Շատ մեծ նախաձեռնություններ սկսվում են պարզ գաղափարներից, որոնք կոչված են լուծելու մարդկային պարզ խնդիրները: Որպես փոքր շուկա և դեպի ծով ելք չունեցող երկիր՝ Հայաստանի շուկան թիրախ չէ աշխարհի բազմաթիվ խոշոր բիզնեսների համար։ Այնուամենայնիվ, Հայաստանի բնակիչները նույնպես ցանկանում են ունենալ լավագույն ընտրությունը՝ աշխարհում հասանելի ամենագեղեցիկ, ամենաարդյունավետ և ամենաֆունկցիոնալ իրերը: Աշխարհի առաջարկած լավագույնը հայաստանցի հաճախորդներին բերելու գաղափարը ծնվել է 7 տարի առաջ և դարձել Գլոբբինգ:
Արագ աճ
«Գլոբբինգ» Գլոբալ Շիփինգ ՍՊԸ-ն, որը հիմնադրվել է Երևանում 2015 թվականին, 7 տարվա ընթացքում 5 սրահ է բացել Հայաստանում և 1 սրահ՝ Ստեփանակերտում՝ Լեռնային Ղարաբաղում, ավելի քան 170 լոքերներ՝ պահարաններ, է տեղադրել՝ ստեղծելով Հայաստանում պահարանների ամենամեծ ցանցը, և հիմնել է Գլոբբինգ Ղազախստանն ու Գլոբբինգ Ուզբեկստանը:
Նման արագ աճն, ինքնըստինքյան, հանգեցրել է կազմակերպչական որոշ խնդիրների՝ անձնակազմի կառավարման համակարգերի բացակայությամբ պայմանավորված, ինչն, իր հերթին, պատճառ է դարձել աշխատանքի արտադրողականության անկման, աշխատուժի արտահոսքի և այլ խնդիրների։ Այդ ժամանակահատվածում ընկերությունը տեղեկացել է «ԵՄ-ն բիզնեսի համար» նախաձեռնության շրջանակներում «Խորհրդատվություն փոքր բիզնեսներին» ծրագրի մասին, որն իրականացնում է Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը (EBRD), դիմել է կազմակերպչական զարգացման և մարդկային ռեսուրսների կառավարման (ՄՌԿ) աջակցության համար, նպատակ ունենալով բարձրացնել ՄՌԿ արդյունավետությունը, վերանայել ընկերության կազմակերպչական կառուցվածքը և զարգացնել խթանների և հետադարձ կապի մեխանիզմների համակարգը:
Խնդիրների լուծում
«Մինչ խորհրդատվական այս ծառայությունները ստանալը ընկերությունն արդեն սկսել էր ստանդարտացնել և ինստիտուցիոնալացնել ՄՌԿ գործընթացները, ընթացակարգերը և փաստաթղթերը», - ասում է Գլոբբինգի վարչական տնօրեն Քրիստ Մարուքյանը: «Խորհրդատուները մեզ օգնեցին խթանել գործընթացը»:
Մարուքյանը շարունակում է. «Ես ինքս Գլոբբինգի հաճախորդ էի 2017 թվականից և միշտ հիացել եմ ընկերության հիմնադիրների ստեղծած՝ ամբողջ աշխարհում գործող հսկայական լոգիստիկ համակարգով: Ես միացել եմ ընկերությանը ուղիղ մեկ տարի առաջ: Այսօր իմ հիմնական պարտականությունները ներառում են ընկերության՝ կորպորատիվ կառավարման գործիքներին, գործընթացներին, ընթացակարգերին անցնելու հետ կապված փոփոխությունները կառավարելը, հակակշիռների ստեղծումը և շահերի բախման վերացումը»:
2021 թվականի դեկտեմբերին Գլոբբինգին տրամադրված 12,611 եվրո դրամաշնորհի 5,405 եվրոն ներդրել է ընկերությունը։ Դրամաշնորհի շրջանակներում նրանք հստակեցրել են կազմակերպության կառուցվածքը, ստեղծել կազմակերպչական ռազմավարության համապատասխանության ստուգման համակարգ և իրականացնել SWOT, PEST և Porter-ի հինգ ուժերի վերլուծություններ։ Ֆինանսավորման շնորհիվ Գլոբբինգը հետազոտել է ՄՌԿ գործառույթներում առկա խնդիրները, կազմել ՄՌԿ գործառույթների ռազմավարություն, ծրագիր, տարբեր բաժինների ու աշխատակիցների գործառույթների ցանկ, ստեղծել աշխատանքի նկարագրություններ և աշխատանքային պայմանագրերի ձևեր, կատարողականի գնահատման գործիքներ, ցուցանիշների ու չափորոշիչների բալանսավորված համակարգ:
«Մենք հաջողությամբ հասանք ծրագրի նպատակներին և գործընթացի շնորհիվ իրականացրինք անհրաժեշտ փոփոխությունները», - ասում է Մարուքյանը՝ գնահատելով Գլոբբինգի ձեռքբերումները համագործակցությունից։ «Դրամաշնորհը հիմնականում օգնել է արագացնել ինստիտուցիոնալացման գործընթացները, որոնք մենք արդեն սկսել էինք, և բարձրացնել դրանց ընդհանուր արդյունավետությունը: Այլապես, առնվազն մեկ-երկու տարի ավել ժամանակ կծախսեինք՝ հասնելու համար այնտեղ, որտեղ ցանկանում էինք»։
Կարևոր ներքին փոփոխությունները
Ինչպես պարզաբանում է Մարուքյանը, ընկերության համեմատաբար մեծ չափերը և խորհրդատվական դրամաշնորհի բնույթը դժվարացնում են առաջին հայացքից դրա ազդեցությունը ներկայացնելը։ «Քանի որ նախագիծը կոչված էր բարելավելու կադրերի հետ կապված գործընթացները, ընթացակարգերը և փաստաթղթերը, ազդեցությունը հիմնականում ներքին էր: Ահա թե ինչու ընկերության արտաքին իմիջը, նրա առցանց ներկայությունը կայքում և սոցիալական մեդիայում տեսանելիորեն չեն փոփոխվել»:
Այնուամենայնիվ, Մարուքյանը համոզված է, որ «ԵՄ-ն բիզնեսի համար» նախաձեռնության աջակցությունը ընկերությունը բարձրացրեց մի նոր մակարդակի, որտեղ իրենք տեսնում են հետագա աճ և արդյունավետ զարգացում; և վստահ է, որ դա ընկերությանը կբերի ավելի բարձր վարկանիշ: Գլոբբինգը վերակազմավորել ու արդիականացրել է ընթացակարգերն՝ իր աշխատակիցներին և հաճախորդներին կազմակերպության տեսլականի ուղղությամբ ավելի սահուն ուղեկցելու համար:

Many great initiatives start from a simple idea that is intended to solve a human-interest issue. As a small market and landlocked country, Armenia is not a target market for many big world businesses. Yet, its people also want to have the best—the most beautiful, the most cost-effective and the most functional things available. The idea of bringing the best that world has to offer to customers in Armenia was born 7 years ago and became Globbing.
Growing rapidly
Established in Yerevan in 2015, Globbing, the Global Shipping LLC, specializes in providing online shopping and delivery solutions to individuals and legal entities across Armenia. Over the course of 7 years, the company has opened 5 branches in Armenia and a branch in Stepanakert in Nagorno Karabakh, more than 170 lockers—with the largest locker network in the country—and set up Globbing Kazakhstan and Globbing Uzbekistan.
Yet, this rapid growth has led to some organisational problems associated with the lack of personnel management systems. This, in turn, led to a decline in labour productivity, a labour drain, and so on. At this point, the company learned about the “Advice for Small Business” programme supported by the EU4Business initiative and implemented by the European Bank of Reconstruction and Development (EBRD). Globbing applied for support in organisational development and human resource management to increase HRM effectiveness, revise Globbing’s organizational structure, and develop system of incentives and feedback mechanisms.
Solving problems
“Before we received these advisory services, the company had already started standardising and institutionalising HR processes, procedures and documentation,” says Krist Marukyan, the Administrative Director at Globbing. “The consultants helped us to boost the process.”
Marukyan continues: “I was a Globbing customer myself since 2017, and have always admired the huge logistical system the company founders set up across the whole world. I joined Globbing exactly a year ago. Today, my main responsibilities include managing change related to the company's transition to corporate governance tools, processes, procedures, setting up checks and balances and eliminating conflicts of interest.”
Globbing received a grant worth €12,611 in December 2021, of which €5,405 was paid by the company, which helped to generate an organisational chart, to put together a compliance check-list for organisational policies, and to carry out SWOT, PEST and Porter's five forces analyses. Thanks to the funding, Globbing prepared an HRM function diagnosis report, organisational policies for HR functions, a human resource plan, a list of functions for departments and employees, job descriptions and employment contracts forms, performance appraisal tools, balanced scorecards, and KPIs.
“We successfully achieved the objectives of the project and made certain necessary adjustments once we went through the process,” says Marukyan, assessing Globbing’s gains from the cooperation programme. “The grant has mainly helped to speed up the institutionalisation processes that we had already started and to increase their overall effectiveness. It would otherwise have taken at least a year or two longer for us to get where we wanted to be.”
Key internal changes
As Marukyan explains, the comparatively large size of the company and the nature of the advisory grant make it hard to present the impact on first glance. “Since the project was meant to improve HR related processes, procedures and documentation, the impact was mostly internal. This is why the external image of the company, its online presence through the website and social media have not visibly been affected by this activity.”
Nevertheless, Marukyan is convinced that the EU4Business support brought the company to a new level where they see further effective development and growth and is confident that it will bring the company a higher profile. Globbing re-organised its structure and procedures to move smoothly its employees and customers to its vision.