Նախ՝ որակ. ընտանեկան ֆերման ձևափոխվում է ԵՄ-ի աջակցությամբ
Հինգ տարի առաջ ՀՀ Արմավիր քաղաքում Տարոն Երիցյանը սկսել է զբաղվել թռչնաբուծությամբ: Այժմ, շնորհիվ 2017 թվին Եվրամիության տրամադրած աջակցության, նրա փոքրիկ ընտանեկան ֆերման վերածվեց ձվի և ճտի լիովին կազմավորված արտադրության՝ գրանցելով կրկնակի աճ:
Արտադրության ծավալման և աճի ապահովման հարցում մեծ նպաստ է բերել «Տարածաշրջանային ՓՄՁ-ների մրցունակության խթանում» ծրագիրը, որը համաֆինանսավորել է Եվրամիությունն իր EU4Business նախաձեռնության շրջանակներում և իրականացրել են Հայաստանի փոքր և միջին ձեռնարկատիրության զարգացման ազգային կենտրոնը (ՓՄՁ ԶԱԿ) և գործընկեր կազմակերպությունները:
Իր ձեռնարկատիրական կարողությունները զարգացնելու և բիզնեսը խթանելու նպատակով՝ Երիցյանն անցյալ սեպտեմբերին մասնակցեց «Հաջող սկիզբ» սկսնակ գործարարների ձեռներեցության աջակցության ծրագրին: Արդյունքում գործարարը զգալիորեն բարելավեց իր ձեռնարկատիրական հմտություններն ու ձեռք բերեց կառավարման, շուկայավարման և արտադրության պլանավորման գիտելիքներ ու հմտություններ, որոնք բոլորն էլ անհրաժեշտ են բիզնեսն արդյունավետորեն վարելու համար:
Ստացած ֆինանսական աջակցության շնորհիվ՝ Տարոն Երիցյանը կարողացավ վերակառուցել և վերակահավորել իր տարածքները, ձեռք բերել ժամանակակից ինկուբատոր և ապրանքի առաքման ավտոմեքենա: Արդյունքում արտադրությունն ընդլայնվել է, որակը երաշխավորվել է, և ստեղծվել է մեկ նոր կայուն աշխատատեղ:
«Հինգ տարվա փորձս հաստատում է, որ շեշտը պետք է դնել միայն որակյալ արտադրանքի վրա, և մենք ջանք չենք խնայում մեր սպառողների պահանջմունքները առավելագույնս բավարարելու համար»,- ասում է Երիցյանը:
Գործարարի շուկայավարման կարողությունների զարգացման և շուկայում արտադրանքի պատշաճ ներկայացման նպատակով՝ «Ռազմավարական զարգացման գործակալություն» ՀԿ-ն մասնագիտացված խորհրդատվություն տրամադրեց շուկայում արտադրանքի ճանաչվածության բարձրացման, փաթեթավորման բարելավումների, վաճառքի կազմակերպման և այլ ուղղություններով:
Երիցյանի ընկերությունն այժմ գործում է շուկայում և ներկայանում է ծրագրի շրջանակներում մշակված նոր «Կարմիր կատար» ապրանքանիշի ներքո:
Խորհրդատվության արդյունքում Տարոն Երիցյանը կարողացավ ընդլայնել իր տեսականին և սկսեց տնական հավկիթ արտադրել շուկայի համար: Ֆերմայում արտադրվող հավկիթներն առանձնանում են իրենց կճեպով, դեղնուցի մուգ գույնով ու գերազանց համով, և այդ ամենը արտադրանքն ավելի մրցունակ է դարձնում շուկայում:
“Տարածաշրջանային ՓՄՁ-ների մրցունակության խթանումը» Եվրամիության ֆինանսավորմամբ իր EU4Business նախաձեռնության շրջանակներում իրականացվող ծրագիր է: Ծրագիրն ուղղված է տարածաշրջանային ՓՄՁ-ների մրցունակության աճին և զբաղվածության հնարավորությունների ստեղծմանը ՀՀ Լոռու, Սյունիքի և Արմավիրի մարզերում՝ կենտրոնանալով սննդի արդյունաբերության և զբոսաշրջության ոլորտների վրա: Այն խթանում է ձեռներեցության զարգացումը՝ նպաստավոր պայմաններ ստեղծելով ստարտափների համար և ուժեղացնելով տեղական ՓՄՁ-ների կարողությունները, միաժամանակ նաև համապատասխան հմտություններ տալով աշխատանք փնտրողներին և զարգացնելով տեղական կարողությունները՝ ի նպաստ տնտեսական զարգացմանն ուղղված նախաձեռնությունների հետագա խթանման:

Taron Yeritsyan has been engaged in poultry farming in Armavir city in Armenia for five years. Now, thanks to support provided by the EU in 2017, his small family farm has hatched into a fully-fledged egg and chick production, recording double growth.
A major contribution to the expansion and growth came from the ‘Boosting Competitiveness of regional SMEs’ project, co-funded by the European Union under its EU4Business initiative, and implemented by the Small and Medium Entrepreneurship Development National Centre of Armenia (SME DNC) and its partner organisations.
In order to develop his entrepreneurial capacities and help to boost his business, Yertitsyan took part last September in the project’s ‘Successful Start’ start-up business support programme. As a result, the entrepreneur significantly improved his business skills, gained profound knowledge and skills in management, marketing, and production planning, all of which are necessary for running a business effectively.
Thanks to the financial support he received, Taron Yeritsyan was able to reconstruct and refurbish his premises, acquire a modern incubator and delivery car. As a result, production has been considerably expanded, the quality is ensured and one new sustainable job has been created.
“My five years of experience assures me that we should focus only on quality products, and we do our best to satisfy the needs of our consumers,”says Yeritsyan.
To help him develop business marketing capabilities and present his products properly in the market, specialised advice was provided by the ‘Strategic Development Agency’ NGO on how to enhance product recognition in the market, packaging improvements, sales management, and more.
Yeritsyan’s company is now operating in the market under the new brand ‘Red Qatar’, which has been developed within the framework of the project.
As a result of the consultation, Taron Yeritsyan was able to expand his range and started producing homemade eggs for the market. The eggs produced on the farm stand out by their shells, the dark colour of their yolks, and their excellent taste, all of which make the product more competitive in the market.