Միջազգային առևտրի կենտրոնի (ITC) և նրա գործընկերների աջակցության շնորհիվ յոթ հայկական ընկերություններ փետրվարի 12-ից 15-ը Նյուրնբերգում մասնակցեցին օրգանական արտադրանքի BioFach 2020 առաջատար միջազգային առևտրային տոնավաճառին:
Մասնակից ընկերությունները «Առևտրի համար պատրաստ» ծրագրի շահառուներ են, որը ֆինանսավորվում է եվրոպական միության կողմից որպես EU4Business նախաձեռնության մաս և որի նպատակն է Արևելյան Եվրոպայի ՓՄՁ-ներին կապել գլոբալ և հատկապես ԵՄ շուկաներին:
Որպես BioFach-ում ITC-ի աջակցությամբ կազմված պատվիրակություն, հայկական ընկերությունները ներկայացրեցին օրգանական բազմազան արտադրանք՝ ներառյալ չրեր, խոտաբույսեր և հյութեր: ԵՄ «Կանաչ գյուղատնտեսություն նախաձեռնությունը Հայաստանում» և «Օրգանական Հայաստան» գյուղատնտեսական ՀԿ-ի հետ համատեղ, ITC- ն օգնեց ՓՄՁ-ներին կազմակերպել և նախագծել տաղավարը, պատրաստել մարքեթինգային նյութեր և կազմակերպել B2B հանդիպումներ տոնավաճառում:
Ավստրիայի կառավարության և ԵՄ-ի կողմից ֆինանսավորվող «ԵՄ կանաչ գյուղատնտեսություն նախաձեռնություն Հայաստանում» ծրագրի շահառուները նույնպես մասնակցեցին BioFach-ին և ցուցադրեցին իրենց օրգանական արտադրանքը, ներառյալ օրգանական պարարտանյութերը, մեղրը և այլն:
Հայ մասնակիցները շատ ծանրաբեռնված օրեր են ունեցել առևտրի տոնավաճառում` ստանալով առաջարկներ հնարավոր գնորդներից և հույս ունեն, որ վաճառքի համար հաջող տարի կլինի: «Այս տոնավաճառը կարևորագույն նշանակություն ունի օրգանական ապրանք արտադրողների համար», -ասում է «Սիս Նատուրալ» ընկերության արտահանման բաժնի ղեկավար Ռուզաննա Նավասարդյանը, «ITC-ի աջակցությամբ և ԵՄ ֆինանսավորմամբ մենք կարողացանք ըստ արժանվույն ներկայացնել մեր արտադրանքը և ստացանք առաջարկներ ոչ միայն մեր ներկայիս գործընկերներից, այլ նաև պոտենցիալ գնորդներից: Մենք ակնկալում ենք ունենալ նոր երկարաժամկետ գործարար հարաբերություններ»:
BioFach-ը օրգանական ապրանքների համար աշխարհի ամենամեծ տոնավաճառն է: Այն հավաքում է ավելի քան 3,200 ցուցադրող ընկերություններ և մոտ 50,000 առևտրի այցելուներ 130 երկրներից: Այն արդյունաբերության ոլորտի լավագույն մատակարարների և որոշումներ կայացնողների հանդիպման կետն է, ուստի տոնավաճառին մասնակցությունը հնարավորություն կտա հայկական ընկերություններին գտնել վաճառքի նոր հնարավորություններ և գործընկերներ:

Armenian companies showcase their products at BioFach trade fair
Seven Armenian companies participated in the leading international trade fair for organic products, BioFach 2020 in Nuremberg on 12 - 15 February, thanks to support of the International Trade Centre (ITC) and its partners.
The participating companies are beneficiaries of Ready to Trade project, which is funded by the European Union, as part of the EU4Business initiative and aims to connect SMEs from Eastern Europe to global and in particular EU markets.
As part of ITC-supported delegation at BioFach, Armenian companies presented the variety of organic products, including dried fruit, herbs, and juices. Together with the “EU Green Agriculture Initiative in Armenia” and “Organic Armenia” Agricultural NGO, ITC helped SMEs to organize and design the booth, prepare promotional materials, and arrange B2B meetings at the fair.
Beneficiaries of the “EU Green Agriculture Initiative in Armenia”, a project funded by the Austrian Government and EU, also participated in BioFach, and showcased their organic products, including organic fertilizers, honey, etc.
Armenian participants had very busy days at the trade fair collecting offers from potential buyers, and looking forward to successful sales year. “This fair is of outmost importance for organic producers,” says Ruzanna Navasardyan, the Head of Export Department at Sis Natural company, - “Thanks to ITC support and with the EU funding we were able to present our products the best way possible, and received offers not only from our current partners, but also from prospective buyers. We expect to have new long-term business relationships.”
BioFach is the world’s biggest fair for organic products. It brings together more than 3,200 exhibitors and approximately 50,000 trade visitors from 130 countries. It is the meeting point for top suppliers and decision makers in the industry, therefore participation in the fair will enable Armenian companies to find new sales opportunities and partners.