Գյուղատնտես Գարեգին Մուրադյանն արդեն 5-6 տարի Շիրակի մարզի Թավշուտ գյուղում զբաղվում է ելակի մշակմամբ մի դաշտում, որը ծածկված է միայն ցանցով՝ առանց տաքացման հնարավորության, առանց հավելյալ «ճոխությունների»։ Ասում է՝ լավ էլ ստացվում է։
«Սկզբից դե ես էլ չէի հավատա արդյունքին, բայց հետո սիրահարվեցի, ինչխ-որ քաշեց անընդհատ, մտա-հելա, սկսեցի սիրել էս գործը», – նշում է Գարեգինը, որ մինչև 2017 թվականը երբեք չի զբաղվել գյուղատնտեսությամբ։
Նա նշում է, որ նախորդ սեզոնին մեկ հեկտար տարածքից ստացել է մոտ 1,6 տոննա ելակ, որը վաճառել կամ բաժանել է։ Կատակում է՝ «էն կերածները չհաշված»։
Հայաստանի գյուղոլորտում, սակայն, Մուրադյանի նման հաջողակները ավելի հաճախ բացառություն են, քան օրինաչափություն։ Գյուղատնտեսության մեջ զբաղվածներին այսպիսի օրինակներն անհասանելի են թվում՝ ֆինանսական ներդրումների, ենթակառուցվածքների ու եղանակային առանձնահատկությունների պատճառով։
Արմավիրի մարզի Խորոնք գյուղում ջերմոց ունեցող Վարդան Խաչատրյանը նշում է, որ իրենց մոտ այս տարբերակը չի աշխատի։ Եվ խնդիրը ջրի հասանելիությունն է։
Խաչատրյանի դեպքում ջերմոցը եկամուտի աղբյուր է։ Իսկ Շիրակի մարզի Լեռնակերտ գյուղից Մարտուն Վարդանյանն իրենց հողերն օգտագործում է ընտանիքի համար բերք ստանալու նպատակով։ Նա էլ որպես իրենց գյուղին հատուկ խնդիր ավելացնում է ցուրտ եղանակը։ Լեռնակերտը Արագածի փեշերին է՝ լեռնային տարածքում։
Վարդանյանը բացատրում է, որ ջերմոցների կառուցման դեպքում գազի ծախսը ավելի շատ կլինի, քան օրինակ Արարատյան դաշտում, և իրենց ապրանքը մրցունակ չի լինի։
Այս խնդիրները, սակայն, ծանոթ են նաև Գարեգին Մուրադյանին։ Փաստն այն է, որ Գարեգին Մուրադյանը ելակի մշակությամբ զբաղվում է ոչ թե բամբակի մեջ գտնվող որևէ բնակավայրում, այլ Հայաստանի ամենաբարձրադիր ու ամենացուրտ տեղերից մեկում․ Թավշուտ գյուղը, որտեղ նա բերք է ստանում, Աշոցքի տարածաշրջանում է։
ՏԿԵՆ տվյալներով՝ Աշոցքի տարածքի ամենացածր կետը 1968 մետր է, առավելագույնը՝ 3196 մետր։ Տարվա 46%-ն Աշոցքում սառնամանիքներ են լինում, տարվա 43%-ը համայնքը ձյունածածկ ունի։
Երբ հետադարձ կապով Վարդանյանին և Խաչատրյանին տեղեկացնում ենք Մուրադյանի հաջողված օրինակի մասին, հետաքրքրվում են։ Բայց նաև մատնանշում են, որ կարող են լինել սահմանափակումներ։ Ելակի նորմալ բերք ստացող Մուրադյանը հաստատում է՝ ամեն մարդու մոտ չէ, որ ստացվել է։
«Իսկականից Հայաստանով մեկ զարմացել են, որ մենք 2100 մետր բարձրության վրա ենք, ու շատ ընտիր, որակով ելակ ենք ստանում», – բացատրում է Մուրադյանը։
Ցրտի մասով նա նշում է, որ ձմռանը ձյունը ծածկում է բույսերը, դրանք, ընդհակառակը, չեն մրսում։ Ավելի վատ է լինում, երբ ձյունածածկույթ չի լինում, ինչպես այս տարի։ Նրա խոսքով՝ բույսերը դրսից են մրսել, բարեբախտաբար՝ արմատները չեն վնասվել, և հետո աճը շարունակվել է, և բիզնեսի ապագային չի սպառնում։
Վիճակագրությունը, սակայն, ցույց է տալիս, որ Հայաստանում գյուղատնտեսությունը լիարժեք որպես բիզնես դեռ չի ընկալվում։ Մասնավորապես Երևանի հարևանությամբ գտնվող մարզերում ստացված բերքի կամ կենդանական ապրանքների մեծ մասը վաճառում են, իսկ մյուս մարզերում այդ ցուցանիշը շատ ցածր է։ Այսինքն Երևանից հեռու մարզերում հենց գյուղերում են սպառում իրենց բերքը։ Ու քանի որ քիչ են վաճառում, քիչ էլ արտադրում են։
«Հայաստանի աշխարհագրական տեղադիրքը, գոտիականությունը և այլ գործոններ այնքան մեծ բազմազանության հնարավորություն է ստեղծում, որ եթե ճիշտ կիրառեն տեխնոլոգիաները, կարող են ավելի լավ արդյունք ստանալ», – Ampop Media-ի հետ զրույցում նշում է կանաչ գյուղատնտեսության փորձագետ Վարդան Թոռչյանը։
Մասնագետը բացատրում է, որ նոր տեխնոլոգիաների ներդրման ծախսերի մեծությունը կախված է նաև մշակաբույսերից, ջրի որակից և այլն։
«Միջինում մեկ հեկտարի հաշվով կաթիլային ոռոգման համակարգ տեղադրելու ծախսերը մոտավորապես արժենում են 5-6 հազար դոլարի սահմաններում, հակակարկտային ցանցերը՝ մոտ 14-15 հազար դոլարի սահմաններում», – նշում է նա՝ ավելացնելով, որ գյուղացիների մեծ մասը դրանից էլ ավելի մեծ վարկեր է սպասարկում, և դա անում է գյուղատնտեսական արտադրանքի հաշվին։ Եվ խնդիրը այնքան էլ գումարի բացակայության մեջ չէ։
Նրա խոսքով, եթե նույնիսկ շատ գյուղացիների անվճար այդպիսի համակարգեր առաջարկեն, նրանց մեծ մասը կհրաժարվի, և դա իրենք գիտեն նաև փորձով։
«Գումարի առկայությունը անհրաժեշտ բացարձակ կամ միակ պայմանը չէ նոր տեխնոլոգիա ներդնելու համար։ Ավելի մեծ պայման է մարդու գիտակցումը, թե իրեն դա ինչու է պետք, իրեն դա ինչ կտա։ Ամենամեծ խնդիրն այն է, որ մարդիկ իրենք իրենց չեն հավատում, ուր մնաց իրենց հարևանին հավատան։ Իրենց պետք է ժամանակ, որ իրենք ինչ-որ բան անեն և հենց իրենց փորձի վրա համոզվեն, որ դա կաշխատի», – բացատրում է փորձագետը։
Այդ փորձ-փորձարկումը, ըստ Թոռչյանի, կարող է տևել 7-10 տարի, բայց փաստ չէ, որ դրանից հետո էլ փորձարկողի համար պարզ կլինի, թե ինչու ստացվեց կամ ինչու չստացվեց։ Այս դեպքում կարևոր է, որ մարդիկ ուղղակի հավատան, միանգամից ներդնեն նոր տեխնոլոգիաները։
Թոռչյանը նաև հիշեցնում է, որ կառավարությունը հիմա աջակցում է այդպիսի նոր տեխնոլոգիաների ներդրմանը, բայց դրանից հաճախ օգտվում են ոչ թե գյուղացիներ, այլ գյուղի հետ երբևէ կապ չունեցած մարդիկ, որոնք ուղղակի կարդացել, ուսումնասիրել ու որոշել են ներդրում անել։ Նրանցից շատերը քաղաքներում ապրող մարդիկ են։
Նույն կերպ և ելակ արտադրող Գարեգին Մուրադյանը նախկինում չի ունեցել գյուղատնտեսության մեջ աշխատելու փորձ։ Ծախսերի մասով Մուրադյանը հաստատում է, որ բոլոր այդ ենթակառուցվածքները նախնական ներդրում՝ փող են պահաջում։ Սրա լուծումը Մուրադյանը գտել է միջազգային դոնորների զարգացման ծրագրերում։ Մասնավորապես ՄԱԿ-ի ֆինանսավորմամբ։
«Էդպես հակակարկտային ցանցով, կաթիլային ոռոգմամբ իրանք շինեցին։ Մենք մենակ հողը տրամադրեցինք և ցանկապատեցինք, մնացածը իրենք տվեցին։ Ու էդպես ես սկսեցի զբաղվել», – պատմում է նա։
Սկզբում 1000 մետր այգու կեսը եղել է ելակ, կեսը՝ ազնվամորի։ Հետո «Հայաստանում ԵՄ Կանաչ գյուղատնտեսության նախաձեռնություն» (EU GAIA) ծրագրով գյուղատնտեսը նոր աջակցություն է ստացել։ Նրա ելակի արտադրությունը վերածվել է ցուցադրական-ուսուցողական կենտրոններից մեկի, որոնցով ԵՄ-ն փորձում է Հայաստանում տարածել կայուն գյուղատնտեսության ծրագրերը։
«Այնքան ուրախ եմ, որ մեր շահառուները հիմա օրինակ են ծառայում հենց մեր ծրագրին դիմելու համար, որ կա այդպիսի հնարավորություն։ Օրինակ, մենք ունենք նաև խորը գյուղում շահառու, որը գտել է մեզ, ու մենք նրան հիմա արևային կայան ենք տալիս կամ կաթիլային ոռոգման համակարգ և այլն։ Այսինքն մարդիկ, ուրիշների ստացվածը տեսնելով, հավատում են, որ կարող են իրենք էլ դիմել։ Եվ լավ է, որ մեր ֆերմերները սիրում են իրար նայել, ասել՝ դե որ ինքն անում է, ես էլ անեմ», – նշում է ծրագրի հաղորդակցության ղեկավար Էմմա Պետրոսյանը։
Մասնագետը նաև բացատրում է, որ լավ օրինակը տարածելը հենց իրենց նպատակներից է, և դա անում են փորձացուցադրական կամ ուսումնափորձարարական ֆերմաների միջոցով։ Մոտ 15 այդպիսի ֆերմաներում ցուցադրում են և՛ նոր տեսակի տեխնիկայի աշխատանքը, և՛ նոր մշակաբույսերի աճեցման տեխնոլոգիան և այլն։
Նա բացատրում է, որ ծրագրի թիրախներից մեկը հյուսիսային մարզերի ագրոբիզնեսի զարգացումն է։ Մյուս թիրախներից է օրգանական գյուղատնտեսության զարգացումը, և դա վերաբերում է արդեն բոլոր մարզերին։
«Ծրագրում ներառված են թե՛ ֆերմերները և առաջնային արտադրողները, թե՛ վերամշակողները, քանի որ պետք է ամբողջ արժեշղթան փակել։ Մենք սկսում ենք առաջնային արտադրությունից և մինչև պատառաքաղ, ինչպես ասում են։ Մենք նաև հետբերքահավաքային ընկերությունների համար ունենք աջակցություն, որ այդ շղթան պահեն և տանեն շուկա», – նշում է Պետրոսյանը։
Սահմանափակումն այն է, որ ծրագիրը կարող է ապահովել սարքավորումներով՝ և՛ հակակարկտային ցանցերով ու կաթիլային ոռոգման համակարգերով, և՛ սառնարաններով ու վերամշակման տեխնոլոգիաներով, բայց ծրագրին դիմողն էլ իր ներդրումը պետք է ունենա, օրինակ՝ տրամադրի հող կամ իրականացնի շինարարություն։
Այս պահի դրությամբ ծրագիրն ավելի քան 160 շահառու ունի Հայաստանի բոլոր մարզերում։ Շահառուները զբաղվում են և՛ այգեգործությամբ, և՛ դաշտային աշխատանքով, և՛ անասնապահությամբ, և՛ թռչնաբուծությամբ։
Թռչնաբուծական այդպիսի ֆերմայի հիմնադիր է նաև Արմինե Մարտիրոսյանը։ Նրա թռչնաբուծարանն արդեն ունի 1200 թռչուն և ընդլայնման հնարավորություն։
«Գյուղատնտեսական ընտանիքից չեմ, ծնվել, մեծացել եմ Քանաքեռում, ուղղակի տատիկս միշտ հավ պահել է, աչքի առաջ ունեցել ենք։ Մեզ թվում էր, թե գիտենք՝ ինչ բիզնես է դա, ու ես և եղբայրս որոշեցինք սկսել նման բիզնես», – պատմում է Արմինե Մարտիրոսյանը։
2016 թ․-ին գնել են հողը, 2018թ․-ին՝ կառուցել թռչնագոմը, 2019 թ․-ին սկսել են թռչնապահությունը։
Դրանից հետո եղել են բարդությունները և, ըստ Մարտիրոսյանի՝ սովորել են իրենց սխալների ու ձախողումների վրա։ Կորուստներ են ունեցել պատվաստումների մասին գիտելիքի պակասից, կորուստներ են ունեցել նոր արտադրողների հայտնվելու և արհեստական ցածր գների հետևանքով, շուկայի անկայունությունից և այլն։
Երկու անգամ օգտվել են օրգանական գյուղատնտեսության և կին ձեռներեցներին աջակցման ծրագրերից։ Հիմա արդեն ունեցածն ավելացնում են․ 600 ճուտ են բերել ու տարեկան մտադիր են ավելացնել 300-400 թռչուն։ Սկզբում վաճառքն արել են դռնից դուռ անհատական պատվերներ հասցնելով, իսկ այս ամիս արդեն արտադրանքը ներկայացված կլինի սուպերմարկետներից մեկի ցանցում։
«Արդեն աջակցության ծրագրերից կախվածություն չունենք, կայուն բիզնես է», – նշում է Մարտիրոսյանը։
EU-GAIA ծրագրի հաղորդակցության ղեկավար Էմմա Պետրոսյանն էլ է նշում այն մասին, որ թեև իրենց աջակցությունը ժամանակավոր է, բայց շատերի մոտ մնում է գիտելիքը և փոխվում է մոտեցումը։ Ավելին, կոնկրետ օրգանական գյուղատնտեսության դեպքում կարելի է նաև տեսնել, թե մասնակիցներից քանիսն են մնում այդ ոլորտում։ Ըստ Պետրոսյանի՝ իրենց շահառուներից 50-60 տոկոսը մնացել է այդ ոլորտում նաև աջակցության ավարտից հետո։
am ua
31.08.2023
Երևանի պատմական շրջանի սրտում պաղպաղակի վայելքի հիասքանչ այս վայրը հաճախորդներին սպասարկել է տարիներ շարունակ: 2017թ. բացումից ի վեր Փինք Բերրին տիրացել է մարդկանց սրտերին իր գունեղ բրենդավորմամբ և հնարամիտ համային միաձուլումներով, ինչի շնորհիվ ընկերությունն արագորեն հայտնվել է տեղական շուկայի առաջին շարքերում:
30.08.2023
Բնական գեղեցկությամբ և մշակութային ժառանգությամբ հարուստ Հայաստանը ոգեշնչում է զբոսաշրջության նվիրված ձեռներեցներին՝ ստեղծելու եզակի փորձառություններ զբոսաշրջիկների համար և զարգացնելու գյուղական համայնքները:
27.07.2023
Վերջին տարիներին կրթությունը զգալի վերափոխումների է ենթարկվում, որտեղ տեխնոլոգիան առանցքային դեր է խաղում ուսուցման նոր ուղիներ և մեթոդներ ձևավորելու գործում:

Strawberries in the snow: overcoming resistance to introduce new technologies in Armenian agriculture
Farmer Garegin Muradyan has been growing strawberries for 5-6 years in the village of Tavshut, in the Shirak region of Armenia, on a field that is covered only with a net, without the possibility of heating, without additional “excesses”. He says he’s doing well.
“At first I didn’t believe in the result either, but then I fell in love, started to love this business,” says Garegin, who until 2017 had never been involved in agriculture.
He says that last season he harvested about 1.6 tons of strawberries from one hectare of land, which he sold or distributed, “except for the ones we ate,” he jokes.
However, in Armenia’s agricultural sector, successful people like Muradyan are more often the exception than the rule. Such success seems beyond reach to many of those working in agriculture due to the need for financial investments, infrastructure and weather conditions.
Vardan Khachatryan, who runs a greenhouse in the village of Khoronk in the Armavir region, says planting strawberries wouldn’t work for them. And the problem is access to water, with no irrigation system and not enough money to install his own.
In Khachatryan’s case, the greenhouse is a source of income. But Martun Vardanyan from the village of Lernakert in the Shirak region uses his land to grow crops for his family. He also adds cold weather as a problem specific to their village. Lernakert is located on the slopes of Aragats, in a mountainous area.
Vardanyan explains greenhouses are not an option for him, as gas consumption will be higher than, for example, in the warmer Ararat Valley, and their production would not be competitive.
However, these problems are familiar to Garegin Muradyan. The fact is that Garegin Muradyan grows strawberries not in some settlement with favorable conditions, but in one of the highest and coldest places in Armenia. The village of Tavshut, where he harvests, is located in the Ashotsk region.
According to the Ministry of Territorial Administration and Infrastructure, the lowest point of the Ashotsk region is 1,968 metres, the highest is 3,196 metres; 46% of the year in Ashotsk is frosty, 43% of the year the region is covered with snow.
When we inform Vardanyan and Khachatryan about Muradyan’s successful example, they get curious. But they also indicate that there may be limits. Muradyan, who has a normal crop of strawberries, confirms that not everyone succeeds.
“Actually, the whole of Armenia was very surprised that we are at an altitude of 2,100 meters and we get very good quality strawberries,” explains Muradyan.
Regarding the cold, he notes that in winter the snow covers the plants, and they do not freeze. It’s actually worse when there is no snow cover, as was the case this year. According to him, the plants caught a cold outside, but fortunately, the roots were not affected, and the growth continued.
Statistics, however, show that agriculture in Armenia is not yet perceived as a full-fledged business. In particular, most of the crop or livestock production produced in the regions neighboring Yerevan is sold, unlike in outlying regions. In other words, in the regions far from Yerevan, farmers consume their harvest in the villages. And since they sell less, they produce less.
“Armenia’s geographic location, zoning and other factors create the opportunity for so much diversity that with the right use of technology, you can get the best result,” says organic farming expert Vardan Torchyan.
The expert explains that the cost of implementing new technologies also depends on crops, water quality, etc.
“On average, the cost of installing a drip irrigation system per hectare is about $5,000-6,000, and anti-hail nets are about $14,000-15,000,” he notes, adding that most of the farmers service loans larger than the specified amount, and they do so at the expense of agricultural products. And the problem is not so much the lack of money.
According to him, even if many farmers are offered such systems for free, most of them will refuse, and he knows this from his experience.
“The availability of money is not an absolute or the only necessary condition for the introduction of new technologies. A more important condition is one’s awareness of why you need it, what it will give you. The biggest problem is that people don’t believe in themselves, let alone believe in their neighbour. They need time to do something themselves and see that it will work,” the expert explains.
According to Torchyan, a test-experiment can last 7-10 years, but even then it may not be clear to the tester why it worked or why it didn’t. In this case, it is important that people just believe and immediately introduce new technologies.
Torchyan also recalls that the government now supports the introduction of new technologies, but often it is not the villagers who benefit from this, but people who have never had anything to do with the village, who simply read, studied and decided to invest. Most of them are people living in cities.
Indeed, strawberry grower Garegin Muradyan had no experience in agriculture. As for costs, Muradyan confirms that all these infrastructures require initial investments, money. Muradyan found a solution to this problem in the development programmes of international donors. In particular, with funding from the United Nations.
“They set up an anti-hail nets and drip irrigation system. We only provided the land and fenced it, and they did the rest of the job. That’s how I started doing this,” he says.
In the beginning, half of the 1,000 metre garden was planted with strawberries and half with raspberries. The farmer then received additional support with the “EU Green Agriculture Initiative in Armenia” (EU GAIA) project, including a two-wheel tractor, an extended irrigation system and more anti-hail nets. His strawberry production has now turned into one of the showcase training centres through which the EU tries to promote sustainable agriculture programmes in Armenia.
“I am so glad that our beneficiaries are now serving as an example to apply to our programme, that there is such an opportunity. For example, we have beneficiaries from remote villages who found us and we are now giving them a solar plant or a drip irrigation system and so on. In other words, people, seeing what others have received, believe that they can also apply. And it’s good that our farmers like to look at each other and say, ‘Well, if he’s doing it, I’ll do it too’,” says Emma Petrosyan, the project’s communication manager.
The specialist also highlights that spreading good practices is one of their goals, and they do this through demonstrative or educational experimental farms. About 15 such farms demonstrate both the work of new types of equipment and the technology of growing new crops.
She explains that one of the targets of the project is the development of agribusiness in the northern regions of Armenia. One of the other targets is the development of organic agriculture, and this applies to all regions.
“The programme includes both farmers and primary producers, as well as processors, because the entire value chain must be closed. We start from primary production and work our way up to the fork, as they say. We also have support for post-harvest companies to maintain that chain and bring it to the market,” Petrosyan notes.
The programme can provide equipment, both with anti-hail nets and drip irrigation systems, and with refrigerators and recycling technologies, but the limitation is that the applicant for the project must also have a contribution, for example, provide land or carry out construction.
As of now, the project has more than 160 beneficiaries all over Armenia. The beneficiaries are engaged in gardening, field work, animal husbandry and poultry farming.
Armine Martirosyan is the founder of such a poultry farm. Her farm already has 1,200 birds and the possibility of expansion.
“I am not from a farming family, I was born and raised in Kanaker, however my grandmother always kept chickens, they were always in front of our eyes. It seemed to us that we knew what kind of business it was, and my brother and I decided to start such a business,” says Armine Martirosyan.
In 2016, they bought the land, in 2018 they built the poultry house, and in 2019 they started poultry farming.
After that, there were complications and, according to Martirosyan, they learned from their mistakes and failures. There have been losses due to lack of knowledge about vaccinations, the emergence of new producers and artificially low prices, market volatility, etc.
Twice they benefited from the support programmes for organic agriculture and women entrepreneurs. Now they are expanding what they already have. They brought 600 chicks and plan to add 300-400 birds annually. Initially, sales were made by delivering individual orders from door to door, but already this month the product will be presented in one of the supermarket chains.
“We are no longer dependent on support programmes, it is a stable business,” says Martirosyan.
Emma Petrosyan, EU-GAIA project Communications Manager, also mentions that although their support is temporary, many people still have knowledge and change their approach. Moreover, in the case of specific organic agriculture, one can see how many of the participants stay in that field. According to Petrosyan, 50-60 per cent of their beneficiaries remained in that sector even after the end of the support.