Յանա Պողոսյանը գրաֆիկական պատկերագրանցման միջոցով նկարում է այն, ինչ մարդիկ տարբեր դասընթացների ու ժողովների ժամանակ քննարկում են: Յանան մարդկանց խոսքերն ու մտքերը վերածում է պատկերների, քննարկմանը զուգահեռ այդ պատկերների ցուցադրություն կազմակեպում, ինչը հնարավորություն է տալիս տեղեկատվությունն ավելի հեշտ ընկալել: Այս մեթոդը Հայաստանում դեռ լայն տարածում չունի, բայց, ինչպես Յանան է ասում, հեռանկարային է և աշխարհի շատ երկրներում է տարածված:
Գրաֆիկական դիզայնի մասնագետ Յանա Պողոսյանը արդեն երկու տարի է՝ նաև գրաֆիկական պակերագրանցման (gaphicrecording) աշխատանքով է զբաղվում: Նա այս հմտությունը ձեռք է բերել Եվրամիության համաֆինանսավորմամբ իրականացվող Աջակցություն ՓՄՁ Զարգացմանը Հայաստանում (EU SMEDA) ծրագրի շրջանակներում, որը ֆինանսավորվում է Եվրամիության կողմից: 2017 թվականին մասնակցելով այս դասընթացին, ինչպես ինքն է ասում, մեկ շաբաթում յուրացրել է այդ հետաքրքիր մասնագիտությունը:
Այսօր արդեն նա մտադիր է սեփական դասընթացներն անցկացնել արտերկրում:
«Քանի որ այն շատ տարածված չէ Ռուսաստանում ու Վրաստանում, ես պլանավորում եմ այնտեղ թրեյնինգներ անցկացնել առաջիկայում»,- մեզ հետ զրույցում ասում է Յանա Պողոսյանը:
Նրա խոսքով՝ այս մասնագիտությունն իրեն մեծ հնարավորություններ է տալիս արտերկրում աշխատելու համար, կարող է արտերկրից պատվերներ ընդունել ու իրականացնել: Նա գրաֆիկական պատկերագրանցումն իրականացնում է եռալեզու՝ ռուսերեն, հայերեն և անգլերեն:
«Դասընթացի շրջանակներում մեկ շաբաթվա ընթացքում մեզ սովորեցրին, թե ինչ է գրաֆիկական պատկերագրանցումը: Ճիշտն ասած, այնքան սիրեցի այդ մասնագիտությունը, որ հիմա շատ մեծ սիրով զբաղվում եմ այս գործով: Իհարկե, հիմա Հայաստանում այդքան մեծ պահանջարկ չունի այս մասնագիտությունը, սակայն գնալով տարածում է գտնում»,- ասաց նա:
Յանան չի բացառում, որ աշխատանքի բարելավման արդյունքում ոլորտի ստարտափ կհիմնի, այժմ ուսումնասիրում է շուկան:
Պետք է անընդհատ ինքնակրթվել, նոր գիտելիքներ ունենալ, ասում է Յանա Պողոսյանը: Հայաստանի աշխատանքային շուկան, ըստ նրա, այնպիսին է, որ յուրաքանչյուր լավ մասնագետ կարող է իր տեղը գտնել:
«Չպետք է վախենալ նոր բան սովորելուց: Եվ ես այսօր կարող եմ ասել, որ այսօրինակ ծրագրերը մասնագետներին հնարավորություն են տալիս ավելի կայանալ: Երբ մարդիկ տեսնում են իմ աշխատանքը, շատ են հավանում, բայց ես զգում եմ, որ իրենք համարձակություն չունեն նույնը կրկնելու»,- հավելում է նա: Յանան երիտասարդներին կոչ է անում համարձակ կյանքի կոչել իրենց գաղափարները:
EU SMEDA ծրագրի շնորհիվ իր հմտություններն է բարելավել նաև տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի մասնագետ Արև Համբարձումյանը: Նա այն երիտասարդ մասնագետներից է, ով կարծում է, որ Հայաստանի աշխատաշուկայում լավ հնարավորություններ կան երիտասարդների համար: Նա ոլորտում գործող երկու ընկերությունների տեխնիկական տնօրենն է: Ասում է, որ ոլորտում որակյալ կադրերի պակաս կա:
Արև Համբարձումյանը EU-Smeda-ի շրջանակներում, որպես ընկերություններից մեկի ներկայացուցիչ, մասնակցել է Hannover Messe 2018 ցուցահանդեսին:
«Մեր ընկերությունը երկու ուղղությամբ է աշխատում, մեկը նյութերի թեստավորման սարքերի ավտոմատացումն է, իսկ մյուսը՝ կրթական ոլորտում ծրագրեր ենք ստեղծում: Hannover Messe 2018 ցուցահանդեսը մոտ մեկ շաբաթ տևեց, դրանից զատ մեկ շաբաթ մենք Գերմանիայի տարբեր քաղաքներով ճանփորդում էինք և հանդիպում տաբեր կազմակերպությունների հետ՝ կապեր հաստատելու համար: Դա փորձի փոխանակման մեծ հնարավորություն էր ինձ համար»,- ասում է նա:
Hannover Messe ցուցահանդեսը տարբեր երկրների մասնագետներին հնարավորություն է տալիս հավաքվել մեկ վայրում և գործընկերային կապեր հաստատել: Այն Եվրոպայում տեխնոլոգիական ոլորտի ամենամեծ ցուցահանդեսներից է, որն անցկացվում է ամեն տարի:
«Մենք հնարավորություն ունեցանք ծանոթանալ, թե աշխարհում տեխնոլոգիական զարգացումն ինչ մակարդակի է, մեր մրցակիցներն ինչ պրոդուկտներ ունեն: Բացի դրանից, նաև հնարավորություն ունեցանք ցուցահանդեսում ներկայացնել մեր պրոդուկտները»,- ասաց նա:
«EU4Business» ծրագրի շրջանակներում նաև դրամաշնորհ է հատկացվել նորաստեղծ կազմակերպությանը՝ որպես ստարտափ, որտեղ աշխատում է Արեւը: Ստացված ֆինանսական աջակցությունը, նրա խոսքով, էապես նպաստեց նորաստեղծ ընկերության զարգացմանը:
«Մենք սկզբնական փուլում էինք, բայց կարողացանք նոր մոդելներ ստեղծել, պրոդուկտն արդեն շուկա հանելու աշխատանքներ իրականացնել: Մենք տվյալների հավաքագրման սարք ենք նախագծել, ծրագրով դրա վրա ենք աշխատել: Այն բազմաֆունկցիոնալ սարքավորում է, որը հնարավոր է օգտագործել եղանակի տեսության կայաններում, ջերմաստիճանի, խոնավության տվյալներ գրանցելու համար՝ ավտոմատացման, մեքենաշինության և այլ ոլորտներում: Այժմ շուկան ենք ուսումնասիրում»,- ասաց Արև Համբարձումյանը:
Տեղեկատվական տեխնոլոգիաները վերջին տարիներին Հայաստանում զարգանում են արագ տեմպերով: Հայաստանի կառավարությունը այս ոլորտը գերակա է հռչակել: Ոլորտի հիմնական խնդիրը շարունակում է մնալ կադրերի պակասը, ինչի ուղղությամբ պետական մակարդակով ծրագրեր են իրականացվում: Յանան ու Արևը այն երիտասարդ մասնագետներից են, ովքեր ոչ միայն նորարար գաղափարներ են ստեղծում, այլ նաև դրանք վերածում են բիզնես նախագծերի՝ ներգրավելով ֆինանսավորման աղբյուրներ:
«Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում» ծրագիրը (EU SMEDA) Արևելյան գործընկերության երկրներում «ԵՄ-ն բիզնեսի համար» (EU4Business) և «ԵՄ-ն նորարարության համար» (EU4Inovation) նախաձեռնությունների մաս է: Եվրամիությունը համաֆինանսավորում է ծրագրի գրեթե 90 տոկոսը: Այն նախատեսում է հայկական փոքր ու միջին ընկերությունների, նորարար ստարտափերի, բիզնես ասոցիացիաների և տնտեսական կլաստերների զարգացում: EU SMEDA-ն հատուկ ուշադրություն է դարձնում մասնավորապես ճշգրիտ ճարտարապետության և ստեղծարար ճյուղերին:
Սույն հոդվածը պատրաստվել է «ԵՄ Արևելյան հարևանություն» ծրագրի շրջանակներում: Հոդվածում արտահայտված կարծիքները պատկանում են բացառապես դրա հեղինակին

Yana Pogosyan puts what people discuss at various training sessions and forums into graphics. She turns words into images, collecting “showpieces” for exhibition, making it easier to perceive information. So far, this method has not been widely used in Armenia, but, as Yana says, it is very promising and popular in many countries.
As a graphic designer, Yana has been engaged in graphic recording for two years. She acquired this skill at courses held within the framework of the project 'Support for SME Development in Armenia'(EU SMEDA), which is co-financed by the European Union under its EU4Business initiative. Having taken part in courses in 2017, she pretty much mastered her profession in a week. Now, she is ready to conduct such trainings abroad. “Since this skill is not particularly common in Russia and Georgia, I am planning a number of trainings there,” Yana said an interview.
According to her, the skill opens up great opportunities for working abroad; she can receive orders from abroad and carry them out. She practices graphic recording in three languages: Russian, Armenian and English.
“We were trained in graphic recording literally in a week. To be honest, I like this profession so much that I take great pleasure in this business. It is true that so far in Armenia this skill is not in high demand yet, but it is gradually becoming more and more popular,” she says. Yana does not rule out the possibility that by improving her skills, she could launch a start-up, but she is still studying the market.
Yana says that people need to work on themselves all the time and acquire new skills. The peculiarity of the labour market in Armenia is that any good specialist can find a place for him or herself.
“We should not be afraid to learn new things. Now I can say that participation in such projects allows people to succeed as professionals. People who see my work like it, but I feel that they do not have enough courage to do the same,” she adds. Yana urges young people to be brave and bring their ideas to life.
Thanks to the EU SMEDA project, Arev Hambardzumyan, an information technology specialist, has improved her skills as well. She is another young specialist who believes that there are enough good opportunities for young people in the labour market in Armenia. Arev is a Chief technical officer of two companies in Armenia. She says that there is a shortage of workers in her sector.
Within the framework of the EU project, Arev took part in the Hannover Messe 2018 exhibition in Germany as a representative of one of the companies where she works. “Our company works in two directions: automation of material testing machines  and development of educational trainer kits,” Arev explains. “The Hannover Messe 2018 exhibition lasted for about a week; in addition, we spent another week visiting various cities in Germany, meeting representatives of companies with which we were establishing contacts. It was a good opportunity for the exchange of experience.”
The Hannover Messe exhibition gives many professionals the opportunity to gather in one place and establish partnerships. It is one of the largest annual technology exhibitions in Europe. “We had the opportunity to get acquainted with the level of technological development in the world and our competitors' products. Besides, we were also able to present our products at the exhibition,” Arev says.
Within the framework of the EU4Business project, a grant was provided for the new company she works for as a start-up business. Arev says that the financial support contributed to the development of the newly-created organisation.
“We were at a fundamental stage at that moment, but we managed to create a new model, to carry out work and bring the product to the market. We designed a device for data acquisition and logging. This is a multipurpose device that can be used at weather stations, in oil and gas industry, machinery automation, etc. Currently we are continuing studying the market,” says Arev.
In recent years, information technologies have been quickly developing in Armenia. The Armenian government even declared this a priority sector. The main problem in this area however is the shortage of personnel, so work is being carried out in this direction within the framework of state programmes. Yana and Arev are examples of young Armenian specialists who not only develop new technologies, but also transfer them into business ideas in their own country, attracting financing for them in the process.
The 'Support to SME Development in Armenia' programme (EU SMEDA) is one of the projects under the EU4Business and EU4Innovation initiatives implemented in Armenia. European Union co-funds about 90% of the programme. The project focuses on the development of Armenian companies - SMEs, innovative start-ups, business associations and economic clusters.