoT), a new reality that is transforming industry. The Industrial IoT brings together brilliant machines, advanced analytics, and people at work, in a network of multiple devices connected by communications technologies, resulting in systems that can monitor, collect, exchange, analyse, and deliver new insights like never before.
But this is putting heavy pressure on traditional processor-based data centres. Today’s high performance computing environments can significantly benefit if core algorithms and processes are accelerated using hardware, and acceleration can deliver both higher performance and lower cost if developed properly.
Artavazd Khachatryan and Khachik Sahakyan were friends and colleagues: together they saw the potential of hardware acceleration, and decided the time was right to take the plunge, founding Grovf in February 2017.
“Our hardware database prototype achieved 10 times faster transactions, and hundred times faster response in comparison with software databases. Grovf technology will drastically reduce the number of servers, which will simplify the data centre and reduce power consumption,” explains Grovf CEO Khackik Sahakyan.
EU4Business support to kick-start development
In May, Grovf took part in a Venture Forum for ‘Innovation Matching Grant’ applicants. It is one of 15 winning teams that will receive financial support under the EU4Business SMEDA project (Support to SME development in Armenia), aimed at innovative technology start-ups.
In addition to the financial support, SMEDA has already provided the company with mentorship, networking opportunities, and expertise in innovation commercialisation strategies and business development, as well as linkages with potential investors.
This support has given the company the kick-start it needed to start developing its first prototype. “Now we partner with National Instruments and use their hardware for prototyping and testing the device. There are already multibillion companies in Europe who are ready to pay for the device. The Grovf team is growing, we are five now and actively looking for engineers to join our team in Vanadzor Technology Centre,” the company recently told the PanARMENIAN.Net news agency.
Pitching to German tech firms
In September, Grovf was one of 15 start-ups taken to Germany by SMEDA to take part in the Armenian Startup Academy Berlin (ASAB). The academy included 4 days of intensive trainings on investor readiness, business modelling, pitching, marketing and sales, individual meetings with potential partners, clients, and investors.
Immediately the efforts began to pay off: "Recently, within the framework of ASAB, we were in Berlin presenting our company at IFA Berlin (the biggest electronics expo in Europe) and at Armenian Startup Night. Currently, we are negotiating possible cooperation projects with two well-known, international companies as well as distribution options with two German IT companies.”
The Grovf approach achieves 10x faster transactions, 3x power saving, and a 100x faster response time in comparison with well-known databases in the market. These advantages can lead to simplification of data centres, and decrease the number of servers by a factor of 5-10, while achieving better performance.
The market has a huge potential. "The Database server market is huge and amounts about $110 billion now. We target the NoSQL database market which is only worth $10 billion now, but will increase up to $30 billion in the next three years, driven by the Internet of Things,” the company said.