Գյումրիի երիտասարդները ցույց են տալիս իրենց տաղանդը ՏՏ ոլորտում` EU4Business ծրագրի օգնությամբ
Հայաստանի Շիրակի մարզի Գյումրի քաղաքի բազմաթիվ երիտասարդներ տեսնում են իրենց ապագան տեղեկատվական տեխնոլոգիաների (ՏՏ) ոլորտում, և Գյումրու տեխնոլոգիական կենտրոնը (ԳՏԿ), որը զարգացել է EU4Business-ի օգնությամբ, հենց այն է, ինչ նրանց պետք է:
ԳՏԿ-ը ոգեշնչող օրինակ է Հայաստանի այլ մարզերի համար: 2017 թ. հոկտեմբերին այս կենտրոնում Եվրոպական միության կողմից ֆինանսավորվող EU4Business նախաձեռնության «Տեխնոլոգիական զարգացման խթանումը Շիրակի մարզում» ծրագրի շրջանակներում և ՀՀ տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարության աջակցությամբ բացվեց տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ինկուբացիոն լաբորատորիա:
Ծրագրի նպատակն է աջակցել Շիրակի մարզի տնտեսական զարգացմանը՝ նվազեցնելով երիտասարդների գործազրկության մակարդակը և զարգացնելով ՏՏ համայնքը և համապատասխան ձեռնարկությունները:
Ինկուբացիոն լաբորատորիան 17-35 տարեկան երիտասարդներին առաջարկում է վեց ամիս տևողությամբ անվճար ծրագրավորման դասընթացներ: Դասընթացներին հաջորդում է հնգամսյա պրակտիկա, որից հետո լավագույն թեկնածուներին տրամադրվում է մշտական աշխատանք ԳՏԿ-ում գործող ընկերություններում:
Ծրագիրը օգնում է ՏՏ ընկերություններին աճել և ստեղծել նոր աշխատատեղեր՝ ակնկալելով աջակցել տեղական ընկերություններում ՏՏ ոլորտի 90 մասնագետների զբաղվածության ապահովմանը: Այս երկամյա ծրագիրը մեկնարկել է 2016 թվականի դեկտեմբերին, որի բյուջեն կազմում է 750 000 եվրո: ԵՄ-ի ներդրումը կազմում է 510 000 եվրո:
Դասընթացների մասնակիցներից մեկը՝ Սոնա Հարությունյանը, բարձր է գնահատում ՏՏ ինկուբացիոն լաբորատորիայի առաքելությունը. «Համալսարանում մենք ձեռք ենք բերել բազային գիտելիքներ: Այս ծրագիրը հնարավորություն տվեց մեզ խորացնել մեր գիտելիքները՝ ՏՏ մասնագիտության մեջ մտնելու համար: Վեց ամսվա ընթացքում մենք զգալիորեն խորացրինք մեր գիտելիքները, որոնք ստացել էինք համալսարանում: Վեցամսյա դասընթացներից հետո մենք քննություն հանձնեցինք և անցանք պրակտիկայի փուլ: Ես իմ պրակտիկան անցկացնում եմ «Սիներջի» ընկերությունում, այն տևելու է 5 ամիս: Մենք պատրաստելու ենք մի նախագիծ, որը մենք կներկայացնենք: Գյումրիում ՏՏ ոլորտը զարգանում է, և կան բազմաթիվ թափուր աշխատատեղեր: Դա մեզ հնարավորություն կտա դասընթացներից հետո մնալ Գյումրիում և չգնալ Երևան»:
Դասընթացին մասնակցելուց և պրակտիկան անցնելուց հետո Արմեն Մովսիսյանն այժմ աշխատում է «Չեսիֆայ» ընկերությունում. «Ավարտելուց հետո մենք կարողացանք մեր հմտությունները կիրառել գործնականում: Մենք քննություններ հանձնեցինք և անցկացրինք պրակտիկան ընկերությունում, որը ցանկանում էր մեզ աշխատանքի հնարավորություն տալ: Այժմ ես աշխատում եմ «Չեսիֆայ» ընկերությունում: Վերջին տարիներին, հատկապես երբ ԳՏԿ-ը տեղափոխվեց նոր մասնաշենք, դա մեծ խթան էր Գյումրիի բնակիչների համար իրենց տաղանդը ՏՏ ոլորտում դրսևորելու համար»:

Youth of Gyumri prove their talent in IT sector, with the help of EU4Business
Many young people from Gyumri in Armenia’s Shirak region see their future in the sector of information technologies (IT), and the Gyumri Technology Centre (GTC) – developed with the help of EU4Business – is exactly what they seek.
The GTC is an inspiring example for other regions of Armenia. In October 2017, an IT incubation laboratory was opened in the centre as part of the ‘Boosting Technological Developments in Shirak Marz’ project, funded by the European Union as part of tis EU4Business initiative, and by the Ministry of Territorial Administration and Development of the Republic of Armenia.
The project aims to supports Shirak’s economic development by reducing youth unemployment and developing the IT community and relevant businesses.
The incubation laboratory offers 17- to 35-year-olds six months of free training on programming. This is followed by a five-month internship, after which the best candidates will be provided with a permanent job at companies operating in the GTC.
The project helps IT companies grow and create new jobs, expecting to facilitate the employment of 90 IT professionals in local companies. This two-year project was launched in December 2016 and has a budget of €750,000. The EU contribution is €510,000.
Sona Harutyunyan, a training participant, rates the IT incubation lab highly: “The knowledge we gained at University is basic. This project has enabled us to deepen our knowledge to enter into the IT profession. In six months we have significantly deepened the knowledge that we received at University. After six months of training, we took an exam and passed to the internship stage. I am doing my internship at the ‘Synergy’ Company and it will last for 5 months. We will prepare a project, which we will be presented. The IT sector in Gyumri is developing and there are many vacancies. This will give us the opportunity to stay in Gyumri after the training and not go to Yerevan.”
After participating in the training and doing an internship, Armen Movsisyan now works at the ‘Chessify’ company: “After graduation, we were able to put skills into practice. We took exams and did an internship at the company, which wanted to give us a chance. Now I’m working at ‘Chessify’. Recently, especially when GTC moved to a new building, it was a great stimulus for Gyumri residents to prove their talent in the IT sector.”