Հայաստանյան «Ֆիտոյի» թեյի համադրությունները պատրաստվում են նոր շուկաների նվաճմանը
Սահմանամերձ Ներքին Ծաղկավան գյուղը, որ «ծաղիկների ավան» է նշանակում, գտնվում է Տավուշի մարզի փարթամ անտառներում, որտեղ կան բազմաթիվ խոտաբույսեր՝ հայտնի իրենց առողջարար հատկություններով: Հենց այստեղ է, որ Ասիրյանների ընտանիքը սկսեց իրենց «Ար Ֆիտո Ֆարմ» կոչվող փոքր բիզնեսը՝ տեղական խոտաբույսերի բուժիչ ուժը Հայաստանի այլ մարզեր և ավելի հեռուն հասցնելու համար:
Թեյի ավանդույթները՝ փաթեթավորված «Ար Ֆիտո Ֆարմ»-ում
Տնային պայմաններում պատրաստված առաջին բուսական թեյերն Ասիրյանների երեք սերունդների անսահման նվիրումի արդյունքն էին՝վայրի բույսերի հավաքելուց և համադրությունից մինչև չորացում և փաթեթավորում: Սվետլանա տատն ընտանիքում առաջինն էր, որ ուսումնասիրեց թեյի արտադրության գաղտնիքներն ու փոխանցեց դրանք հաջորդ սերունդներին:
«Իմ հայրը՝ Արմեն Ասիրյանը, ընկերությունն հիմնել է 2005թ.-ին», - ասում է «Ար Ֆիտո Ֆարմ»-ի փոխտնօրեն, 25-ամյա Արմինե Ասիրյանը: «Սա ընտանեկան բիզնես է, որի յուրաքանչյուր անդամ կատարում է որոշակի պարտականություններ: Մենք մանրակրկիտ ընտրում և հավաքում ենք վայրի խոտաբույսերը Հայաստանի վայրի մարգագետիններից, զգուշորեն մշակում դրանք` պահպանելու համն ու համը, ապա մեկտեղում դրանց հաճելիությունն ու օգտակարությունը: Մեր թեյերը թեյի տուփի մեջ մի փոքր Հայաստանի են նման»:
Տարիների ընթացքում ընկերությունը մեծացրել է իր արտադրության ծավալները «Ար Ֆիտո Ֆարմ» ապրանքանիշի ներքո՝ ստեղծելով նոր աշխատատեղեր Հայաստանի տարբեր տարածքներում: Մասնագիտությամբ մշակութաբան, Ասիրյանը խոստովանում է, որ անցած ուղին ոգևորիչ էր, բայց ոչ առանց մարտահրավերների:
Ծավալների մեծացման հետ մեկտեղ ընկերությունը բախվեց իր հնարավորություններն ընդլայնելու, կարողությունները խթանելու և նոր շուկաներ մտնելու անհրաժեշտությանը` առաջատարի դիրքերում մնալու համար: Այս հանգրվանում Ասիրյաններին աջակցության ձեռք մեկնեց «Արևելյան գործընկերություն՝առևտրի համար պատրաստ. ԵՄ-ն՝ բիզնեսի նախաձեռնություն» ծրագիրը, որն իրականացվում է Միջազգային առևտրի կենտրոնի (ՄՏԿ) կողմից և ԵՄ աջակցությամբ:
Մի փոքր Հայաստան. նոր կայք, ապրանքանիշ, փաթեթավորում
«Բուսական թեյերի հետ մեկտեղ մենք այժմ արտադրում ենք թեյերի նոր շարք՝ ամենօրյա օգտագործման համար»,- ասում է Ասիրյանը: «Սա շուտով վաճառքի կհանվի սուպերմարկետներում և մթերային խանութներում»:
Ի սկզբանե, «Ար Ֆիտո Ֆարմ»-ի թեյերը հասանելի էին միայն բուժման համար և միայն դեղատներում: ԵՄ աջակցությունը ընկերությանը հնարավորություն տվեց մշակելու թեյի նոր բրենդ, որը բաղկացած է թեյերի 10 համադրություններից՝ նաև դիզայնի ու համադրությունների միջազգային փորձի ներդրման շնորհիվ:
«Նոր փաթեթավորումն առանձնանում է իր յուրահատուկ դիզայնով, ինչը մեզ մրցակցային առավելություն է տալիս ինչպես տեղական, այնպես էլ միջազգային մակարդակում», - նշում է Ասիրյանը:
Ավելին, «Ար Ֆիտո Ֆարմ»-ում արդեն գործում են Վտանգների վերլուծության և հսկման կրիտիկական կետերի (HACCP) կառավարման համակարգի սկզբունքները, ինչն ավելի մեծ ազդեցություն կունենա միջազգային շուկաներում` աճի այլ հնարավորությունների հետ միասին: «Ար Ֆիտո Ֆարմ»-ը շուտով կգործարկի նոր կայքէջ՝ մեծացնելու իր ճանաչելիությունը և կապ հաստատելու նոր գնորդների ու հավանական գործընկերների հետ:
«HACCP-ն ու կայքը աջակցության մի մասն են, որ մենք ստացել ենք տեղական և միջազգային շուկաներում մեր դիրքերն ամրապնդելու համար», - ասում է Ասիրյանը: «Մենք ավելի քան 15 տարի ընտրում ենք լավագույն խոտաբույսերը, և մեր ստացած եզակի օգնությունը նպաստեց աշխատանքների ակտիվացմանը` ընկերության աճի և նոր աշխատատեղերի ստեղծման հեռանկարով»:

The border village of Nerkin Tsaghkavan, which means “the place of flowers,” is nestled in the lush forests of the remote Armenian province of Tavush, home to a variety of herbs famous for their health benefits. This is where the Asiryan family started their little business called “Ar Phyto-Pharm,” to bring the healing power of local herbs to other provinces of Armenia and beyond.
Tea traditions packed at “Ar Phyto Pharm”
The first home-produced herbal teas were the result of the infinite passion of three generations of Asiryans, who did everything, from harvesting in the wild and blending, to drying and packaging. Grandmother Svetlana was the first in her family to delve into the secrets of tea-production and pass them on to the next generation.
“My father, Armen Asiryan, established the company in 2005,” says 25 year-old Armine Asiryan, Ar Phyto-Pharm’s Deputy Director. “This is a family-owned business with every member carrying out specific duties. We carefully select and collect wild herbs from the natural wild meadows of Armenia, delicately process them to preserve all the flavour and taste, and then pair their usefulness with pleasure. Our teas are like a little bit of Armenia in a tea pack.”
Over the years, the company increased its production volume under the Ar Phyto-Pharm brand, generating new jobs in different areas of Armenia. A culturologist by profession, Asiryan admits that the journey has been exciting, but not without its challenges.
As volume increased, the company faced the need to expand its facility, boost capacity and enter new markets to stay ahead of the game. At this juncture, the “Eastern Partnership: Ready to Trade—an EU4Business initiative” project implemented by the International Trade Centre (ITC) and supported by the EU under its EU4Business initiative stepped in to help the Asiryans.
A bit of Armenia: A new website, branding, packaging
“Along with medicinal herbal teas, we’re now producing a new line of teas for daily consumption,” says Asiryan. “This will soon become available for sale in supermarkets and grocery stores.”
Originally, Ar Phyto-Pharm teas were available only for health treatments and only in pharmacies. EU support allowed the company to develop the branding and packaging of a new product line consisting of 10 tea blends thanks to international expertise on design and blends.
“The new packaging stands out for its unique design, which gives us a competitive edge both locally and internationally,” notes Asiryan.
Moreover, the Hazard Analysis Critical Control Points (HACCP) international food safety system is already in place at Ar Phyto Pharm, which will bring it wider exposure to international markets along with other opportunities for growth. Ar Phyto-Pharm will soon launch a new website to raise its profile and connect it with new buyers and potential partners.
“The HACCP and the website are part of the support we have received to strengthen our position in the local and international markets”, says Asiryan. “We’ve been picking the best herbs for more than 15 years but the unique assistance we received helped intensify our work to grow the company and generate new jobs.”