Օգոստոսի 30-ին Երևանում անցկացվեց EU-SMEDA նախագծի կողմից կազմակերպված երկրորդ Ձեռներեց կանանց ակումբը, ուր հավաքվել էին շուրջ հարյուր կանայք:
Ստեղծագործական ոլորտների, տուրիզմի, ՏՏ համակարգի և գործարար խորհրդատվության բնագավառներում աշխատող առաջատար կին ձեռներեցները հավաքվել էին փորձի փոխանակման, նոր գործարար կապեր և համագործակցության հնարավորություններ ստեղծելու նպատակով՝ ազատ գործարար կապերի հաստատման և կլոր սեղանների շուրջ բլից-բիզնես հանդիպման ձևաչափով:
Միջոցառումը պաշտոնապես բացեց Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին: «Կանանց ավելի շատ մասնակցությունը ձեռնարկատիրության ոլորտում և գենդերային ճեղքվածքի նեղացումը (նաև աշխատավարձի չափի հարցում) կնպաստեն մասնավոր հատվածի արդյունավետությանը, որն ավելի շատ աշխատատեղեր է ստեղծում: Մեզ պետք են ավելի շատ կանայք Հայաստանի ստարտափների ոլորտում և ավելի շատ կանայք բիզնեսի բարձրագույն ղեկավար պաշտոններում», - նշեց դեսպանը:
Միջոցառումը EU-SMEDA նախագծի շրջանակներում կազմակերպվում է երկրորդ անգամ: Նպատակն անցկացնել այն ամսական կտրվածքով՝ հայ կանանց մասնակցությունը բիզնեսում ամրապնդելու և հզորացնելու համար:
Այն ֆինանսավորվում է Եվրոպական միության կողմից՝ EU4Business-ի EU-SMEDA (Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում) նախաձեռնության շրջանակներում և աջակցում է Հայաստանի ՓՄՁ-ների համար գործարար և ներդրումային միջավայրի բարելավմանը: Այն նպատակ ունի ամրապնդելու մասնավոր հատվածը, աջակցելու ՓՄՁ-ի համակարգման մեխանիզմներին և խթանելու հետազոտական հաստատությունների ու մասնավոր հատվածի միջև կապերը, ինչպես նաև ապահովելու ֆինանսական միջոցների հասանելիություն ՓՄՁ-ների համար:

Armenian women entrepreneurs gather in Yerevan
Around a hundred women gathered for the second Women Entrepreneurs' Club, organised in Yerevan by the EU-SMEDA project on August 30.
Leading women entrepreneurs representing Creative IndustriesTourismIT and Business Consulting gathered to exchange their experience, build new business connections and cooperation opportunities in a format of free networking and 'Speed Business Dating' around tables.
The event was officially opened by Ambassador Piotr Switalski, Head of the EU Delegation to Armenia “More participation of women in entrepreneurship and the narrowing of the gender gap (also in wages) would contribute to fostering a productive private sector that creates more jobs. We need more women in Armenia's start-up economy and more women in top leadership positions in business,”the Ambassador said.
The event is being organised for the second time in the framework of EU-SMEDA project. The aim is to hold it on a monthly basis, to strengthen and empower the women of Armenia in business.
Funded by the European Union under the EU4Business initiative, the EU-SMEDA project (Support to SME Development in Armenia) supports the improvement of the business and investment climate for SMEs in Armenia. It aims to strengthen the private sector, support SME coordination mechanisms, and foster links between research institutions and the private sector, as well as providing access to finance for SMEs.